Je to oslava české historie, kultury, státnosti. Od úterý 17. ledna do soboty 21. ledna budou po pěti letech znovu na několik dní krátce zpřístupněny veřejnosti české korunovační klenoty.
Tentokrát budou stovky let staré artefakty v čele s korunou, kterou dal vyrobit Karel IV. v první polovině čtrnáctého století, k vidění přímo ve Svatovítské katedrále. Je to na dlouhou dobu zřejmě poslední příležitost vzácné klenoty, ale i relikvie v čele s lebkou svatého Václava, patrona České země, spatřit na vlastní oči.
Pokud se na výstavu chystáte, pak při odchodu z chrámu rozhodně nespěchejte. V areálu Pražského hradu je letos v lednu k vidění hned několik dalších pozoruhodných artefaktů a míst, které po delší době určitě stojí za to navštívit. A to platí i v případě, když se přímo na korunovační klenoty kvůli frontám nechystáte.
Jedním z nich je Lobkowiczký palác, který najdete ve spodní části areálu nedaleko vstupu ke Starým zámeckým schodům. Monumentální sídlo aristokratického rodu, který měl svého času mimořádný vliv na chod a vývoj českých dějin a jehož členové podobu českého království ovlivňovali po sedm století, nabízí pozoruhodný zážitek.
Rodina dědiců slavného jména, William Lobkowicz, jeho manželka a jejich tři děti, předvedla za poslední léta v Lobkowiczkém paláci ohromný kus práce, jejíž výsledek rozhodně stojí za vidění.
Lobkowiczký palác je veřejnosti přístupný dlouhodobě. V jediném soukromém paláci v areálu Pražského hradu dnes najdete díla, která by byla ozdobou každé světové galerie umění. Ohromující soukromé sbírky rodu Lobkowiczů zahrnují originály Diega Velazqueze, Van Aachena, Pietera Bruegela, Canaletta, Rubense či Lucase Cranacha.
Najdete tu také anotované partitury hudebních skladatelů, jako byl Mozart, Haydn či Beethoven, a jejich dochovanou korespondenci s členy rodiny – Lobkowiczové jako milovníci umění byli po staletí mecenáši hudby. Všechny tyto skvosty jsou v Lobkowiczkém paláci k vidění.
Palác navíc sbírky představuje v moderní, interaktivní a velmi atraktivní formě, včetně například audiokomentářů, pořízených nejstarším synem Williama Lobkowicze, Williamem jr, který tak provází například i obrazárnou svých předků. Mezi ně patřili i zástupci českých šlechtických rodů Pernštejnů a Rožmberků, kteří byli s rodem Lobkowiczů spřízněni.
V době aktuální výstavy korunovačních klenotů v katedrále, přistoupili i v Lobkowiczkém paláci na mimořádnou jednorázovou výstavu artefaktů spojených s českou historií a státností. Vedle všech stálých expozic budou na dva dny – v pátek 20. ledna a sobotu 21. ledna – vystavena nejdůležitější vyznamenání propůjčovaná panovníkem od roku 1430 čelným příslušníkům prestižních katolických rodů, tedy Řád zlatého rouna. Vyznamenání budou vystavena v několika kopiích z devatenáctého století.
Lobkowiczký palác se navíc připojuje k výstavě českých korunovačních klenotů i symbolicky: v rámci výročí třiceti let samostatné České republiky na dva dny otevře muzeum Lobkowiczkého paláce za jednorázové třicetikorunové vstupné – tedy za cenu téměř desetkrát nižší, než je obvyklou. Zpřístupněny budou navíc i veřejnosti nepřístupné prostory paláce, zejména pak Císařský sál. Muzeum Lobkowiczkého paláce bude pro návštěvníky otevřeno vždy od desáté do osmnácté hodiny.