Poté, co jste pokořili nejlepší jamkoviště v zemi i na kontinentu, máte možná chuť sbalit hole, dát dohromady partu přátel a vyrazit na mezinárodní golfovou výpravu. Kde na světě ale najdete ta nejkvalitnější golfová hřiště?
Představujeme vám sedm destinací, které vás vezmou na cestu kolem světa od greenu ke greenu.
Skotsko, kolébka golfu
Skotské přímořské městečko St. Andrews je po celém světě známé jako kolébka golfu a ikonické hřiště Old Course zaujímá přední místo na seznamu přání většiny zapálených golfistů. Ubytovat se můžete třeba v Rusacks St. Andrew, hotelu inspirovaném právě golfem, jehož pokoje skýtají výhled na legendární trávník.
I kdyby se vám náhodou nepodařilo zamluvit si hru na Old Course, čeká tu na vás i řada dalších, stejně atraktivních greenů. Skotsko se totiž může pyšnit světově nejvyšším počtem golfových hřišť na obyvatele. Od linksů ve Fife až po golfové areály na kopcovitém pobřeží Aberdeenshire se jich v zemi nachází na 550.
Je známo, že počasí ve Skotsku je nevyzpytatelné, golfová sezona tu však zpravidla trvá od dubna do září.
Irsko je ráj linksových hřišť
Irsku se někdy přezdívá „green snů“. Vždyť je ostrov také domovem více než čtyř stovek golfových klubů. Nachází se zde třetina světových přírodních golfových hřišť a více než 240 tisíc golfistů každoročně putuje do Irska, aby si zahráli na jeho „neúprosných fervejích“.
Adare Manor v hrabství Limerick je velmi žádanou lokalitou pro mnoho golfistů a na mistrovském hřišti navrženém Tomem Faziem se bude v roce 2027 konat mimo jiné i Ryder Cup.
Ačkoli většina hřišť je otevřena celoročně, nejlepší doba na hraní golfu v Irsku je od dubna do října. Vprostřed léta tu bývá světlo až do desíti hodin večer, takže si stihnete zahrát o několik kol navíc, abyste dostali maximum ze své golfové dovolené.
Fidži – luxusní greeny na soukromém ostrově
Fidži zaručeně nadchne každého od novomanželů až po potápěče. Je ale rovněž rájem golfistů, neboť po ostrovech je rozeseto více než tucet hřišť lemovaných nádhernými palmami. Pro zájemce o golf se na hlavním ostrově Viti Levu rozkládají tři mistrovská hřiště: Natadola Bay Championship, které leží v resortu InterContinental a poskytuje výhled na Tichý oceán, Denarau Golf & Racquet Club a The Pearl South.
Zajímavostí je, že odsud pochází jeden z nejlepších světových golfistů Vijay Singh, který se do sportu zamiloval na letištním odpališti v Nadi.
Dechberoucí krajina na Novém Zélandu
Na Novém Zélandu je golf nejoblíbenějším sportem mužů i žen. V zemi najdete přes čtyři stovky golfových hřišť a její impozantní scenerie, od drsného, útesovitého pobřeží lemujícího greeny až po majestátní hory, z ní dělají jednu z idylických destinací pro golfisty.
Renomovaný architekt Tom Doak říká, že „v žádné zemi se golfová hřiště za posledních dvacet let nezlepšila tolik jako na Novém Zélandu“. Jedním z těchto proslulých jamkovišť je Cape Kidnappers, posazené na zelenavých útesech vypínajících se nad oceán.
Vyhledávanou destinací je také Te Arai Links, jež se nachází devadesát minut jízdy autem z Aucklandu a nabízí dvě pobřežní golfová hřiště. Jedno hřiště navrhl sám Doak a druhé Bill Coore a Ben Crenshaw.
Kromě golfu je oblast známá také jako mekka surfařů a návštěvníky lákají i nedaleká malebná městečka Mangawhai a Matakana se svými vinicemi a olivovými háji.
Říjen až duben se považuje za hlavní sezonu, takže návštěva mimo tyto měsíce bývá pro hráče cenově přívětivější.
Mexiko znamená hory, poušť i oceán
Los Cabos a Kalifornský poloostrov již dlouho kralují jako jedna z nejlepších golfových destinací nejen v Latinské Americe, ale i na světě. A to především díky horským, pouštním a oceánským sceneriím, jemnému mořskému vánku a řadě golfových hřišť osázených kaktusy, která navrhli přední světoví golfoví architekti jako Jack Nicklaus, Tom Fazio, Greg Norman a Robert Trent Jones Jr.
V Loretu, které leží na východním pobřeží Kalifornského poloostrova, si golfisté mohou zahrát na místě zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o Villa del Palmar, vedle Bahia Danzante, s výhledem na tyrkysové vody Cortézova moře. Lze si objednat balíčky Unlimited Golf nebo Spa, které vám umožňují neomezené hraní po dobu tří dnů.
Golf se napříč Mexikem stále rozvíjí a zlepšuje, v současnosti zde celkem fungují více než dvě stovky hřišť. Vedle Kalifornského poloostrova jsou pro sport zajímavé také pobřeží Tichého oceánu a Riviera Maya. Tam se uprostřed tropické džungle, mezi mangrovovými porosty a sladkovodními říčkami, nachází osmnáctijamkové hřiště El Camaleón, navržené Gregem Normanem. Jedná se o první hřiště PGA Tour v Latinské Americe.
Vietnam zažívá golfový boom
Golfisté, kteří hledají neohrané místo, by měli zamířit do Vietnamu. Právě tady totiž nejlepší světoví golfoví architekti navrhují zbrusu nová hřiště v horách, v džungli i na pobřeží. Do roku 2020 ve Vientnamu vyrostlo na osm desítek golfových hřišť, mnohá jako součást luxusních resortů. Do roku 2025 se očekává otevření dalších 200 hřišť.
Hráči si mohou golf ve Vietnamu užívat po celý rok, například na vysočině Dalat, která se vyznačuje svěží mlhou a horským vánkem, či v Ho Či Minově městě a na jihu země. Od listopadu do dubna vládne na severu Vietnamu suché a chladné počasí a od února do května je tomu tak i ve vnitrozemí.
Golfový klub Hoiana Shores, navržený Robertem Trentem Jonesem Jr., je pro každého golfového nadšence, který přijede do Vietnamu, povinností. Nachází se v areálu Hoiana Casino and Resort na pobřeží jižně od Danangu.
Mauricius – golfová idylka
Mauricius je známý svými nádhernými plážemi, bujnými deštnými pralesy a neoficiálními divy světa, jako je geopark Chamarel, chromatická písečná duna sopečného původu. Tento ostrov v Indickém oceánu je však také tradičně spojován s golfem.
Místní turistická kancelář uvádí, že v roce 1844, kdy Mauricius spadal pod britskou koloniální nadvládu, byl třetí zemí na světě, kde se tento sport začal provozovat, a Gymkhana Golf Club se stal čtvrtým golfovým klubem na světě.
Dnes najdete na Mauriciu deset osmnáctijamkových a tři devítijamková hřiště, včetně golfového klubu Iles aux Cerfs v Shangri-La Le Touessrok, jehož umístění je téměř snové. Golfisté se pomocí přívozu dopraví do areálu, kde objeví osmnáctijamkové hřiště s panoramatickým výhledem na oceán. Druhým hřištěm resortu je pak Anahita Golf Club, které se rozkládá na bývalé cukrové plantáži sevřené mezi zelenými horami a průzračnou lagunou.