V sobotu večer dostanou nejlepší filmy loňského roku Českého lva, z následujícího výběru dost možná vzejdou příští laureáti. Toto je devět chystaných snímků, které budou letos usilovat o diváckou přízeň a výdělky.
Muzzikanti
Kdo trochu sleduje český showbyznys, určitě mu minulý rok nemohla utéct první fotka z natáčení tohoto filmu – Pavel Kříž jako drsný rocker v paruce s dlouhými vlasy. V příběhu z česko-polského pohraničí si klasické rockové, ale částečně i folkové hudby užijete dosytosti, stejně jako příběhů o mužích, co dobývají ženy přes svoji hudbu.
Vedle Pavla Kříže se v hlavních rolí objeví třeba Martin Dejdar nebo polská hvězda z filmu Já, Olga Hepnarová – Michalina Olszanska. Tím, kdo to všechno spojuje, je režisér Dušan Rapoš. A pokud si vzpomínáte na jeho hudební trilogii Fontána pre Zuzanu, už asi tušíte, co můžete od Muzzikantů očekávat.
Premiéra: 2. března
Masaryk
Jeden z nejočekávanějších filmů roku popisuje z nezvyklé strany život Jana Masaryka. Nepůjde ale jen o nudný výlet do historie – Jan Masaryk v podání Karla Rodena se nevěnuje jen státnickým povinnostem, ale i ženám, hýření a drogám. A to vše je zabalené v unikátním stylu, který filmu vtiskl režisér Julius Ševčík, režisér vizuálně vytříbených filmů jako Normal či Restart.
Masaryk měl omezenou premiéru na konci loňského roku, což mu umožnilo kvalifikovat se do aktuálního ročníku Českého lva, a před svou oficiální březnovou premiérou se tak může ucházet o cenu za nejlepší český film loňského roku. I když na nedávném Berlinale právě neoslnil.
Premiéra: 9. března
Špunti na vodě
Navázat na tradici komedie S tebou mě baví svět bude chtít snímek režiséra Jiřího Chlumského (Dvojníci, Prachy dělají člověka). Jen posuďte – vezme vás na bláznivé dobrodružství trojice dospělých mužů, kteří se vydají na dlouho plánovanou plavbu po řece v kánoích, jako za starých časů. Jenže tentokrát s sebou musejí vzít i své malé děti. V hlavních rolích se objeví Jiří Langmajer, Hynek Čermák nebo Pavel Liška.
Premiéra: 13. dubna
Přes kosti mrtvých
O tom, že Češi mají v poslední době chuť pouštět se i do jiných žánrů než do komedií na sto způsobů, svědčí i toto ambiciózní drama. Česko-polsko-německou koprodukci režíruje Agnieszka Holland (Hořící keř) a zápletka se točí kolem hledání vraha v zapadlé vesnici na česko-polském pohraničí.
Teď vás určitě napadají seriály jako Pustina nebo Manon, ale Přes kosti mrtvých bude, zdá se, mnohem méně sociálně či politicky zabarvené. Hlavním vyšetřovatelem bude překvapivě místní učitelka angličtiny, která původně chtěla jen zabránit lovení zvířat v okolí.
Premiéra: 20. dubna
Trilogie Zahradnictví
Mezi nejúspěšnější české porevoluční filmy patří bezesporu Pelíšky. Po 18 letech od jejich premiéry se režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský rozhodli k němu vrátit. Netočí ale pokračování, nýbrž předkračování – to znamená, že dějově se budou pohybovat několik (desítek) let předtím, než se mladý Michal Šebek zakoukal do sousedovic Jindřišky Krausové.
A protože taková příležitost nabízí možnost rozehrát skutečně rozmáchlé příběhy, rozhodl se Jan Hřebejk místo jednoho filmu natočit hned tři. Každý z nich se bude osudům rodiny Šebků a Krausů věnovat v určitém období od konce druhé světové války až do začátku 60. let. Jednotlivé díly budou mít premiéru v rozmezí zhruba tří měsíců.
Rodinný přítel: 27. dubna
Dezertér: 28. září
Nápadník: 16. listopadu
Po strništi bos
Ke kořenům se letos vrátí i další populární český režisér – Jan Svěrák. A opět to bude předkračování jeho známého filmu. Co předcházelo tomu, než jsme poznali malého Edu v Obecné škole? To ukáže film Po strništi bos, kde Edu potkáme ještě jako jedináčka, který žije se svými rodiči v Praze.
Protože se rodina postaví během okupace Němcům, musí se odstěhovat na venkov. Že to nebude jen legrace, potvrzuje i oficiální synopse filmu slibující zásadní odhalení rodinného tajemství. V hlavních rolích uvidíme tentokrát Ondřeje Vetchého, ve filmu se ale objeví i Zdeněk Svěrák či Jan Tříska. I když v jiných rolích, než jak si je pamatujeme.
Premiéra: 17. srpna
Milada
Masaryk nebude jedinou českou historickou postavou, která letos v kinech ožije. Chystá se i snímek o Miladě Horákové. Zfilmovat její příběh se režisér David Mrnka pokoušel téměř deset let. Do titulní role obsadil izraelskou herečku Ayelet Zurer (Mnichov, Muž z oceli).
Premiéra: 12. října
Lajka
Po loňských Lichožroutech se o pozornost dětí odchovaných americkými hitovkami pokusí i další český animák. Nebude to ale úplně klasická podívaná. Stejně jako předchozí filmy režiséra Aurela Klimta – loutkové Fimfárum Jana Wericha – nebyly úplně klasické pohádky.
I tentokrát si Klimt vybral hodně speciální příběh. Ano, hrdinou bude první pes ve vesmíru. Nemusíte se ale děsit, pokud znáte historii a víte, jak to s ním dopadlo, v českém filmu ožije fantazie a Lajka se se svou družicí vypraví na dobrodružství ve vzdálených koutech vesmíru.
Premiéra: 2. listopadu
On, Ona a dům
Režisér Karel Janák dosud točil jen oddechové věci (Snowboarďáci, Rafťáci), tentokrát si ale vybral kriminální zápletku, která se vydává až do u nás neviděných rozměrů sci-fi thrilleru.
Mladá dvojice využije nabídky testovat ultramoderní dům, který je řízen inteligentním počítačem. Co zprvu vypadá jako ideální bydlení – dům se sám postará o všechny potřebné věci –, to se postupně mění v peklo. Dům začne ovlivňovat chování svých dvou obyvatel a rozehraje se nerovná partie prakticky na úrovni milostného trojúhelníku. Český pokus o variaci na kultovní seriál Black Mirror?
Premiéra: 23. listopadu
BONUS
The Man with the Iron Heart
Jednou z filmových událostí minulého roku byla premiéra filmu Anthropoid, který pojednával o atentátu na Heydricha. A letos se dočkáme dalšího zpracování osudů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.
Hollywoodskými herci (Jason Clarke, Mia Wasikowska, Rosamund Pike, Jack O’Conell) nabitý film natočený za francouzské peníze v českých kulisách byl znám dříve pod zkratkou HHHH, jeho nový název zní volně přeloženo jako Muž se železným srdcem, a jak už název napovídá, soustředí se více na osobnost Reinharda Heydricha coby utiskovatele českého národa.
Premiéra: 25. května