Říkáte si, jakou škodu může nadělat pár minut v posteli navíc? Věřte, že větší, než jste si mysleli.
Nejde jen o to, že odložením budíku nastavujete náladu celého dne, který se stejně jako vstávání může nést v duchu odsouvání, přesouvání nebo rušení – a je jedno, zda jde o vaše vlastní aktivity, nebo schůzky s druhými. Hlavní problém „snoozingu“, tedy odkládání budíku, je ten, že chvíle, které po probuzení strávíte v posteli, dělají celý proces vstávání náročnějším, a vy se tak v důsledku můžete cítit ještě víc vyčerpaně.
Pokud se vám totiž povede po zazvonění budíku ještě usnout, váš mozek se znovu dostane do počáteční fáze spánku, což je podle mnohých odborníků ten nejhorší čas na to, znovu se probudit. Hlavním důvodem je, že celý proces, kdy se dostáváte z mírně zmatené vstávací fáze do stavu plného vědomí, zabere více času.
Počáteční fáze vyčerpanosti, kterou po ránu pociťujete, je normální. Běžně, tedy pokud vstanete se zazvoněním budíku, se jí zbavíte během 15 až 30 minut. Pokud se ale probudíte v počáteční nebo hluboké fázi spánku, ranní vyčerpání může podle studií trvat až dvě hodiny. A to ovlivňuje nejen vaše motorické schopnosti, ale také schopnost rozhodovat se, zpracovávat informace a soustředit se.
Navíc čím horší máte ze vstávání pocit, tím hůře hodnotíte celkovou kvalitu spánku, což má vliv nejen vaši náladu, ale i na celkový výkon.
Jak se tedy příště svůdnému zamačkávání budíku vyhnout? Máme pro vás několik tipů.
Pořiďte si starý dobrý budík
Všimli jste si, že na iPhonu je tlačítko „odložit“ větší než to, které zvonění budíku nadobro zastaví? To vás s budíkem nepotká, takže vstávání neodložíte. Mít po ruce budík má i jiné výhody: e-maily nebudou to první, čemu budete po ránu věnovat pozornost, a večer před spaním si nebudete rušit spánkový hormon melatonin pro odpočinek tak nebezpečným modrým světlem.
Dejte si telefon do jiné místnosti
Pokud nemáte doma budík a vstáváte s telefonem, dejte ho nekompromisně do jiné místnosti. Důvod je jednoduchý. Až zazvoní budík, budete zkrátka muset vstát, abyste ho vypnuli.
Nastavte si budík na nejzazší čas
Pokud se nechcete vzdát telefonu poblíž své hlavy, nastavte si budík alespoň na ten nejpozdější čas, abyste ho už dále nemohli oddalovat. Využijete tak veškerý čas na spánek a na ranní povalování nezbude prostor.
Stáhněte si otravný budík
Nefunguje na vás žádný trik? Zkuste si stáhnout otravné budíky – na iPhonu třeba Step Out, na Androidu zase Alarmy, které nepřestanou zvonit, dokud nesplníte zadaný úkol: třeba malou procházku po bytě nebo jednoduché matematické cvičení.
Najděte si důvod, proč vstát
Jestli máte se vstáváním problémy, zkuste ráno do svého programu zařadit aktivitu, která vám dělá radost. Zajděte na hodinu jógy, dejte si ranní běh nebo si zajděte do blízké pekárny pro čerstvé pečivo. Jen si najděte důvod, proč stojí za to z postele vylézt.