Pita chleba v domácích podmínkách může mít punc přílišné exotiky a nedostižnosti, ve skutečnosti jde ale o jedno z nejsnazšího pečiva, které lze doma vykouzlit.
Pomněme, že placky v nejrůznějších podobách odjakživa dominují mnoha světovým kuchyním. Proč? Protože bylo, je a bude snadné plácnout kousek těsta na rozpálený tál, dlaždici či hliněnou stěnu. A za chvíli jí celé mužstvo.
Tipy & triky
Stačí dodržet pár bodů, díky kterým snáze docílíte rovnoměrné placky a taky pomůžete jejímu nafouknutí v troubě. Ale ani pokud se to nepodaří, nemusíte vracet vysokoškolské diplomy, zkrátka bude o trhací placku k dipu navíc.
- Když těsto rozdělíte na jednotlivé bochánky, dodržte alespoň 15 minut odpočinku, optimálně však 30. Jinak zjistíte, že těsto je jak opice na gumě a má náskok před vašimi nervy, tedy místo v troubě skončí na stropě nebo v koši.
- Ze stejných důvodů bochánek (budoucí placku) podmoučňujte jen střídmě a v průběhu válení ji párkrát otočte. Vášně držte na uzdě a vyvalujte jemně.
- Pro dosažení kruhového tvaru placku při vyvalování otáčejte vždy o kousek doleva (nebo doprava), půjde to tak lépe.
- Troubu, respektive pečicí medium v ní, rozpalte opravdu poctivě, na plný ceres nechte troubu nahřívat alespoň 15 minut.
- Placku přeneste do trouby na rozpálený povrch pokud možno tak, aby se nikde nevytvořily sklady nebo skrčeniny, které mohou bránit nafouknutí.
- Pokud nemáte litinový tál nebo kámen na pizzu, troubu rozpalte s litinovou pánví vloženou dnem vzhůru nebo se silnějším plechem.
Domácí pita chléb
Na 6 placek potřebujete:
- 5 g čerstvého droždí
- 180 až 185 g vody
- 300 g hladké pšeničné mouky
- 5 g soli
- 1 polévková lžíce (cca 14 g) olivového oleje
Postup
- Rozmíchejte vodu a droždí a přidejte všechnu mouku. Zamíchejte a nechte hníst robotem nebo prohnětejte ručně. Po pár minutách přidejte sůl a olej a vypracujte volnější těsto.
- Nechte přikryté kynout 1 až 1,5 hodiny v závislosti na teplotě okolí. Těsto můžete hned po vyhnětení také směle vložit do lednice až na 24 hodin, kde bude pomalu v chladu kynout.
- Vykynuté těsto rozdělte na části o cca 80 g, vytvarujte zhruba do tvaru kuličky a nechte 30 minut zakryté odpočinout.
- Každý bochánek rozválejte, jak to vyjde, ideálně do kruhového tvaru, na tloušťku zhruba 5 mm. Na váleček zbytečně netlačte, pracujte něžně. Nechte ještě chvíli odpočinout.
- Vkládejte ideálně na rozpálený žulový kámen, litinový tál či pánev nebo pizza kámen do trouby rozehřáté na 250 °C.
- Pity by se měly postupně začít nafukovat, až budou v troubě hezké balonky.
- Pečte cca 2 až 3 minuty, aby placky zůstaly dostatečně měkké a šly plnit nebo trhat. Po vyndání z trouby balonek vařečkou nebo obracečkou splácněte a vyžeňte z něj vzduch.
- Upečené chleby klaďte na sebe, hezky se o sebe navzájem udržují vlahé a teplé.
- Skladujte v pokojové teplotě v zavřené krabičce nebo utěrce a sáčku až tři dny. Před konzumací mírně nahřejte na pánvi, v troubě nebo mikrovlnce. Pita se také skvěle mrazí, v mrazáku vám klidně tři měsíce vydrží. Takže směle zadělejte dvojitou dávku!