Prázdné pláže, prázdné hotely, prázdné ulice, zavřené mezinárodní letiště. Tak vypadá ostrov Bali, kam v roce 2019 přijelo šestnáct milionů turistů z celého světa. Jen z Česka jich bylo ke třiceti tisícům. Doba temna pro ostrov extrémně závislého na turismu ale podle všeho pomalu končí.
Nemocných s covidem-19 v populaci ubývá a zatím se zdá, že první turisté by mohli na indonéský ostrov bohů dorazit měsíc před Vánoci, kdy startuje druhá hlavní sezona.
Indonésie s víc než čtvrt miliardou obyvatel až doteď zaznamenala přes 4,1 milionu případů koronaviru a 139 tisíc úmrtí spojených s covidem-19. Nejhorší situace byla v červenci, kdy testy odhalovaly až padesát tisíc nakažených denně, přičemž denní počty úmrtí se pohybovaly kolem patnácti set. Nejlidnatější muslimská země se proto uzavřela světu.
V současnosti mohou přiletět jen držitelé speciálních druhů víz, ale i na ty čeká povinná osmidenní karanténa v Jakartě. A podle těch, kteří jí prošli, nejde o nic, co by se dalo nějak snadno obejít. Po příletu do hlavního města je tak třeba počítat například s policejním doprovodem až do hotelu a osmidenním zákazem opustit pokoj.
Míra pozitivity ale konečně začíná klesat. Zatímco koncem července byla v celé zemi jedenatřicet procent, minulý týden už představuje pouhá dvě procenta. Vedení země tak začíná mluvit o otevření hranic a návratu turistů, vedle toho už polevují i přísná lokální omezení.
V omezeném režimu již fungují obchodní centra, restaurace, kina nebo také továrny. Ministr zdravotnictví Budi Gunadi Sadikin uvedl, že Indonésie ve snaze dosáhnout stabilní situace půjde stejnou cestou jako Velká Británie.
Ta letos v zimě vsadila na co největší počet očkovaných pouze jednou dávkou, aby tím zamezila růstu počtu hospitalizací a úmrtí. Už teď má přitom Indonésie šestý nejvyšší počet lidí s první dávkou vakcíny v těle. Víc očkovaných už je jen v Číně, USA, Indii, Brazílii a Japonsku.
„Pokud se nám podaří proočkovat sedmdesát procent z cílové populace, můžeme postupně začít znovu otevírat hranice. Podle mých propočtů toho dosáhneme do listopadu,“ sdělil Sadikin. Listopad 2021 je tak prvním termínem pro znovuotevření země, ke kterému se po třetí vlně pandemie veřejně zavázal člen indonéské vlády.
Přesto lze předpokládat, že turisté budou do Indonésie vstupovat stále v omezeném počtu a za zvláštních podmínek. Ve hře je i omezení vstupu pro turisty ze zemí s nízkým počtem nakažených. Indonéský ministr cestovního ruchu Sandiaga Uno nastínil, že pro Indonésii může být vzorem Thajsko a jeho „Phuket Sandbox“.
Thajský model dovoluje vstup do země jen plně očkovaným turistům. Ti navíc tráví čtrnáctidenní karanténu pouze na ostrově Phuket, kde musí po příletu a následně po uplynutí dvou týdnů absolvovat PCR testy. Teprve pokud jsou výsledky negativní, mohou cestovat do dalších částí Thajska. V případě Indonésie by se vstupní branou mohlo stát právě ostrovní Bali.
Jeho blížící se otevření vedlo k tomu, že se po sociálních sítích v posledních dnech začaly šířit informace o zprovoznění tamního letiště. Mluvčí ministerstva dopravy Adita Irawati ale tuto informaci odmítla s tím, že jediná otevřená letiště pro mezinárodní provoz zůstávají v Jakartě a ve městě Manado na severu Sulawesi.