Pokud potřebujete obdarovat cestovatele, tak čtete správný článek! Připravila jsem pro vás vánoční seznam, ze kterého by měl radost každý dobrodruh. Věřte mi, vůbec nám nemusíte kupovat drahé dárky. Radost máme z maličkostí, které nám cestování dělají zábavnější a pohodlnější.
Hmota, co zachrání všechno
Lepicí plastelína superman! S ní na cestách opravíte cokoliv: roztrženou bundu, díru v botě, kabely i propíchnutou nafukovací karimatku. Plastelína je dobře tvarovatelná, snadno s ní vyrobíte třeba jazýček k jezdci na zipu, který se vám urval na treku. Je voděodolná, mrazuvzdorná a odpruží i nárazy. Já do ní třeba obalila i rohy svých paměťových disků.
Vyzkoušet můžete třeba lepicí plastelínu Sugru.
Inspirativní čtení
Kniha Pěšky mezi buddhisty a komunisty od Ladislava Zibury je podle mě ten nejlepší dárek, který letos můžete cestovateli pod stromek dát. Cestopisy mě sice nikdy moc nebavily a přiznám se, že mě nelákala ani poutnická dobrodružství „nešikovného mladíka z Česka“, což je podtitul, kterým se tahle kniha prezentuje.
Dostala jsem ji ale od samotného autora jako dárek a plánovala ji přečíst na Šrí Lance, kam se chystám. Ze zvědavosti jsem ji nejdříve dala na záchod, kde jsem chtěla zjistit, zda mě bude vůbec bavit. Dneska jsem ji musela dát do kufru, protože poslední dobou trávím na toaletě příliš času, hlasitě se ní směju a na Cejlonu bych neměla nic ke čtení.
Ladislav Zibura si hraje se slovy a přirovnáními jako léta vypsaný autor. Obyčejné situace dokáže skvěle vypointovat a to ještě s ladným ponaučením na závěr, ze kterého vám není trapně jako třeba: „Při pohledu na společnou koupelnu jsem se rozhodl raději nemýt, abych zůstal čistý.“
Ziburovou druhotinou nevěnujete jen knihu, ale také motivaci a odhodlání k opravdu dobrodružnému cestování.
Péřová bunda
Pokud bych měla jmenovat jeden jediný kus oblečení, který za každou cenu vzít na cesty, pak je to právě péřová bunda. Má dvě super vlastnosti – nikdy vám v ní nebude zima ani vedro a dá se sbalit do malého balíčku, který se v případě nouze dá použít jako malý polštář.
Kvalita péřovky záleží na použitých materiálech, ne každá hřeje tak, jak byste od ní očekávali. Doma máme odzkoušenou tu od Patagonie a jsme z ní nadšení.
Maska přes oči
Druhý nejlepší dárek k Vánocům pro cestovatele je škraboška na spaní. Zabalte k ní špunty do uší a obdarovaný dobrodruh na vás bude v autobuse, letištích a plných hostelech s láskou vzpomínat!
Stírací mapa
Každý cestovatel by měl mít na své stěně pořádnou mapu světa. Nejenže se nad ní parádně plánují další cesty, ale je také dobrým zdrojem konverzačních témat pro vaše návštěvy. Doporučuji mapu nechat zarámovat u šikovného rámaře.
Sbalená energie
Powerbanka! Doporučuji kapacitu kolem 10 000 mAh, ale berte v potaz také váhu. Ta moje má 230g a na cestování je prostě těžká. Čím lehčí baterie s vyšší kapacitou, tím je samozřejmě výrobek dražší. Ale věřte mi, vyplatí se to.
Jestli váš cestovatel vyráží často mimo civilizaci, pak určitě ocení solární nabíječku. Existují také powerbanky se kterými můžete nabít dokonce i laptop. V tomto případě se na příjemnou hmotnost nedostanete, vždyť také pořizujete malou elektrárnu (váží kolem půl kila).
Go Pro – Nejlepší investice do techniky
Jestli chcete, aby vás váš cestovatel miloval, kupte mu tuto malou kamerku. Go Pro je na cestování geniální. Malá, kompaktní a odolná kamera do nepohody. Go Pro vyšlo už s pátou generací, takže bych se vůbec nebála zasurfovat na internetových bazarech a pořídit kameru z druhé ruky. Pokud budete mít pár peněz navíc, pořiďte i pár doplňků, jako ochranný kryt a stativ do ruky.
Obal na mobil nebo laptop
Zatímco doma žádný obal na svou techniku nepoužívám, na cesty vše pokorně balím do ochranných vrstev. Kvalitním, voděvzdorným obalem uděláte radost každému cestovateli.
Já mám výbornou zkušenost s neoprénovým obalem s chlupatým vnitřkem od Incase. Jestli nechcete, aby se vám vytáhl jako mně, tak do něj dávejte jen svůj laptop. Myš, peněženku a mobil hoďte do batohu.
Ergonomie i na cestách
Práce na cestách? Ano, i takoví blázni existují. Ti z vás, kdo doma mají digitálního nomáda, to moc dobře znají. Pracují na nejrůznějších místech planety, ale často v ne příliš ideálních podmínkách. Díky stojánku na laptop (třeba Roost Stand) se už nikdy nebudou krčit před počítačem. Ke stojánku si ale obdarovaný musí pořídit ještě externí klávesnici a myš.
Čemu se vyhnout?
Peněženka pod oblečení
Svou první jsem dostala od starostlivé babičky. Použila jsem ji dvakrát. Nosit peníze a doklady pod pupíkem je nejen velmi nepohodlné (zapářka), ale zároveň paradoxně nebezpečné. Zloději tento „nenápadný“ vynález dobře znají a jdou na jistotu.
Radši u sebe mějte málo peněz a uchovávejte je na dvou až třech místech v batohu. Cestovní pas se snažím nechávat na ubytování, ven s sebou nosím maximálně řidičský a občanský průkaz.
Malé lahvičky na mýdlo a šampon
To je takový roztomilý vynález, který cestovatel použije maximálně jednou a pak ho někde na cestě ztratí nebo zahodí. Zatím jsem si nevšimla, že by někde na světě byl nedostatek mýdla, zato jsem viděla spousty válejících se plastů.
Kufr nebo cestovní taška
Jestli neznáte svého cestovatele velmi dobře, raději mu zavazadlo nepořizujte. Přestože vámi vyhlédnutý kousek má skvělé recenze a vypadá skvěle, vašemu cestovateli vyhovovat nemusí. Zavazadlo je věc, kterou obdarovaný na cestách bude používat každý den a měl by s ním být maximálně spokojený.