Terry Bollea měří dva metry, váží půldruhého metráku a je známější jako Hulk Hogan. Tahle hora svalů s ikonicky bílým knírem je spolu s Dwaynem „The Rock“ Johnsonem nejslavnějším wrestlerem světa. Ve čtvrtek 4. října 2012 měl ovšem do hromotluka daleko, roztřásla se mu kolena, bolelo ho na hrudi, klepal se. Siláka vystřídal zlomený muž – na internetu se právě objevila nahrávka, jak si v posteli užívá s manželkou svého kamaráda.
Čtěte předchozí díl Povinné četby: „Jsem naštvanej.“ Proměna, paranoia a dopadení šéfa Silk Road
Zveřejnil ji bulvární server Gawker.com, který si tím připsal několikátý zářez na pažbu. Už předtím ukázal světu podobné video třeba se zpěvákem Limp Bizkit Fredem Durstem. Jenže tentokrát to bylo jiné. Hogan byl odhodlaný se bránit. A na svou stranu získal mocného zastánce – technologického miliardáře Petera Thiela.
Thiel Gawker.com a jeho zakladatele Nicka Dentona nenáviděl úplně stejně jako Hogan. Jeho redakci, která se netrápila novinářskou etikou a zveřejňovala cokoli, co slibovalo přísun kliků, označoval za MBTO čili Manhattan Based Terrorist Organisation (česky Teroristická organizace z Manhattanu). V prosinci 2007 na něj totiž prozradili, že je gay.
Právě tehdy začal tajnůstkářský podnikatel, který stál u vzniku PayPalu a byl jedním z prvních investorů Facebooku, spřádat plán, jak se Dentonově mediální úderce pomstít. O tom, co následovalo, pojednává kniha Conspiracy amerického marketéra a spisovatele Ryana Holidaye.
Americký spisovatel a marketér Ryan Holiday a obal jeho nové knihy Conspiracy
Holiday dává nahlédnout za kulisy příběhu, který skončil před dvěma lety přelomovým rozsudkem. Gawker.com vyfasoval za zveřejnění Hoganova sexu trest 140 milionů dolarů, což ho fakticky zničilo. Na rozdíl od knih jako Bad Blood nebo American Kingpin ovšem Conspiracy nechce být precizní, detailní a strhující rekonstrukcí, je to spíš zamyšlení nad strategií války a konspirace, které tak nějak mimochodem obsahuje vyprávění.
Jenže samotný příběh Thielova tažení je tak zajímavý – a pro českého čtenáře málo známý –, že Holidayova novinka i přes občasný nedostatek charismatu rozhodně stojí za pozornost. Ukazuje mimo jiné to, jak důležitá je trpělivost, odolnost a důkladná příprava. A že ti, kteří si jsou sebou moc jistí, často dopadnou zatraceně tvrdě na zem.
Thiel, který na sebe v posledních letech hodně upozornil svou podporou amerického prezidenta Donalda Trumpa, shromáždil celý tým vykonavatelů své pomsty – založil kvůli tomu firmu, najal pro ni výkonného manažera a také právníka, kteří dostali 10 milionů dolarů, aby našli způsob, jak Dentona a Gawker.com zničit. Několik let analyzovali, co na serveru vychází, přemýšleli o různých strategiích, až se shodli, že Hulk Hogan je pro ně ten správný vehikl.
A tak se spojili s jeho advokátem s nabídkou, že pokud Hogan vytrvá a půjde do soudního boje, oni všechno zaplatí. Hogan se až do verdiktu, který přišel po pěti letech tuhé justiční přetahované, během níž do médií unikly i jeho nevybíravé rasistické poznámky, nikdy nedozvěděl, kdo je jeho mecenášem. Thiel se „přiznal“ až ve chvíli, kdy už ke konspiraci nebyl důvod.
Peter Thiel na obálce amerického Forbesu v době, kdy už v tichosti plánoval pomstu Gawkeru…
V pasáži, kdy Holiday popisuje, co následovalo po rozsudku, nastavuje zrcadlo americkým médiím. Ta se po většinu času stavěla ke Gawkeru zády. Provokativní web se ničeho neštítil, takže když ho soudy drakonickým odškodněním v podstatě zavřely, jiní novináři to nevnímali jako zásadní problém. Jejich tón se ovšem úplně změnil, jakmile vyšlo najevo, že architektem celého příběhu je movitý podnikatel. To se najednou psalo i v listech jako New York Times o hrozbách pro demokracii a podobně.
Gawkeru přitom stačilo málo – kdyby kdykoli během oněch pěti let, co jej Hulk Hogan s tichou pomocí Petera Thiela žaloval, projevili stud a omluvili se. Wrestlerovi by to spolu se stažením klipu velmi pravděpodobně stačilo. Místo toho se Denton a spol. bili v prsa, že se jim nic nemůže stát, protože je chrání americká ústava a její právo na svobodu slova a informací. Byl to z jejich strany alibismus a mimořádně drahé podcenění situace.
Všichni hlavní aktéři knihy Conspiracy se nicméně do dnešních dní dočkali vcelku šťastných příběhů. Thiel se svezl na Trumpově vlně, a navíc řídí jeden z nejhodnotnějších startupů současnosti, bezpečnostní firmu Palantir. Právník Charles Harder si případem udělal jméno a stal se advokátem Donalda Trumpa a jeho rodiny. Hogan se kromě finančního zisku postupně očistil i v očích kolegů wrestlerů, kteří jej znovu přijali do své síně slávy.
Samotný Gawker.com sice přestal fungovat, ale skupinu na něj napojených webů včetně technologického Gizmoda získal mediální koncern Univision. A Nick Denton je sice formálně v bankrotu, ale říká, že se má dobře a že se mu vlastně ulevilo. Čím byl starší a jak se usazoval – je podobně jako Thiel také gay –, cítil, že to, co dělal Gawker.com, je za hranou. A jen neměl sám dost odvahy to ukončit…