Procvičovat, ale neučit se už nic nového. A těsně před zkouškami spíše odpočívat. Jak prožít posledních pár dnů do přijímaček na střední školu? Nový díl podcastu Jak být lepší probírá toto téma s Ondřejem Lněničkou z pražské Základní školy profesora Švejcara.
Pro mnohé deváťáky jde o vůbec první velký test v životě. Tomu odpovídá míra stresu, trémy a nervozity, kterou děti i jejich rodiny prožívají.
„Každý rok to s nimi jako jejich učitelé prožíváme, protože vidíme, jak moc jsou nervózní,“ přiznává Ondřej Lněnička atmosféru, která panuje v jím řízené škole.
„Poslední dva roky pozorujeme nárůst stresu a je to hodně založené na nervozitě, která zkoušky provází. Zčásti proto, že letos žáci podávali přihlášky zcela novým způsobem a jinak se budou i vyhodnocovat výsledky.“
S učením na poslední chvíli by to děti podle jeho doporučení neměly přehánět. Spíše procvičovat to, co už znají.
„Nic nového se už za těch pár dnů nenaučí, co doteď neviděly, to už pravděpodobně nestihnou. Dá se ledacos zopakovat, dá se uklidnit hlava tím, že si dítě řekne, že spoustu věcí už dobře umí,“ říká Ondřej Lněnička.
Stres může utlumit třeba i to, že si dítě připraví seznam věcí, které deváťáci mají povoleny mít s sebou, nebo to, že si najdou spoj, kterým se na konkrétní střední školu dostanou, a naplánují si, kdy vyrazit z domu.
„Jejich emoce lítají nahoru a dolů. Jsou to puberťáci a my jako dospělí bychom jim měli dát najevo, že mít strach ze zkoušek je normální. Stejně jako emoce, jakými jsou u některých dětí pláč, u někoho třeba i vztek, všechno musí v rozumné míře ven,“ radí zkušený pedagog.
Co před testy rozhodně nedělat? Jak by se měli k přijímačkám postavit rodiče? A jak poznat příliš vyčerpané dítě? Poslechněte si nový díl Forbes podcastu Jak být lepší.