Zapomeňte na Gordona Gekka, dona Corleona i Jordana Belforta. Skvělých filmů, které se týkají byznysu a dokážou vás něco naučit a ještě pobavit, existuje mnohem víc. Vybrali jsme pro vás deset z těch méně profláknutých, které byste si ale rozhodně neměli nechat ujít.
Boiler Room (Riziko, 2000)
Před Vlkem z Wall Street (2013) se na svět a praktiky investičních makléřů podíval tenhle film. Do prostředí brokerské společnosti plné mladých mužů v oblecích, zvonících telefonů, spousty adrenalinu, hry o obrovské peníze (a taky obřích podvodů) se zamotá devatenáctiletý Seth Davis, který si vysnil, že tady rychle zbohatne a získá tak vedle peněz i respekt svého otce. Po raketovém startu ale přijde hodně tvrdé vystřízlivění a hledání vlastního svědomí a cesty ven.
Office Space (Maléry pana Šikuly, 1999)
Jestli pracujete v kanceláři a štve vás vaše práce a/nebo váš šéf, je tohle film přesně pro vás. Programátor Peter Gibbons (Jon Livingston) není šťastný ani v zaměstnání, ani v soukromí – práce ho nebaví, musí snášet ponižování od svého nadřízeného a jeho vztah s přítelkyní krachuje. Když pak během hypnoterapie, jež ho má uvolnit, aby byl pozitivnější, jeho terapeut zemře na infarkt, z Petera se stává jiný člověk… Spousta kancelářského humoru, který je pořád aktuální, i když tomuhle dílku je už 16 let.
https://www.youtube.com/watch?v=_IwzZYRejZQ
The Corporation (Korporace, 2003)
Působivý dokument ze světa mezinárodních společností, který ukazuje tu ošklivější stránku kapitalismu. Režiséři Jennifer Abbott a Mark Achbar v něm na několika případových studiích ukazují vykořisťování lidí, likvidování přírody a další (i doslova) špinavé praktiky, o kterých se dozvídáme nejen od obětí nekontrolované honby za ziskem, ale i přímo od bývalých šéfů velkých společností. Pokud jste odpůrci velkých molochů, bude tenhle film voda na váš mlýn, pokud jim fandíte, najdete tu hodně věcí k zamyšlení.
Glengarry Glen Ross (Konkurenti, 1992)
Úžasné výkony Al Pacina (za tuhle roli byl nominován na Oscara), Jacka Lemmona, Eda Harrise, Kevina Spaceyho a dalších herců ve filmovém zpracování divadelní hry Davida Mameta z roku 1984, za niž dostal Pulitzerovu cenu. Skupinka obchodníků s realitami, kterým se zrovna moc nedaří, se musí zúčastnit zvláštní soutěže – za 24 hodin musejí co nejvýhodněji prodat pozemky. Vítěz dostane cadillac, ten, kdo prohraje, bude mít padáka. Protože jde o hodně, soutěžící se nestydí použit všechny prostředky, aby uspěli.
The Pursuit of Happyness (Štěstí na dosah, 2006)
Kolik smůly může člověk vydržet, když bojuje o štěstí pro sebe a svou rodinu? Will Smith zazářil v životopisném filmu o Chrissi Gardnerovi, který se po odchodu manželky snaží zajistit pro sebe a svého syna Christophera (hraje ho Smithův skutečný syn Jaden Smith) slušné živobytí. Po sérii smolných zkušeností přijme neplacenou stáž v prestižní brokerské společnosti, a doufá, že po jejím skončení získá pracovní místo. Mezitím se však musí vypořádat s tím, že ho úplně bez peněz vyhodí i se synem z bytu a musí přežívat na ulici. Ne úplně veselý film o oddanosti a síle charakteru.
Pirates of Silicon Valley (Piráti ze Silicon Valley, 1999, TV film)
Tenhle životopisný film zdařile mapuje začátky podnikání dvou technologických velikánů – Billa Gatese a Steva Jobse – a jejich impérií Microsoftu a Applu. Pro ty, kdo se jen trochu zajímají o technologie a o to, jak se dá postavit opravdu úspěšný podnik, povinná zastávka. Ve skutečnosti se sice Gates i Jobs k tomuhle filmu stavěli dost kriticky, ale možná je to jen proto, že ani jeden z nich nevyšel ze vzájemného srovnání zrovna dobře.
Moneyball (2011)
Brad Pitt vás v životopisném dramatu o baseballistovi Billu Beanym přesvědčí, jak je důležité věřit vlastnímu instinktu, jít svou cestou a nevzdávat se – což je myšlenka, která se hodí nejenom v podnikání. Beany, bývalý nadějný hráč baseballu a pak už „jen“ manažer týmu Oakland Athletics, dokázal s pomocí absolventa ekonomiky z Yaelu Petera Branda (Jonah Hill) na základě počítačové statistické analýzy postavit úspěšný tým z hráčů, které ostatní považovali z různých důvodů za nevyhovující. I když sezona začala pro tým špatně, Beany s Brandem se nevzdali a později dokázali přesvědčit baseballový svět, že jejich metoda je funkční, a posunout tak baseballový svět kupředu.
Waking Sleeping Beauty (Jak vzbudit Šípkovou Růženku, 2009) – dokument, Disney story
Druhý dokument v našem výběru, který tentokrát nechává nahlédnout do impéria Walta Disneyho. Film mapuje vzestupy a pády animátorského studia Walta Disneyho během let 1984-1994, završené hitem Lví král, který pro studio znamenal začátek nové éry. Tomuhle úspěchu však předcházela krize animovaného filmu u Disneyho a hledání cesty, jak navázat na odkaz původních disneyovek.
Dodgeball (Vybíjená, 2004)
Tahle komedie vám vtipně připomene hodiny tělocviku, ale hlavně to, že je potřeba umět se postavit zlu a stát si za svým, i když to může občas bolet (doslova). Peter LeFleur (Vince Vaughn) nechtěl budovat žádnou velkou kariéru. Stačilo mu, že vlastní malou tělocvičnu Average Joe’s, kam chodilo pár outsiderů. Jenže i tak se našel někdo, kdo ho chtěl o to málo připravit – konkrétně White Goodman (Ben Stiller), egoistický majitel sítě fitcenter Globo Gym, který se rozhodl Average Joe’s získat. Aby Peter svůj podnik zachránil, musí se svým týmem loserů z tělocvičny vyhrát velký turnaj ve vybíjené, kde se bude muset postavit nejen svému rivalovi, ale i sám sobě.
https://www.youtube.com/watch?v=qUpzAw5Kw7M
Czech Made Man (2011)
Na závěr aspoň jeden český filmový zástupce, tentokrát s heslem „S poctivostí leda pojdeš“. Drsný a jen málokdy úsměvný příběh natočil režisér Tomáš Řehořek podle života skutečného českého byznysmena Zdeňka Kubíka. Ten se vypracoval z chudého kluka, kterého vyhodili ze střední školy, přes práci prostituta až na bohatého a úspěšného muže, i když jeho podnikání bylo často za hranicí podvodu. Hlavní roli všehoschopného českého podnikavce a podnikatele si zahrál Jan Budař.
Čtěte také:
50 odstínů úspěchu aneb jak na sexu, erotice a banálním příběhu skvěle vydělat