Zapomeňte na chvíli na vařená nebo smažená vejce a představte si jedno o něco větší, které vypadá, jako by právě přiletělo z vesmíru, a ještě k tomu má kolečka. Přesně takové existuje, jmenuje se Ecocapsule a je to energeticky nezávislý mobilní dům, který vymyslela drobná architektka ze Slovenska Soňa Pohlová.
Čtěte také: Bydlení na vlnách. Pořiďte si soukromý plovoucí ostrov s vlastní rezidencí
„Co mám na těchto vejcích nejradši, je právě jejich tvar. Je jednoduchý, nekomplikovaný, hladký, bez zbytečných a ošklivých detailů,“ vysvětluje.
Z pohledu uživatele ale není na projektu Ecocapsule poutavý jenom design, ale i to, že ji můžete zaparkovat na nejrůznější vzrušující a naprosto odlišná místa. Izolovaná pláž nebo horský vrch či střecha uprostřed města? Žádný problém.
Velká výhoda Ecocapsule spočívá v tom, že dokáže čerpat energii ze slunce a větru a také shromažďovat a zpracovávat dešťovou vodu, takže je zcela soběstačná.
Soňa Pohlová projekt rozjela společně se svým obchodním partnerem Tomášem Žáčkem v roce 2014 poté, co se její bratislavské studio Nice Architects (nyní Nice & Wise) zúčastnilo architektonické soutěže s konceptem pevného domu vejcovitého tvaru. I když nevyhrála, její neobvyklý nápad získal své fanoušky. A ti chtěli mít svoji vlastní ekologickou kapsli.
Soňa Pohlová a Tomáš Žáček
Pohlová si proto dala za cíl vybrat 750 tisíc eur pomocí slovenské crowdfundingové platformy Crowdberry a začala pracovat na tom, aby se Ecocapsule stala skutečností.
Letos v lednu byla první z 50 Ecocapsulí odeslána zákazníkům do Tokia. Nejvíce zájemců, kteří si obytné vajíčko objednali, pochází podle Pohlové z Austrálie, USA, v Evropě pak z Německa a ze skandinávských zemí. Vidina života na úpatí hory nebo výhledu na rozlehlé pláže zní lákavě a mohla by být skutečností za necelých 80 tisíc eur.
„Mnoho lidí, kteří si Ecocapsule objednali, vlastní nějaký pozemek a chtějí malé ubytování tam, kde není možné nebo povolené stavět,“ vysvětluje Pohlová s tím, že s Ecocapsulí můžete žít prakticky kdekoli. V Austrálii bude její provoz zajišťovat sluneční energie, v Nizozemsku zase ta větrná.
Další kategorií zákazníků jsou podle Pohlové designoví nadšenci, popřípadě volnomyšlenkářští cestovatelé. A nechybí ani velké společnosti, které by netradiční domky rády využily jako kanceláře či jako pokoje pro hosty.
„Hodně lidí k objednávce přesvědčilo i to, že Ecocapsule nemusíte využívat jen v přírodě, ale také ve městech, kde je hustota obyvatel i výše nájemného vysoká. Jednoduše ji můžete umístit na střechu existujících budov,“ říká slovenská architektka.
V současnosti se Pohlová zaměřuje na to, aby získala investici 2 miliony eur, a její firma tak mohla zapracovat na výrobě. Pokud se to povede, mohla by cena neokoukaného ekologického bydlení klesnout na úroveň ceny špičkového karavanu (například nové vozy Volkswagen California se pohybují okolo 50 tisíc eur). V plánu jsou i extrémní kapsle, které by byly schopné odolat i arktickým nebo pouštním podmínkám.