Jestli už jste projeli Toskánsko a Provence, máte za sebou kopce na Mallorce i malebnou nizozemskou placku, máme dobrou zprávu: zajímavých cyklotras je víc a víc.

Tady je hned několik, které budou bavit jak začátečníky, tak pokročilé. Co si třeba sjet Mekong nebo se vydat po stopách Napoleonova tažení do Ruska?

Horským kolem od Zululandu po Mosambik 

Vydejte se po stopách největší etnické skupiny Jižní Afriky – lidu Zulu. Trasa začíná ve stepní části Zululandu a končí na bílých plážích Mosambiku. Na kole se projíždí skrz původní území Zuluů, akátovými lesy a kolem jezera svaté Lucie, které je chráněnou přírodní památkou UNESCO. Občas navíc přes cestu přeběhne lev, leopard či stádo slonů, součástí cyklotrasy je totiž klasické safari. A co si budeme povídat, není lepšího konce cesty než sesednout z kola a jít si zašnorchlovat v Indickém oceánu.

Naloďte se na Mekong

Pro všechny, kteří kromě přírody ocení i historii, a navíc si na výletě chtějí i trochu odpočinout. Jedenáctidenní cesta začíná v kambodžském Siem Reap, kde si na kole můžete objet slavný chrámový komplex Angkor Vat a pak se vydat skrz zemi až do jižního Vietnamu, kde ústí řeka Mekong. A jak se pojede? Ráno strávíte na kole a odpoledne už budete jen relaxovat na palubě lodi.

Downhillem po stopách Inků

Jak už asi tušíte, v Peru to moc o rovinkách nebude. Připravte se na 15kilometrový downhill po Andách, sjezd stezky Megavalanche, ale také na pozorování mléčné dráhy nad jezerem Titicaca. Cestu doporučujeme spíše zkušenějším cyklistům, kteří ovládají techniku downhillu, nebojí se náročných, kamenných cest a schodišť.

Skrz naskrz Srí Lankou

Dvanáctidenní výlet na kolech nabízí stezky podél chrámů, čajových plantáží i pulzujících měst. Cesta začíná ve městě Negombo a pokračuje dál po horské město Kandy, přes ostrov Mannar až po národní park Uda Walave, slibující safari zážitek s bohatou faunou – pestrobarevným ptactvem, koupajícími se slony a krokodýly. Ze sedla sesednete na nejjižnějším bodu Srí Lanky, u bílého majáku na pobřeží Dondra.

Po stopách napoleonské armády 

Pokud máte dostatek času a baví vás historie, trasa z Paříže do Petrohradu je přesně pro vás. Třífázová jízda kopíruje kroky napoleonské armády od Paříže přes Německo, Polsko, baltské státy až po Rusko. Nemusíte ji ale absolvovat celou, je jen na vás, jak si cyklovýlet nakombinujete a jaké jeho části se vydáte vstříc. Celkem tato cyklistická výzva trvá 36 dní, denně ujedete minimálně 100 kilometrů.