„Po New Yorku se mi stýská, ale vracela jsem se do známého prostředí,“ vypráví nová ředitelka Židovského muzea. Pavla Niklová je uměleckou manažerkou nejvyšší šarže – byla nejen šéfkou Českého centra v New Yorku, ale také ředitelkou Nadace Knihovny Václava Havla. Na postu šéfky Židovského muzea vystřídala Lea Pavláta, který zde působil skoro třicet let.

Niklová umístila Havlovu bustu v americkém Kongresu nebo založila cenu pro spisovatele z řad disidentů. Nyní má před sebou výzvu otevřít jedno z nejnavštěvovanějších muzeí v zemi také českým návštěvníkům.

„Instituce se musí vyvíjet s dobou. Muzea nejsou jen o výstavách, máme a chystáme programy, které jsou živé,“ popisuje Pavla Niklová, která se do Prahy vrátila před rokem.

Vést Židovské muzeum v Praze je výzvou. Jedná se o muzeum, které je ve své kategorii jedno z nejstarších a ve svých sbírkách nejrozsáhlejších na světě. Ročně ho navštíví okolo sedmi set tisíc lidí, letos navíc muzeum reflektuje sto let od smrti Franze Kafky.

„Spousta lidí Kafku zná, ale nikdy ho nečetla. Jak si ho připomenout? V devadesátých letech tu byl na každém tričku, ale my chceme nabídnout současný pohled,“ vysvětluje Pavla Niklová.

Jak kurátoři Židovského muzea hledají někdejší majetek československých Židů na prestižních aukcích a proč v New Yorku někdy nestačí mít ani tři zaměstnání? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life!