Atraktivní scenerie, možnost nahlížet na lesy a hory z netradiční perspektivy i trocha adrenalinu. Stezky korunami stromů rostou po Evropě v posledních letech rychle a není se čemu divit. Procházka mezi vrcholky stromů je skvělou volbou pro akční rodinný výlet, ale i relaxaci v přírodě. Vybrali jsme pro vás stezky v Česku i bonusové tipy kousek od hranic.
Stezka korunami stromů Lipno
Oblíbená šumavská atrakce byla vůbec první stezkou svého druhu v Česku. Návštěvníky poprvé přivítala v roce 2012 a od té doby ji každoročně navštíví na tři sta tisíc lidí.
Stezka v délce 675 metrů je zakončena čtyřicetimetrovou vyhlídkovou věží, odkud se vám naskytne výhled na šumavskou přírodu, Lipenské jezero a Novohradské hory. Při dobré viditelnosti dohlédnete až na vrcholky rakouských Alp.
Kromě samotného výhledu nabízí stezka řadu zábavných prvků zpestřujících návštěvu. Odvážlivci se mohou svézt na jednom z nejdelších suchých toboganů u nás nebo si projít zážitkové stanice s lanovými prvky. Umístěny jsou ve výšce čtyřiadvaceti metrů.
Pro malé i větší návštěvníky jsou připraveny didaktické interaktivní zastávky nebo ptačí stezka. Na ní si můžete zblízka prohlédnout budky, hnízda a dřevěné skulptury šumavských ptáků a pustit si ukázky zpěvu na ptačích hodinách.
Na procházku se můžete vydat i po setmění, kdy je stezka osvětlená. A každé prázdninové úterý vás čeká navíc koncert. Díky ojedinělé akustice je poslech hudby v korunách stromů zárukou nevšedního zážitku.
Stezka v oblacích Dolní Morava
Jeden z top turistických cílů Pardubického kraje umožňuje návštěvníkům vystoupat až do oblak již téměř deset let. Dřevěná konstrukce s celkovou délkou přes 700 metrů stojí na kopci ve výšce 1116 metrů nad mořem.
Z vrcholu budete mít před sebou krásný výhled na celý masiv Králického Sněžníku, Jeseníky a Orlické hory. Stavbu, která má tvarem připomínat let motýla, navrhl známý brněnský architekt Zdeněk Fránek.
Stezka v oblacích je rájem pro milovníky adrenalinu. Zpět dolů se můžete dostat sto metrů dlouhým toboganem s několika zatáčkami a mezi jednotlivými patry zase přelézat takzvaným síťovým rukávem. Na nejvyšším bodě stezky ve výšce pětapadesát metrů nad zemí najdete odpočinkovou síť, která je napnuta ve volném prostoru kapky. Troufnete si na ni lehnout?
Byl by hřích minout také opodál se nacházející nejdelší visutý most na světě. Moravský unikát dokonce americký magazín Time zařadil mezi padesát míst, kam by se měli turisté vydat v roce 2022.
V letních měsících se zde několikrát koná speciální akce Magic Sky Night. Program zahrnuje noční procházku po zmíněném Sky Bridge 721, osvětlenou stezku v oblacích s hudbou a vesmírný animační program pro děti.
Stezka korunami stromů Krkonoše
Stezka korunami stromů v srdci Krkonošského národního parku oslavila v červenci výročí. Za sedm let od svého otevření přilákala přes 1,5 milionu lidí, a to nejen díky výhledům na okolní lesy a Janské Lázně.
Na rozdíl od jiných stezek nabízí ta krkonošská možnost prozkoumat kromě korun stromů i život pod povrchem. V podzemní expozici se návštěvníci dozvědí vše o vlastnostech půdy a na vlastní oči spatří spletitý kořenový systém krkonošského lesa.
Po cestě nahoru dlouhé přes 1500 metrů narazíte na vzdělávací stanoviště, která zábavným způsobem přibližují složitost lesního ekosystému. Dominantou stavby je vyhlídková věž vysoká 45 metrů a dětem udělá na závěr výletu radost tobogan a lesní hřiště poblíž stezky.
Největší lákadlem ale bude tuto sezonu červnová novinka – více než třímetrová skleněná vyhlídka, na níž se zrychlí tep i těm, kteří se výšek běžně nebojí.
Stezka Valaška
Nejmladší a nejkratší česká stezka se nachází v Beskydech na Pustevnách. Po šest set metrů dlouhé trase na vás bude čekat odměna v podobě širokého výhledu na beskydské pohoří.
Za dobrého počasí dohlédnete až sto kilometrů daleko, a uvidíte tak třeba Jeseníky nebo slovenskou Velkou Fatru. Lesní atrakce je zajímavá svým technickým řešením – najdete tu zavěšený lanový chodník dlouhý 150 metrů a jednu z nejdelších skleněných vyhlídkových plošin v Evropě.
Nedílnou součástí stavby je rozhledna o výšce 22 metrů, naučné panely o místní fauně a flóře a interaktivní hry pro děti. Do budoucna se počítá s vybudováním nejvýše položeného trampolínového hřiště v Česku.
Chodník korunami stromů Bachledka
U našich slovenských sousedů otevřela první stezka korunami stromů v roce 2017 v oblasti Spišské Magury poblíž města Ždiar. Délka procházky je 1200 metrů a z vrcholu rozhledny vysoké 32 metrů budete moci obdivovat Belianské Tatry, Pieniny a Zamagurie.
Zážitek zpestřují adrenalinová zákoutí – můžete se pokochat pohledem dolů ze sítě nebo zkusit udržet rovnováhu ve výhledu, který odhaluje zdánlivě nebezpečnou propast pod vámi.
Když se vám nebude chtít zpět pěšky, můžete si cestu zkrátit toboganem dlouhým 67 metrů. Nechybějí ani didaktické a zábavné zastávky, které vás seznámí s místními živočichy a rostlinami. V blízkosti vstupu na stezku probíhají každý den sokolnická představení.
Stezka korunami stromů Bavorský les
Jestli se letos chystáte na Šumavu, doporučujeme si odskočit za hranice do Německa a navštívit národní park Bavorský les. Zdejší stezka korunami stromů (Baumwipfelpfad) u obce Neuschönau, po níž ujdete rovných 1300 metrů, dlouho platila za nejdelší na světě.
Rozhledna ve tvaru vejce se pne do výšky 44 metrů a otevírá malebný výhled na Bavorský a Český les a při dobré viditelnosti také na severní hřeben Alp.
Cestu po dřevěných lávkách umístěných ve výšce osmi až pětadvaceti metrů nad zemí lemují různé sítě a pohyblivé lávky testující odvahu chodců. Zastavit se můžete u informačních tabulí zaměřených na ekologii a ochranu přírody. A pokud vám zbude čas, nezapomeňte vzít děti do přilehlé lesní zoo.
Stezka v oblacích Świeradów-Zdrój
Mladší sestra naší stezky na Dolní Moravě je situovaná nedaleko polského lázeňského města Świeradów-Zdrój v Jizerských horách.
Dobrá zpráva je to zejména pro obyvatele Libereckého kraje, z Nového Města pod Smrkem u česko-polských hranic sem dojedete autem za dvacet minut. Konstrukce se vine až do výšky 62 metrů nad zemí, což je jen o dva metry méně než Petřínská rozhledna.
Stezka dlouhá 850 metrů svým zaměřením cílí na dobrodružné povahy. Cestu do vyšších pater vám zkrátí spletitá síťová průlezka s příhodný názvem pavoučí kokon a na samém vrcholu se zase můžete projít po síti nebo skleněné lávce vyčnívající do volného prostoru. Nechybí ani tobogan.
Všechny stezky korunami stromů na seznamu jsou bezbariérové, a můžete tak v klidu vyrazit i s kočárkem. Psi na stezky nemohou. Pokud je však přesto vezmete s sebou, u vchodů jsou pro ně nachystány speciální kotce. Výjimkou je stezka Valaška, kam smějí psi na vodítku a s náhubkem.