I když jste skvělí, někdy se může stát, že si tak nepřipadáte. Naštěstí je tu jeden génius, kterému se to nikdy nestane a u kterého se můžete inspirovat. Sheldon Cooper z legendárního seriálu Teorie velkého třesku rozhodně o sebevědomí nouzi nemá. Tenhle seriál vysílá televizní stanice CBS a dala taky dohromady 12 tipů, jak si díky Sheldonovi zvýšit sebevědomí, abyste si mohli zakřičet: Bazinga! Tady jsou:

1. Věřte své intuici

Sheldon může občas působit jako egoista, ale to je tím, že sám sobě prostě věří. Myslíte si, že by byl tak úspěšný, kdyby pořád zpochybňoval svou práci a nápady? V žádném případě! Věřte své intuici a neztrácejte energii zbytečnými pochybnostmi o sobě, zkuste si ale osvojit trochu víc pokory než Sheldon. Budete mít víc přátel.

2. Mějte svůj osobitý styl

Vykašlete se časopisy a celebrity, co vám nutí nejnovější trendy, a noste to, co vás vystihuje nejlíp. Dobrá, možná nemusíte mít pro svůj šatník celou stránku na Wikipedii jako Sheldon, ale vyjádřit sebe sama je skvělý způsob, jak si zvednout sebevědomí.  

3. Nespoléhejte na to, že vám sebedůvěru zvedne alkohol

Možná vás děsí vystupování na veřejnosti, ale určitě je to lepší než se opít, sundat si přede všemi kalhoty a druhý den se najít na YouTube! Všichni musíme v životě překonat nějaké trapné okamžiky. Jak se taky lépe poučit do budoucna? Nemluvě o tom, že nakonec si stejně uvědomíte, jak skvělí vlastně jste.

sheldon alkohol done

4. Nebojte se požádat o pomoc

Ať už se snažíte získat nové přátele nebo chcete udělat zkoušku, starosti mohou na vašem sebevědomí napáchat pěkné škody. Přiznat si, že na pár věcech potřebujete zapracovat, může být těžké, a požádat někoho o pomoc někdy dokonce děsivé. Ale zvládl to i Sheldon, tak ho napodobte a nakonec budete mít pocit, že dokážete úplně cokoli.

5. Přimějte se dělat věci, o kterých jste dřív pochybovali

Někdy musíte překonat své obavy, abyste pomohli těm, na kterých vám záleží. Když musel Sheldon odvézt Penny do nemocnice, musel vystoupit ze svojí komfortní zóny. Obvykle totiž auto neřídí a taky mu dělá problém vyjádřit své city k lidem kolem něho. Ale dokázal to! Když jde do tuhého, musíte se překonat a pomoct těm, kteří pro vás hodně znamenají.

6. Věřte ve své superschopnosti, i když žádné nemáte

Svět potřebuje hrdiny, tak proč byste nemohli být jedním z nich zrovna vy? Sice nejspíš nebudete umět létat nebo se měnit ve zvíře, ale i tak můžete být hrdina alespoň pro někoho. Vemte si příklad ze Sheldona. Sice se tolik bojí bakterií, že se ani nepokusil zastavit zloděje, který vzal Amy kabelku, ale i tak je svým způsobem inspirující. Protože každý, kdo inspiruje děti, aby se věnovaly vědě, je pro nás hrdina!

6 done

7. Připravte se na všechny možnosti a starejte se o sebe

Nemusíte přitom zacházet tak daleko, abyste si nechali vystavit posudek od psychiatra, že nejste šílení, jako to udělala Sheldonova maminka. Klíčové je starat se o maličkosti předtím, než se z nich stanou velké problémy. Chcete, aby váš úsměv ladil s vaší oslnivou osobností? Vemte si příklad z Sheldona a starejte se o své zuby. Jen se ujistěte, že používáte zubní nit správně – víte přece, jak Sheldon dbá na svoje pravidla.

8. Nebojte se jít si za svým, abyste se pohnuli kupředu

Pokud je něco, co Sheldon rozhodně nedělá, pak je to pasivní sezení v koutě a čekání na to, až k němu úspěch přijde sám od sebe. Zvedněte si své sebevědomí tím, že si prosadíte, co chcete. Jen pozor, abyste si cestou za svým cílem taky nevykoledovali několik soudních zákazů přiblížení se.

9. Přijměte své vnitřní dítě

Být dospělý je těžké a někdy se vám může zdát, že se nedokážete prokousat přes seznam úkolů, který jste si naplánovali. Když je váš život příliš stresující, na chvíli se zastavte a udělejte něco, co by chtělo udělat vaše vnitřní dítě. Jděte do toho a postavte si ten vláček, o kterém jste vždycky snili. Ale pozor! Když tohle navrhujeme, nemáme tím na mysli, abyste se vyhýbali pozvání na něčí svatbu – poděkujete nám později.

10 done

10. Nikdy se neomlouvejte za to, co máte rádi

Sheldon miluje komiksy. Najde si čas každou středu večer, aby prozkoumal nejnovější přírůstky, a rozhodně nehodlá obětovat tenhle čas něčemu jinému. Jasně, jeho nepružnost a posedlost dodržováním hranic může spoustu lidí přivádět k šílenství, ale on to tak má rád a neomlouvá se za to.

11. Slavte své úspěchy

Tvrdě jste pracovali, abyste se dostali tam, kde jste, takže si rozhodně zasloužíte, abyste se sami poplácali po zádech. Vzhledem k tomu, že kolem sebe pořád nemáte někoho, kdo by vás ujišťoval, že jste nejlepší, poblahopřejte sami sobě – zvýší vám to sebevědomí a motivuje vás to k dalším krokům.

12. Pochlubte se sami sebou

Nemusíte být supermodelka, abyste se cítili dobře tak, jak vypadáte. I když vzhled není všechno, rozhodně neuškodí, když budete fandit sami sobě. Koneckonců, sebedůvěra je sexy.


Možná se vám budou hodit i tyhle články:

Jak si v práci říct o vyšší plat a opravdu ho dostat

Jedna nečekaná věc, kterou úspěšní lidé dělají každý den