Takový úspěch tady dlouho nebyl. Revitalizace pražských náplavek, které navrhl architekt Petr Janda, se dostala mezi čtyřicet nejlepších staveb v Evropě.
V konkurenci celkem 532 staveb projekt vybrala sedmičlenná porota mezinárodní soutěže EU Mies Award. Tu vyhlašuje španělská Nadace Miese van der Rohe spolu s Evropskou komisí.
„Vzhledem k tomu, že architektura nemá celosvětové ocenění srovnatelné třeba s filmovými Oscary, je tato cena, která zahrnuje celou Evropu, pro stavbu českého architekta zřejmě nejvyšší dosažitelné ocenění,“ komentoval s radostí Petr Janda ze studia Brainwork.
Revitalizace pražských náplavek, jejichž nejvýraznějším prvkem je využití ještě nedávno uzavřených kobek, které se jako oči otevírají k řece, byla dokončená na podzim 2019. Z opomíjeného prostoru se rychle stal oblíbený středobod města.
Architekt upozorňuje, že ocenění je hodnotné hlavně pro Prahu i pro celou Českou republiku. „Ukazuje to, že není marné zabývat se pečlivou a ambiciózní revitalizací veřejných prostor a nezapomínat přitom na propojení jejich obsahové aktivace s citlivou a zároveň odvážnou architekturou přinášející dříve opuštěným místům autentickou a nezaměnitelnou identitu,“ věří Petr Janda.
Nominace mezi 40 nejlepších evropských staveb je nyní o to cennější, že nejde jen o výběr za poslední dva roky, jak tomu běžně v této soutěži bývá. Kvůli pandemii nyní porota vybírala mezi realizacemi z posledních tří let. Mimochodem už samotné národní nominace pro širší výběr vnímají architekti jako ocenění.
Český projekt se naposledy dostal do užšího výběru Mies Award v roce 2009, tehdy to bylo díky ocenění in memoriam architekta Davida Kopeckého a jeho kolegů za rodinný dům v Černošicích.
Právě v roce 2009 navrhl shodou okolností Petr Janda hlavní motiv náplavky formou doplnění vstupů do kobek pomocí eliptických oken a začala se desetiletá cesta k jejich konečné realizaci.
Jakou roli bude nominace mezi čtyřicet nejnadějnějších staveb z Evropy mít pro další fungování a zakázky studia Brainwork, se podle něj prý nyní nedá odhadnout.
„Jestli nám to otevře dveře, po pravdě nedokážu odhadovat, řetězení vlivů v architektuře v našem případě není takto lineární a určitá širší rozpoznatelnost naší práce v mezinárodním kontextu se tak rýsuje delší dobu. Byli bychom samozřejmě velmi rádi, kdyby si nás vážili i doma, kam velkou část své energie intenzivně směřujeme,“ říká Petr Janda.
Tomu se ovšem už díky samotné revitalizaci náplavek podařilo navázat spojení s americkou firmou Rainolds, která vyrobila speciální skla pro kobky.
Kdo nakonec cenu za současnou architekturu Miese van der Rohe 2022 získá, se ukáže v půlce dubna. Jako vítězové se ale už dnes mohou cítit autoři všech čtyřiceti projektů včetně Petra Jandy.