Krátce po Vánocích roku 2013 se Leonardo DiCaprio v rozhovoru se skupinkou novinářů pořádně rozvášnil. Jeho snímek Vlk z Wall Street právě vstoupil do kin, on sám se navíc začal pasovat do role ochránce životního prostředí a kritika bezbřehého kapitalismu: „Tenhle film je obžalobou Wall Street. Žaloba se ovšem týká něčeho, co je zakořeněno v naší kultuře – neustálé potřeby konzumovat a hromadit víc a víc jmění v kombinaci s naprostou neúctou ke komukoli jinému než sobě samému.“
Na červeném koberci to znělo náramně, jenže v soukromí DiCaprio zdaleka tak zásadový nebyl. A lidé, kteří jej obklopovali, moc dobře věděli, jak rád má luxus a jak rád se nechává draze hostit. Jen pár dní před premiérou Vlka z Wall Street přijal herec jako opožděný dar k narozeninám obraz od Pabla Picassa za 3,3 milionu dolarů a neváhal se účastnit večírků, na nichž se utrácely miliony dolarů za šampaňské.
Jak moc se umělcův veřejný obrázek liší od toho privátního, ukazuje kniha dvou amerických reportérů deníku Wall Street Journal nazvaná Billion Dollar Whale, která detailně rekonstruuje jeden z největších finančních podvodů historie – kauzu známou pod zkratkou 1MDB, při které se ztratilo několik miliard dolarů a ve které figurují vykutálení podvodníci, úplatní politici, finančníci z Goldman Sachs i hollywoodské celebrity jako DiCaprio.
Je to strhující čtení, které si říká o zfilmování, ačkoli zároveň nastavuje hollywoodským hvězdám a producentům brutální zrcadlo – nebýt peněz vyvedených z podvodných dluhopisových emisí a z malajsijských státních fondů, nikdy by Vlk z Wall Street nevznikl. Jenže umělců ze světa hudby a filmu se kolem hlavního aktéra skandálu, Malajsijce s čínskými kořeny Jho Lowa, točila celá řada. Jeho fascinoval nablýskaný svět celebrit a ostentativního přepychu, je lákala možnost uždibnout si něco z jeho bohatství pro sebe a své projekty.
Hollywood je ovšem v celé téhle impozantní story, která trochu připomíná novodobého Gatsbyho, jen špičkou ledovce. Jho, potomek sice majetné, ale rozhodně ne ultrabohaté rodiny, dokázal prostřednictvím sítě kontaktů v nejvyšších patrech malajsijské politiky a blízkovýchodních finančních kruhů roztočit finanční letadlo, které nemá obdoby.
Například se mu s pomocí švýcarských bank podařilo „zabalit“ dvě téměř bezcenné těžební lodě do fondu, který vlastnila spletitá struktura firem z daňových rájů, a tento vehikl dokázal prodat správní radě státního fondu, který neformálně řídil, jako aktivum ve výši přesahující dvě miliardy dolarů.
Stovky milionů dolarů přitom rozposílal na své soukromé účty nebo na konta spolupracovníků, jako byl ambasador Spojených arabských emirátů v USA. Za ně pak nakupoval luxusní nemovitosti, drahá auta, sbíral umění. A pořádal opulentní parties.
Tom Wright a Bradley Hope třeba popisují, jak Low vyhrál večírkovou aukci v Saint Tropez, kde se dražilo, kdo utratí víc za šampaňské. Jeho nabídka, že se svými kumpány nechají v klubu Angel’s Ball za večer dva miliony dolarů, nenašla přemožitele. Podle odhadů autorů knihy Low a spol. nechal za oslavy po celém světě, z nichž se řady účastnila třeba Paris Hilton nebo DiCaprio, kolem jedné a půl miliardy dolarů.
Původní ideou, s níž fond 1MDB v roce 2009 vznikl, přitom bylo založit fond, který by pomohl dostat Malajsii na úroveň technologického a finančního hubu. Jenže zároveň ho od počátku potápělo, že měl být i postranním zdrojem bohatství pro rodinu dnes už bývalého a obžalovaného malajsijského premiéra Najiba Razaka. Ostatně jeho nevlastní syn Riza Aziz byl před pár dny zatčen kvůli praní špinavých peněz, jež skončily v produkční firmě Red Granite Pictures, která financovala mimo jiné Vlka z Wall Street.
Na rozdíl od Azize, expremiéra Razaka nebo dvojice bankéřů z Goldman Sachs, kteří pomáhali Lowovi strukturovat olbřímí dluhopisové emise, na hlavního aktéra případu zatím policie ani v USA, ani v Malajsii, ani v Singapuru, kde všude je obviněn, nedosáhla. Na seznamu hledaných zločinců Interpolu mu patří jedno z předních míst.
Kniha Billion Dollar Whale poutavě a napínavě popisuje, jak Lowe svou nerozvážností a touhou být bohatý a s bohatými začal postupně stahovat dolů i všechny ty, kteří mu pomohli na vrchol. Jemu se na rozdíl od nich ale zatím daří unikat. Kniha je ovšem, slovy Leonarda DiCapria, obžalobou Wall Street. Především tamních investičních bank v čele s Goldman Sachs, které jsou s vidinou snadných a velkých zisků schopny přivřít oči, nebo dokonce asistovat při gigantických podvodech. A ty pak vydávat za selhání jednotlivce.