Tajemství je prozrazeno. Funkcionalistický dům v Liberci má novou funkci. Tam, kde desítky let prodávala svou obuv firma Baťa, budou lidé chodit na jídlo a na výběrovou kávu. V přízemí výškové budovy v centru města, na kterou jsou Liberečané pyšní stejně jako na ikonický hotel Ještěd, se za zakrytými výlohami přes rok vrtalo, řezalo a budovalo, aby se konečně zrodilo Bistretto.
Nový podnik má nemalé ambice stát se místem, díky kterému dolní část města ožije a kde se lidé budou potkávat a zase se do něj vracet.
Když před rokem opouštěl Baťa prodejnu umístěnou ve třech patrech, nesli to mnozí Liberečané s nelibostí. Vždyť budova postavená v letech 1931 až 1932 byla se zlínskou značkou spjatá podobně jako Manolo Blahnik se seriálem Sex ve městě. Ostatně slavné jméno dům nezapře – vyrostl podle vzoru Baťova paláce a až do loňského roku zářil červený nápis Baťa na jeho střeše.
Zlínská společnost Heritage Real Estate, která je majitelem budovy, se rozhodla mrakodrap opravit a při té příležitosti začít psát novou historii jedné z nejkrásnějších budov Liberce. Rekonstrukce šla za zlínskou firmou, avšak liberečtí majitelé Bistretta investovali miliony korun do přeměny interiéru, který získali do nájmu.
Největší a nejvýraznější proměnou prošlo právě přízemí, které pro veřejnost poprvé otevře už zítra. „Uvědomujeme si, že ten dům je výjimečný,“ říká jeden ze tří spoluvlastníků Bistretta Vasilios Apostolu.
„Cítíme zodpovědnost a dělali jsme vše pro to, aby náš koncept zapadl do rázu celé budovy. Úpravy interiéru nebyly úplně jednoduché. Při samotné stavbě jsme spolupracovali s památkáři a celou přestavbu jsme koordinovali s majitelem domu,“ popisuje.
Koncept Bistretta je sice postavený na všechna tři patra, ale co bude ve zbývajících dvou, je zatím tajemstvím. Pozornost teď všichni tři majitelé upírají hlavně na patro spodní. A dlužno říci, že si ho skutečně designově vymazlili.
Vsadili na atmosféru funkcionalistické budovy, vytvořili živý interiér, který podtrhli pastelovými barvami a doslova si vyhráli s každým kouskem nábytku, každým talířem nebo příborem. Kromě strategické polohy a líbivého vnitřku chtějí nalákat zákazníky hlavně na jídlo.
„Máme svého kuchaře, cukrářku i pekařku. A protože nejsme z gastra, tak jsme si nechali poradit. Celé menu s námi sestavoval Jan Horák, bývalý sous chef michelinského Four Season. S ním jsme prolétli celý svět a zahrnuli ho do naší nabídky. Věřím, že si vybere každý,“ doufá Apostolu.
Filozofie Bistretta je jednoduchá. Začít v něm snídaní, pokračovat obědem a končit třeba odpolední kávou a lehčím zákuskem. „Nepůjde o žádné rychlé občerstvení, lidi nechceme připravit o kulinářský zážitek,“ tvrdí další ze společníků Dušan Astl.
„Zároveň to, že se chtějí někde dobře najíst, nemusí být spojené s tříhodinovou večeří. Někdo si může dát třeba jen vydatnou polévku, jiný bude mít chuť na těstoviny nebo na vegetariánské jídlo. Chceme, aby si u nás každý našel to svoje. Nemá to být jen potrava, ale i zážitek,“ přeje si.
Svůj prostor dostanou i milovníci kávy. Bistretto spolupracuje s libereckou pražírnou MIA Coffee, která sestavila kávu přímo na míru konceptu. Na výběr budou mít zákazníci ze dvou druhů – Bistretto house blendu praženého podle představ majitelů, anebo stoprocentní arabicou z Brazílie.
„Nejsme specialisté na kávu, ale zážitek z ní nabídnout umíme. Navíc začínáme, až čas a zpětná vazba od zákazníků nám řekne, jestli jdeme správným směrem,“ je si vědom Vasilios Apostolu.
Foto Petra Galnorová
I proto nejprve podrží otevírací dobu od půl osmé ráno do šesti odpoledne. Vzhledem k tomu, že hosté budou moci brzo využít i venkovní zahrádku, lze očekávat, že provoz bude s příchodem teplejšího počasí prodloužen.
Do vybudování Bistretta investovali společníci kolem deseti milionů korun, a i když původně si mysleli, že největší problém bude sehnat tým lidí, nakonec byli mile překvapeni.
„Aniž bychom dělali nějakou velkou náborovou kampaň, jsme kompletní. Se stavbou to bylo horší, ta se protahovala víc, než jsme čekali,“ doplňuje Dušan Astl. A společně s kolegy doufá, že se Bistretto stane přesně tím, čím chtějí: místem s dobrým jídlem, dobrou kávou a hlavně lidmi.