Povánoční období vybízí k tomu se pořádně protáhnout. Vyměňte pohodlný gauč za sportovní halu nebo umělecké sportoviště. Vybrali jsme ta nejhezčí místa v Česku pro váš trénink.
Sportovní hala Nový Hrozenkov
Uprostřed valašské přírody se nachází architektonický skvost. Elegantní sportovní hala je součástí místní základky, využívat ji ale může kromě studentů i kdokoli další. Nechybí lezecká stěna, v suterénu se nachází posilovna. Prosklená fasáda umožňuje během sportu sledovat okolní krajinu nebo západ slunce. Venkovní světlo je ideální třeba pro cvičení jógy, meditaci či tanec.
Nádražní hala Havířov
Nádražní hala v Havířově měla být zbourána, nakonec ale všechno dobře dopadlo a dnes v ní najdete možná nejhezčí sportovní halu u nás. V roce 1959 ji navrhl architekt Josef Hrejsemnou a její rekonstrukce se ujali Kohlarchitekti. Nové sportovně-kulturní centrum Fénix tu kromě sportovních utkání pořádá i koncerty a výstavy. Vyrazte sem na volejbal, balet, bowling, lezeckou stěnu či tanec.
Brownfield Řeporyje
Architekti z U/U Studia za sebou mají už velice zdařilou realizaci skate parku u metra Vltavská. Tentokrát se jim pod rukama proměnil řeporyjský brownfield. I v tomto případě jde o víceúčelový sportovní areál sloužící nejen kolečkovým sportům. Čeká tu na vás mix překážek pro koloběžky, skate, bmx, parkour i dráhu zvanou pumptrack. Lze tu ale například uspořádat i letní kino nebo jinou kulturně zaměřenou akci.
Hřiště pod Nuselským mostem
Ani Praha 2 nezaostává. Přímo pod Nuselským mostem nedávno vzniklo hravé sportoviště pro všechny generace. Na původně zanedbaném hliněném plácku na okraji parku Folimanka teď najdete volnočasový areál Jammertal od studia Loxia. I když se nachází venku, využívat jej můžete celoročně. Nachází se zde hřiště pro cvičení, petanque nebo pingpongové stoly. Vlastní prostor dostalo i dětské hřiště, kde se zabaví vaše děti, zatímco vy budete cvičit nebo trénovat na maraton.
Sportovní hala v Dolních Břežanech
Významnou cenu Grand Prix Architektů získala v roce 2018 sportovní hala v Dolních Břežanech od ateliéru Sporadical. Svým tvarem připomíná elipsoidu a jde o vskutku originální stavbu. I když hala patří k místní škole pro výuku tělocviku, využívají ji i sportovní kluby a ve večerních hodinách je otevřena veřejnosti.
Městská hala Modřice
Ateliér Bod Architekti si v tomto případě s návrhem opravdu vyhrál. Unikátní stavba stojí tři metry pod zemí, aby nenarušila okolní zástavbu. Zároveň je vizuálně rozdělena do tří částí. Hlavní halu je pak pro účely sportovců možné rozdělit na tři samostatná hřiště, nechybí tu ani bazén s vířivkou, posilovna, zrcadlový sál a restaurace. V roce 2020 získala i tato stavba Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu.