Pavla Koláře, Miroslava Černoška či Mariana Jelínka zná každý, ale za úspěšnými (nejen českými) sportovci stojí i řada dalších šikovných pomocníků, kteří zůstávají ve stínu.
Forbes.cz v rámci srpnového vydání s tématem Sport & Peníze představuje pět z nich, kteří se top sportovcům starají o letenky, investice, bolavé tělo, správnou stravu i psychiku a analýzu soupeřů.
Lukáš Vavrečka, AIR55
Tenhle chlapík z Olomouce má firmu, kterou nejde najít a nejde prodat. Kvitová, Berdych či Plíšková jsou díky němu rychle a pohodlně ve vzduchu, letenky zařizoval i Martině Hingis nebo Rogeru Federerovi.
Jeho firma AIR55, která se specializuje na letenkový servis zejména pro VIP sportovní klientelu, by letos měla poprvé překročit obrat 100 milionů korun. Vavrečka ji řídí z podkrovního pokoje, kterému přezdívá Orlí hnízdo, uzpůsobeného na nonstop práci – jen metr od pracovního stolu má dokonce záchodovou mísu.
Příběh Lukáše Vavrečky, bývalého motocyklového závodníka, který v MotoGP dokonce soupeřil i s Valentinem Rossim, si přečtěte v srpnovém Forbesu.
Josef Luks, JPL Invest
V aktuálním vydání Forbesu přinášíme i příběh Josefa Lukse, na první pohled neviditelného podnikatele, jemuž věří půlka hokejového a třetina fotbalového nároďáku.
Majitel firmy JPL Invest je totiž neviditelným (dosud o něm nevyšel jediný článek) mistrem přes sportovní VIP servis a investice. Jeho práce je průsečíkem mezi concierge a wealth managementem a cílem je pracovat se sportovci a jejich finančními prostředky tak, že až pověsí kopačky či brusle na hřebík, nebudou muset další měsíc hned hledat nové zaměstnání.
Čtěte také: Nejlépe placení sportovci Česka: Jágr pryč, Pastrňák na scénu
Mezi jeho klienty patří například Roman Červenka, Tomáš Hertl, Ondřej Pavelec, Pavel Kadeřábek, David Lafata či Lukáš Krpálek. Celkem Josef Luks, bývalý člen osobní ochranky Václava Havla, spravuje špičkovým českým sportovcům majetek za více než dvě miliardy korun.
Karel Pelikán, fyzioterapeut
Na jeho šikovné ruce spoléhá hokejový brankář Caroliny Hurricanes Petr Mrázek, bojovník MMA Makhmud Muradov či fotbalový útočník AS Řím Patrik Schick a spousta dalších více či méně slavných českých sportovců.
Pelikán léta působí i jako fyzioterapeut u fotbalové reprezentace do 17 let i u dvojnásobných florbalových šampionů z Chodova. Ležet na jeho masérském stole nebo s ním cvičit ochablé svaly není nic extra příjemného. Popravdě, někdy to hodně bolí, ale vždycky to hodně pomáhá.
Pelikánův funkční přístup v mnoha ohledech připomíná školu docenta Pavla Koláře, ovšem tenhle rodák z chorvatského vnitrozemí si už vybudoval mezi českými sportovci vlastní jméno.
Jeho rady, jak správně rozhýbat děti a vyvarovat se zranění či přetížení, si přečtěte v našem speciálu.
Jiří Dolina, přednosta Interní gastroenterologické kliniky FN Brno
Chodí za ním sportovci s dotazy a problémy od výživových doplňků přes stravovací návyky až po těžké infekce. Mezi ty, kterým pomáhá, patří čerstvá bronzová medailistka z mistrovství Evropy Eva Vrabcová Nývltová, která zaběhla maraton v národním rekordu, cyklista a účastník Tour de France Jan Bárta nebo atletka Anežka Drahotová.
Čtěte také: Chválit vše je zbytečné. Norský klan dovedl k medailím drsnou cestou
Dolina pro ně dělá kompletní interní vyšetření, od rozboru krve přes ultrazvuk až po ergonomickou analýzu. „Laicky řečeno se sportovcům podívám pod kapotu, zjistím, co drhne, a pak se to ve spolupráci s obětavými kolegy i z jiných oddělení snažíme vyladit,“ popisuje Dolina, sám aktivní sportovec (na snímku). „Největší odměnou mi pak je, když mí pacienti mají velký sportovní úspěch, jako třeba teď nedávno v Berlíně.“
Jiří Šlédr, sportovní psycholog
Tvrdí, že opravil duševní chybu u dvou tenistek ze světové desítky. Byl na dvou olympiádách a nespočtu dalších vrcholných klání.
Šlédr je sportovní psycholog, který má klienty ze 70 sportovních disciplín od golfu přes thaibox po hokej. Jmenovitě například curlingová legenda Jiří Snítil, golfista Jiří Němeček nebo jachtař Jakub Kozelský.
Vedle toho má Šlédr ještě jednu specializaci: pro tenisty připravuje celostní analýzy soupeře. Pracuje například pro rakouského praváka Dominica Thiema a s českým fedcupovým trenérem Petrem Pálou spolupracuje již řadu let. Podle svých slov má u zápasů, na něž pro Kvitovou, Plíškovou a spol. připravoval svou strategii, skóre 14:1.
„Mám na to vlastní analytický software Break2Win, který pro jeden zápas pracuje s 1200 proměnnými,“ popisuje Šlédr, co vede k sestavení profilu silných a slabých stránek protivníka. Do nich se počítá široké spektrum informací od toho, kam a za jakého stavu podávají, přes taktiku a styl hry až po psychologický rozbor mentální stability.