Bývaly to farmy v Provence. Měly svou kouzelnou atmosféru, jakou jen mohou mít starobylé stavby v nádherné krajině jižní Francie. Ale režisér Ridley Scott povýšil tyto domy na ubytování pro ty, kteří oplývají nejen bohatstvím, ale také vkusem.

Být jen oscarovým režisérem mu nestačí. Autor snímků Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor nebo nejnověji Napoleon, který byl uveden v roce 2002 za své zásluhy na poli kultury do šlechtického stavu, je také podnikatelem ve sféře pohostinství.

Do Provence, konkrétně do oblasti Domaine, jezdí režisér se svou rodinou už od roku 1992. Pořídil si tam nejen vinice, ale také farmy, které se nacházejí na třicetihektarovém pozemku zvaném Mas des Infermières. Pěstovat zde víno odrůd Grenache a Syrah ale Ridleymu Scottovi přestalo stačit a rozhodl se otevřít své soukromí také omezenému počtu hostů.

Kdo by chtěl u něj v Provence přespat, může tak učinit ve dvou ubytovacích zařízeních.

V tom prvním, které se jmenuje Les Chênes Vert, alias Zelené duby, se nachází čtyři dvoulůžkové pokoje a jeden jednolůžkový. Vaříte si v samostatné kuchyni, obdivujete jak současný design v interiéru skvěle funguje s tím původním, a zaplatíte v přepočtu 23 tisíc korun za noc.

V druhém komplexu pod názvem Mas Gris je přichystána trojice dvoulůžkových pokojů a noc zde začíná na patnácti tisících korunách.

V ceně ubytování je také možnost prohlédnout si vystavené objekty pocházející ze Scottových filmů, které se nacházejí ve speciální vinné jeskyni. Je zde například uniforma Napoleona, kterou nosil Joaquin Phoenix, nebo antický povoz z Gladiátora.

Sám Ridley Scott zde nefiguruje jen jako pan domácí, ale také coby architekt. Jednotlivé interiéry totiž vznikly z jeho náčrtků.

Britský režisér není jediným hoteliérem z kategorie „áčkového“ showbyznysu. Ubytovat se můžete v italském paláci Margherita, který patří Francisi Fordu Coppolovi, v Manile zase říká „pane“ Robertu de Nirovi hotel Nobu – a další pobočku buduje v Káhiře.

Nejen podzim jako v jednom z filmů, kde sehrál ústřední roli, strávíte v hotelu Richarda Gerea v New Yorku. Jmenuje se The Bedford Post Inn a herec ho společně se svým obchodním partnerem umístil do historické budovy z roku 1860.

Konkurenci v celebritami vlastněném ubytování v Provence ale Ridley Scott příliš nemá, a tak může hosty lákat nejen na jméno své, ale také na Vincenta van Gogha, Henriho Matisse, Paula Cézanna, Johna Malkoviche nebo Johnnyho Deppa.

Ti všichni totiž do Provence jezdili, či tak dosud činí, aby zde načerpali inspiraci a skryli se před všetečnými pohledy. Což se může hodit i v případě, kdy se jen chcete na prázdniny uklidit do nejstylovějšího vinohradu.