Kdo alespoň jednou nezatoužil číst lidem jejich myšlenky? Byla by to skvělá schopnost, pokud ale chcete být úspěšní, musíte se nejdřív naučit porozumět lidem stávajícími způsoby.

Čtěte také: Naučte se myslet pozitivně. Zlepšíte si tím život i zdraví

Vědci z kalifornské univerzity UCLA zjistili, že se překvapivě jen 7 % naší komunikace zakládá na slovech. Celých 38 % prozradí tón hlasu a zbylých 55 % řeč těla. Naučit se rozumět gestům (a taky je dobře používat) vám tedy dá slušný náskok před ostatními. Proto příště až budete na jednání, zkuste se zaměřit na tyto signály. U druhých i u sebe.

Zkřížené ruce a nohy
Značí, že člověk není otevřený návrhům toho druhého. A to i přesto, že je konverzace příjemná, a dokonce se jeden na druhého usmíváte. Gerard I. Nierenberg a Henry H. Calero pro svou knihu o řeči těla natočili víc než dva tisíce jednání a ani jedno neskončilo pozitivně, pokud jedna ze stran měla při schůzce překřížené ruce či nohy.

Vrásky kolem očí
Když přijde na úsměv, ústa mohou lhát, ale oči ne. Upřímný úsměv se promítne jak v pohledu, tak v malých vráskách kolem očí. Lidé často za úsměv schovávají své opravdové pocity. Takže příště, až se na vás bude někdo usmívat, pozorujte, zda se mu prohloubí vrásky v koutcích očí.

Zrcadlení gest
Už se vám někdy stalo, že jste byli na jednání, a kdykoli jste překřížili nohy, druzí během chvíle udělali to samé? Nebo jste se při mluvení naklonili a oni také? Je to dobré znamení. Napodobování řeči těla podvědomě dělají lidé, kteří vám jsou nakloněni. Jedná se o důkaz, že konverzace plyne správným směrem a chtějí s vámi souhlasit. Tato technika se dá skvěle používat při jednání, vyzkoušejte několik výraznějších pohybů a snadno poznáte, jestli máte všechny na své straně.

Dlouhý pohled z očí do očí
Asi každý, když vyrůstal, slyšel větu: „Podívej se mi do očí, když se mnou mluvíš.“ Rodiče nás naučili, že pokud se jim budeme dlouze dívat do očí, pak nepoznají, že lžeme. Tento zvyk si mnoho lidí přeneslo do dospělosti. Přitom ale dlouhý a upřený pohled není přirozený. Běžný člověk se vydrží dívat z očí do očí pouze 7 až 10 sekund. Pokud s vámi tedy mluví někdo, kdo neúnavně drží pohled, pak je tu vysoká pravděpodobnost, že neříká pravdu.

Zdvižené obočí
Existují tři emoce, které dokážou pozvednout obočí: překvapení, obava a strach. Chcete důkaz? Zkuste jen tak při uvolněné konverzaci zvednout obočí. Obtížné, viďte? Pokud tedy během konverzace někdo pozvedne obočí a téma rozhovoru není ani šokující, ani děsivé, pak se mu hlavou honí něco jiného.

Přehnané kývání 
Takové chování značí touhu po souhlasu a uznání. Pokud někomu něco říkáte a on často kývá na souhlas, bojí se, že pochybujete o jeho schopnosti udělat správné rozhodnutí.

Zatnutá čelist
Pokud při konverzaci někdo pevně stiskne zuby k sobě, napne krk a svraští obočí, pak jste se pravděpodobně dostali na téma, které ho stresuje. Také může být myslí někde jinde a přemýšlí nad něčím, co musí vyřešit. Klíč, jak situaci zvládnout, je vnímat nuance mezi tím, co vám říká a jak napjatě působí.

Závěr
Často spolu slova a řeč těla nesouhlasí. Proto je dobré být neustále ve střehu, naučit se číst v druhých a především ovládnout svá gesta, aby nikdo nemohl číst ve vás.