Koronavirová omezení jsou s námi necelý měsíc a už silně dopadají na řadu neziskových organizací, podnikatelů či kulturních institucí. Mnoho z nich se ocitlo ve vážných finančních problémech, jejich další existence je ohrožena, a tak volají o pomoc. Vybrali jsme pro vás projekty, které teď stojí za to podpořit.
Zánik hrozí centru hiporehabilitace Mirakl, které pořádá za pomoci koní rehabilitační pobyty pro děti s různými typy postižení. Nyní vybírá částku 700 tisíc korun, která by mu umožnila přežít do léta a pomohla nakrmit zvířata.
Samoživitelkám se věnuje speciální stránka v rámci projektu Donio, kde můžete najít příběhy mnoha zapojených žen. Autoři uvádějí, že tím nechtějí nabádat matky k zakládání sbírek, ale k pomoci v nečekaných krizích, což nynější pandemie pro řadu z nich je.
Na pokraji krachu se po 25 letech činnosti ocitla záchranná stanice Falco, která přijímá volně žijící zvířata v Ústeckém kraji a funguje převážně z jeho dotací. Tentokrát však zřejmě žádné finance nedostane a bez podpory bude muset vyhlásit bankrot. Můžete jí přispět přes web Zvíře v nouzi.
S nedostatkem financí zápolí Aperio, poradna, která nabízí v této době hojně využívané psychologické rady pro rodiče. Je k dispozici zdarma, ovšem kvůli scházejícím financím dokáže odbavit jen pět volajících denně.
Řadu kulturních institucí můžete podpořit koupí lístku na festival, který se nikdy neuskuteční. Jde o vstupenky na NIC, projekt, za nímž stojí pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková společně s GoOut. Vyberete si akci, vstupenku dle výše podpory a zvýšíte tím šanci, že vaše oblíbená galerie či divadlo složitou situaci přežije. Množství zapojených subjektů pořád narůstá.
Mnoho kulturních institucí se zapojilo také do projektu #kulturažije, který rovněž spadá pod Donio a probíhá ve spolupráci s Mall.tv, přes kterou některé subjekty pořádají živé přenosy svých vystoupení. Podpořit tam můžete také řadu známých scén jako Dejvické divadlo, divadlo Sklep, soubor Vosto5, ale i muzikanty na volné noze.
O podporu prosí i malá kina, která se spojila do dvou iniciativ. Tři pražská (Aero, Bio Oko, Světozor), jedno hradecké (Bio Central) a jedno brněnské (Univerzitní kino Scala) vysílají streamem pod značkou Moje kino LIVE, kde začínají ceny vstupenek na 100 korunách. Před filmem dostanete k promítání odborný úvod a během něj budete moci na chatu komunikovat s ostatními diváky.
Další kina z regionů fungují obdobně v rámci projektu Vaše kino (kde zatím chybí seznam zapojených projektů, a tak je musíte hledat sami). Vstupenky si pořizujete na stránkách kin.
Problémy s financováním teď mají i spolky pomáhající hendikepovaným. Třeba TyfloCentrum Olomouc, které pomáhá lidem se zrakovým postižením, muselo pozastavit některé služby a přišlo o finanční podporu. Můžete jim pomoci vy?
Dobro vykonáte i podporou sociálního podniku Modrý domeček. A nevyjdete s prázdnou. V této sociální kavárně nyní nabízejí velikonoční balíčky s perníčky, mazanci, pomerančovou marmeládou, slaným karamelem, pusinkami… Stačí si vybrat a nechat dovézt.
Řada malých podnikatelů, zejména designérů, se sjednotila pod iniciativou #malynakupvelkapomoc. Do výběru se mohly zapojit podniky, které nezaměstnávají více než 50 osob a jejichž obrat nepřesahuje 10 milionů eur. U všech zúčastněných se můžete podívat, na kolik odhadují svoji ztrátu a jak jim můžete pomoci, řada z nich nabízí i různé slevy.
Tvůrce můžete podpořit rovněž nákupem krizového voucheru na Dyzajn marketu, kterým přispějete vašemu oblíbenci a zároveň si můžete zajistit slevu na nákup. Případně se podívejte do obchodu Tvorba, který se rovněž ocitl v krizi a z jehož tržeb žije i řada malých českých autorů.
Malé pivovary se zase šikují pod platformou Zachraň pivo, u jejíhož zrodu stál Michal Pomahač z Pivovaru Kytín. Nabízejí přes ni navařené pivo, které se kvůli zavření restaurací nestihlo vypít, čímž se řada podniků dostala na hranu existenční krize. Na mapě si tak můžete najít, který pivovar máte blízko, objednat si pivo, vyzvednout a v pohodlí domova vypít. „Znáte snad příjemnější způsob, jak někomu pomoct?“ ptají se strůjci projektu.
K nákupu piva vybízí i Pivovar Neratov, kde však můžete pomoci i v dalších ohledech. Sdružení Neratov ze stejnojmenné vesnice v Orlických horách podporuje lidi s postižením a podílí se na obnově poutního místa. Kvůli poklesu turistického ruchu se ocitlo v problémech, a tak můžete pomoci nejen zakoupením jejich piva, ale i nákupem v tamním obchodě či v prodejně v Žamberku, která jeho produkty prodává rovněž.
Projekt Svět bedýnek, o němž už jsme na Forbesu psali, pomáhá lokálním farmářům a dodavatelům, kteří se zavřením farmářských trhů a restaurací najednou přišli o odbyt a bojují o existenci.
Sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám obyvatel vyhlásil Člověk v tísni. Je určena živnostníkům, samoživitelkám, sociálně slabým, lidem v insolvenci či lidem, kteří přicházejí o práci.
Víte o dalším podniku či jednotlivci, který je na hraně krize a potřebuje pomoci? Napište nám na [email protected].