Hrozba lockdownu a s ním spojená práce z domova je s rostoucími počty nově nakažených každým dnem čím dál reálnější. Někomu takový stav vyhovuje, stejně tak se ale najde i celá řada lidí, pro něž je popsaný scénář hotovou noční můrou, neboť mají nutkání jej zaměňovat se dnem volna a dělají všechno možné, jen ne to, zač je jejich zaměstnavatel platí.
Také vám přišlo, že jste právě četli o sobě? Pokud je vaše odpověď kladná, nezoufejte. Jednak v tom rozhodně nejste sami a jednak pro vás nejspíš máme řešení. Jmenuje AppBlock, a ano, je to další mobilní aplikace, která vám bude říkat, co na svém chytrém telefonu smíte a nesmíte dělat, která vás bude komandovat a která vám bude zakazovat věci, jež máte rádi.
Také je to ale aplikace, která vás naučí disciplíně, pomůže vám skoncovat s prokrastinací (nebo ji alespoň výrazně omezit) a ušetří spoustu času, jejž budete moci využít k daleko bohulibějším činnostem. Jinými slovy, AppBlock vám ukáže, jak být lepší.
Její název sice zní anglicky, ale vězte, že je ryze česká. Vyvinul ji totiž, respektive stále ještě vyvíjí, hradecký MobileSoft – firma s 20 zaměstnanci, která je na trhu sotva osm let. I za takto krátkou dobu si nicméně společnost stihla vybudovat poměrně zvučné jméno, a to jak u nás, tak ve Spojených státech. Loni byla součástí programu CzechAccelerator od CzechInvestu, jenž pomáhá tuzemským firmám otevřít dveře do zahraničí a uchytit se na tamních trzích.
Nyní už ale zpět k samotné apce. Abyste si ji mohli stáhnout, musíte splňovat, respektive váš mobil musí splňovat jeden velmi důležitý předpoklad: musí běžet na operačním systému Android. Pokud jste zarytý ‚jablíčkář‘, pak se bohužel budete muset poohlédnout jinde – tedy pochopitelně až dlouho poté, co prosurfujete celý internet skrz na skrz a strávíte desítky minut sjížděním nových příspěvků na Instagramu.
Obsluha AppBlocku je snadná a uživatelsky velmi pohodlná. Jakmile ji otevřete, vyzve vás, abyste jí nahlásili své oblíbené aplikace (tedy takové, před nimiž vás má ‚chránit‘). Také bude chtít vědět, od kolika do kolika je před vámi má schovávat, případně kde a za jakých okolností (v závislosti na názvu wi-fi, ke které budete zrovna připojeni, respektive místa, na němž se budete nacházet).
Kombinací všech těchto předvoleb si vytvoříte jakýsi profil, který lze používat opakovaně. Nenechte se však zmást, profilů můžete mít pochopitelně víc – to podle toho, jak moc rozmanitý život vedete.
Ti z vás, kteří nemají času nazbyt a nechtějí se zaobírat žádnými profily, si mohou prostřednictvím funkce Quick Block zablokovat příslušné aplikace, potažmo webové stránky ‚ručně‘. U každé z nich jen nastaví, za jak dlouho se mají opět zprovoznit, a tím je problém na nějakou chvíli vyřešen.
Že jste něco podobného už v minulosti zkoušeli
s jinou aplikací, ale po chvíli jste svůj postoj přehodnotili a vše
zrušili jen proto, abyste mohli dál vesele prokrastinovat? Pak je čas přejít na
tu úplně nejvyšší úroveň, na takzvaný Strict Mode.
„Také u této funkce si můžete zvolit možnosti, jak ji odblokovat, ale je to výrazně komplikovanější,“ vysvětluje šéf MobileSoftu Miroslav Novosvětský s tím, že aby tak mohl uživatel učinit, je zapotřebí například zadat PIN, připojit telefon do nabíječky nebo zkrátka a jednoduše vyčkat, než uplyne předem nastavený čas.
„Výhodou Strict Modu je, že blokování není možné obejít ani odinstalováním aplikace. Je to tvrdá, ale účinná metoda, jak se zbavit závislosti nebo docílit toho, abyste byli skutečně co nejproduktivnější,“ dodává její tvůrce.
A když už je řeč o těch výhodách, nelze opomenout další skvělou vychytávku, jíž AppBlock oplývá: statistikami. Hradečtí vývojáři naučili svoji mobilní aplikaci počítat, takže vám přesně vyčíslí, kolik času denně jste strávili prokrastinováním na Facebooku a na internetu obecně nebo kolikrát jste stihli zkontrolovat instagramový účet Leoše Mareše.
Lidé, kteří to se zvýšením vlastní produktivity myslí smrtelně vážně, pak uvedené statistiky využijí k tomu, aby podle nich přizpůsobili jednotlivé profily. Druhá skupina uživatelů si pak alespoň uvědomí, proč včas nestihla svému šéfovi odeslat vypracovanou tabulku v Excelu nebo proč za jediný den vyčerpala půlku měsíčního datového limitu.
Ale nemyslete si: ačkoliv je hlavním cílem AppBlocku naučit dotyčného větší produktivitě a lepší sebekázni, lze jej využít i zcela opačně. Potřebujete mít od práce na chvíli pokoj? Zásobují vás kolegové neustále novými a novými e-maily, zatímco vy si chcete konečně užít trochu času se svou rodinou?
Jednoduše si zablokujte poštovního klienta, zakažte Zoom a vypněte Slack. Funguje to oběma způsoby úplně stejně. Řečeno jinak, AppBlock zkrátka umí být i tím druhým, hodným poldou.
Je sice pravdou, že podobných aplikací je různě po internetu jako máku, ovšem je dobré vědět, že ta, za níž stojí český MobileSoft a kterou si celosvětově stáhlo už přes 2,2 milionu lidí, byla na trhu úplně první a tempo udává dodnes.
„Cokoliv do aplikace přidáme, tak se konkurence snaží ‚obšlehnout‘. Ale často se jim to nedaří, protože to není úplně jednoduché,“ říká Novosvětský a dodává: „Mezitím co oni přemýšlejí, jak nás okopírovat, tak my se posouváme vpřed. Pokud je mi totiž známo, tak kombinaci profilů, funkce Quick Block a statistik žádná jiná taková aplikace nenabízí.“
No, tříminutová pauza skončila, je čas vrátit se k rozdělané práci. Jedinou přijatelnou omluvou by bylo snad jen to, že byste si chtěli přečíst některý z našich dalších inspirativních článků, jejichž smyslem je ukázat vám, jak být lepší. Ale to už raději necháme na každém z vás.