Dokument o hudebním skladateli Johnu Williamsovi má vlastně vyhráno předem. Stačilo by jen pouštět jeho hudbu a byl by to příjemně strávený čas. Nový snímek na Disney+ ale zkouší ještě trochu více.

Že je John Williams hudební génius, tuší snad každý, kdo má aspoň trochu rád filmy. Šíře jeho ikonických melodií však bere dech. Star Wars, Čelisti, Harry Potter, Indiana Jones, Jurský park, Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana, E.T. – Mimozemšťan…

Většinu z nich byste si vybavili rovnou. O kolika současných soundtracích to můžete říct? Williamsova práce je absolutní úkaz, a tak je jedině dobře, že se v dvaadevadesáti letech konečně dočkal vlastního dokumentu.

Jmenuje se jednoduše Hudba Johna Williamse a uvedla ho streamingová stanice Disney+, kde si řadu filmů, které doprovodil, můžete rovnou pustit také. A garantuji vám, že na to budete mít zálusk, jelikož během necelých dvou hodin vzpomínání pochopitelně většina zásadních Williamsových melodií zazní.

Dokument natočil Laurent Bouzereau, dlouholetý spolupracovník režiséra Stevena Spielberga, který s Williamsem stvořil nerozlučnou dvojku. „Den, kdy jsem potkal Stevena, byl asi nejšťastnějším v mém životě,“ vzpomíná v dokumentu Williams.

Velkou část stopáže zabírá právě vzpomínání těchto dvou filmových legend a jejich „historky z natáčení“ byste mohli poslouchat klidně celý den. Režisér je dokonce nechal se znovu potkat a evidentní vřelost ze shledání je jedním z momentů, které vás patrně dojmou, máte-li ke kinematografii blízko.

Bouzereau vůbec sehnal do dokumentu úctyhodný ansámbl lidí, kteří s Williamsem spolupracovali, případně je jeho hudba zasáhla. Nemůže chybět George Lucas, stvořitel Star Wars, který přirovnává první poslech Williamsova soundtracku k jeho filmům k momentu, když se vám narodí dítě.

Chris Martin, zpěvák kapely Coldplay, který na koncerty nastupuje s tématem z E.T. – Mimozemšťan, zase říká, že „poslech Williamsovy hudby ještě nikomu nezhoršil den“. A režisér J. J. Abrams, který stál za sedmou a devátou epizodou Star Wars, zase vzpomíná, jak se u něj Williams ujišťoval, jestli mu návrh soundtracku přijde v pořádku.

„Když vám John Williams pustí kus hudby, kterou napsal, a pak se zeptá, jestli je O. K., je jen jedna odpověď,“ usmívá se Abrams.

V podobném duchu se nese celý dokument. Je to spíše óda na skladatelského mistra než hloubková sonda do jeho duše a života. Nedozvíme se o něm nic moc zásadního, ač se tady vzpomene jeho zesnulá první žena, stejně jako úkrok od filmové ke koncertní hudbě.

Jinak je to ale jedna velká oslava toho, že Williams umí skládat všechny možné žánry od rodinného filmu po válečný, že je jedním z posledních skladatelů, kteří jsou zastánci velkého symfonického orchestru, že ukázal, kterak filmová hudba může být stejně dobrá jako ta vážná.

Ne snad, že by to všechno nebyla pravda, jen film ve finále působí poněkud ploše. Na působivosti mu to ale zásadně neubírá, historek ze zákulisí tady zazní i tak dost a geniální hudby ještě více.

Že totiž jeho tóny byly pro úspěchy řady slavných filmů klíčové, o tom není sporu. Dobře si to uvědomoval třeba Chris Columbus, režisér Sám doma, k jehož skládání se Williams připojil až na poslední chvíli a pozdvihl film na vánoční klasiku.

„Když jsme pouštěli snímek bez jeho hudby a potom s ní, tak reakce byly o 500 procent pozitivnější,“ vzpomíná Columbus. Chválu pějí i další spolupracovníci jako režiséři James Mangold nebo Ron Howard, svoji vzpomínku přidá i houslista Itzhak Perlman, který hrál ikonickou hlavní skladbu ze Schindlerova seznamu.

Chris Martin má pravdu v tom, že poslech Williamsovy hudby nikomu den nezhoršil, a stejné to je i se sledováním tohoto dokumentu. Jen si kromě necelých dvou hodin na něj raději vyhraďte i nějaký čas na některý z filmů s jeho hudbou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nutkání pustit si ho budete odolávat těžko. Ještě že je výběr za tak úctyhodně dlouhou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a oficiálně stále aktivní –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kariéru bohatý.

Mimochodem, hudbu Johna Williamse můžete slyšet 7. prosince v O2 Universu, kde se odehraje koncert filmového orchestru doprovázený o zajímavosti ze zákulisí vzniku soundtracků.