Podle zprávy Christie’s International Real Estate se za poslední dekádu prodalo po celém světě něco přes 30 nemovitostí dražších než 100 milionů dolarů.
Co si na realitním trhu pořídit právě teď, pokud váš budget nemá žádný limit? Tohle je sedm nejdražších nemovitostí světa.
Rezidence The One, Bel Air
Už název nenechá nikoho na pochybách. Tato vila v kalifornském Bel Air je největší a nejdražší soukromou rezidencí, jaká je momentální na realitním trhu k dispozici. Na plochu lehce přes devět tisíc metrů čtverečních se vejde 20 ložnic, noční klub, čtyři bazény, kino či bowlingová dráha. Požadovaná cena? Pět set milionů dolarů.
Odborníci se ovšem shodují, že jde o „aspirativní částku“, která má k nemovitosti především přitáhnout pozornost. To se developeru Nilovi Niamimu daří od prvního výkopu před sedmi lety. New York Times dům označily za „ultimátní symbol žízně, nadbytku a sociální nerovnosti“. A to ambiciózní Niami od řady interiérových „lahůdek“ nakonec upustil – třeba v kosmetickém salonu příští majitel nenajde stěny obložené akvárii s medúzami, jak Niami anoncoval ještě před rokem.
Projekt byl důvodem mnoha sousedských protestů. Ty nakonec vyústily do úprav stavební legislativy v L. A., která podobné megalomanské projekty zakázala.
Bubble Palace, Cote d’Azur
Bláznivý rekreační dům módního návrháře Pierra Cardina způsobuje totální přetížení smyslů. Shluk obrácených květináčů s výhledem na Středozemní moře navrhl v roce 1975 maďarský architekt Antti Lovag a stavba zabrala 14 let.
Cardin koupil podivnou sloučeninu v roce 1992 a k prodeji ji nabídl před třemi lety, po komplexní renovaci. Za 350 milionů eur dostanete 10 ložnic, několik bazénů a divadlo s 500 sedadly.
Letovisko Gateway Canyons, Colorado
Zakladatel Discovery Channel John Hendricks stále čeká na kupce s 279 miliony dolarů v kapse, který propadne resortu Gateway Canyons poblíž Aspenu. Miliardář tady první pozemky koupil v 90. letech a postupně „ranč“ rozšiřoval až na současných 8700 akrů.
Na pozemku se nachází například 72pokojový hotel, muzeum automobilů, letištní hangár a dva heliporty. Hendricks a jeho manželka Maureen prý v posledních letech tráví v Gateway Canyons méně času, a tak je čas ho prodat. Jen ne za každou cenu.
Palazzate, Barbados
Ideální karibské rodinné útočiště představuje tento plážový dům. V každém ze čtyř pater je pět ložnic a šest koupelen, takže ubytujete i početné příbuzenstvo. K nemovitosti patří velkorysé fitness centrum s parní lázní, akvárium, a hlavně sněhobílá karibská pláž.
Když developer Bjorn Bjerhamn projekt v roce 2015 dokončil, nebyla to nejdražší nemovitost pouze na Barbadosu, ale v celém Karibiku. Momentálně je k dispozici za 125 milionů dolarů.
Villa l’Echauguette, Monaco
Za stejnou cenu se prodává vila s třpytem rozmařilých 60. let. Bývala domovem Françoise Blanca, stavitele kasin, který proměnil kdysi ospalé Monte Carlo v hřiště pro bohaté a slavné. Ze střešní terasy se nabízí exkluzivní výhled na superjachty zaparkované v přístavu či závodní vozy, které vystřelí do ulic během Monako Grand Prix.
Vnitřní dispozice jsou za 125 milionů dolarů poněkud skromnější: šest ložnic, prostorný obývací pokoj, vinný sklep, bazén, sauna, apartmán pro hosty a garáž pro dvě auta.
Penthouse na Madison Avenue, New York
Pětipodlažní penthouse na Manhattanu s více než 400metrovou terasou s bazénem s mořskou vodou a skleněnou vířivkou je s cenovkou 98 milionů dolarů momentálně nejdražší nemovitostí na newyorském realitním trhu. Má 11 ložnic, 14 koupelen, domácí wellness zvlášť pro lidské obyvatele a extra pro domácí mazlíčky a dechberoucí panoramatické výhledy.
Rezidence Opus
A třešnička nakonec. Stále na trhu je i další z opulentních kousků zmiňovaného kalifornského developera Nila Niamiho. Někdejší producent béčkových filmů začal stavět hypermoderní rezidence ve vysokém lesku před 16 lety. Dosud jich v kopcích poblíž Hollywoodu vybudoval třiadvacet.
S architektem vytvářejí nemovitosti pro klienty se specifickým vkusem: součástí výbavy Opusu je zlaté Lamborghini Roadster, zlatý Rolls-Royce Dawn, tři originální umělecká díla Damiena Hirsta, podlahy Roberta Cavalliho a vinotéka Cristal Champagne v hodnotě 250 tisíc dolarů.
Opus, považovaný v realitním světě za prequel k The One, Niami před dvěma lety nabízel za 100 milionů dolarů. Loni na podzim slevil na dvojciferných 80 milionů.