Když se zrovna nesnaží zachránit svět, tak Bill Gates hodně čte. A jak asi víte, o svých čtenářských zážitcích také rád píše. Každý rok pravidelně zveřejňuje několik seznamů knih, které přečetl a které chce doporučit i ostatním.
Tušíte správně, s končícím rokem přišel na řadu žebříček knih, jež nejbohatší muž světa považuje za ty nejlepší, které mu v jeho průběhu přišly pod ruku. Je jich šest a podle Gatese mají jednu věc společnou – vysvětlují, jak věci fungují. „Některé jsou o tom, jak funguje fyzický svět kolem nás – jak třeba využíváme sklo nebo ocel nebo o tom, jak se zbavit smrtelných nemocí. Jiné zase nabízejí pohled na to, proč se chováme zrovna tak, jak se chováme,“ píše Gates na svém blogu a dodává: „Rozhodně jsem tento seznam nedával dohromady se záměrem, aby ty knihy zrovna tohle spojovalo, prostě to tak nějak samo vyplynulo.“
Pokud tedy hledáte tipy na zajímavé a poučné čtení, tady je šest letošních Gatesových favoritů:
David Brooks: The Road to Character. David Brooks patří mezi populární sloupkaře New York Times a v téhle knize se snaží rozebrat, jak funguje naše vnitřní motivace. Na příkladech různých historických osobností popisuje, jak bychom si sami v sobě měli vybalancovat pnutí mezi touhou po vnějším úspěchu (jako je bohatství, sláva nebo společenský status) a vlastnostmi, jako jsou dobrota, pokora nebo čestnost. „I když Brooks ne vždy úplně jednoznačně rozlišuje rozdíly mezi první a druhou skupinou vlastností, tak mě donutil k tomu, abych se nad sebou hodně zamyslel a pokusil se odpovědět si na to, co to znamená, žít svůj život dobře,“ píše k této knize Gates.
Randall Munroe: Thing Explainer: Complicated Stuff in Simple Words. Randall Munroe patří mezi Gatesovy oblíbené autory, v létě ho doporučoval rovnou dvakrát. A i v téhle knize Munroe pokračuje v tom, pro co ho lidé milují – zábavnou formou se snaží vysvětlit, proč jsou věci kolem nás takové, jaké jsou. Číst budete v angličtině a tentokrát s bonusem – Munroe si totiž tentokrát hraje i s jazykem. K vysvětlování používá jen 1000 nejběžnějších anglických slov a obrázky. Proto, aby se donutil vysvětlit všechno opravdu jednoduše. „Je to skvělý nápad,“ hodnotí to Gates. Munroe dříve pracoval jako inženýr v NASA a nyní se snaží vysvětlit, jak funguje myčka nádobí i jaderná elektrárna.
Evan Thomas: Being Nixon: A Man Divided. Bývalý americký prezident Richard Nixon nemá zrovna nejlepší pověst – platí za podvodníka a taky velkého podporovatale války ve Vietnamu a ani jedno není v Americe zrovna populární. Většina toho, co o něm vnikne, se tak točí v téhle spirále, píše Gates. Evan Thomas k Nixonovi přistupuje podle miliardáře o něco poctivěji – neznamená to, že by ho popisoval jako kdovíjakého sympaťáka, jen se vůči němu snaží být empatický, míní Gates. Pokud vás tahle kontroverzní osobnost zajímá, nejlépe uděláte, když to posoudíte sami.
Julian M. Allwood, Jonathan M. Cullen a kolektiv: Sustainable Materials With Both Eyes Open. O kolik dokážeme snížit emise oxidu uhličitého, které produkujeme každý den?, ptá se Gates. A rovnou si odpovídá – podle autorů této knihy celkem o dost. Tým vědců z univerzity v Cambridge zkoumal ty nejběžnější materiály, které denně používáme (zejména ocel a hliník) a došel k tomu, že bez výrazných obětí bychom mohli emise snížit o 50 procent. Gatese to podle všeho hodně zaujalo, pokud to nadchlo i vás, s chutí do čtení – jen se připravte na to, že jde o složité téma, které nestrávíte během dvou večerů (knihu si můžete stáhnout tady.)
Nancy Leys Stepan: Eradication: Ridding the World of Diseases Forever? Další téma, které Gatese dlouhodobě fascinuje, je lidské zdraví. V létě doporučoval číst o očkování nebo jíst maso, teď se soustředí na boj s nemocemi: „Tahle kniha vám nabídne skvělý přehled toho, co se v historii osvědčilo a co naopak ne a co jsme se naučili ze své snahy být co možná nejzdravější,“ rozplývá se titulem Gates. A i tady platí – téma je složité a odpovídá tomu i zpracování, sám Gates upozorňuje, že pro lidi, kteří nejsou experty v oboru, může být čtení těžké, ale rozhodně prý stojí za to. Zejména proto, že se můžeme vzdělat v tom, jak zachraňovat lidské životy. A o to jde Gatesovi-filantropovi především.
Carol S. Dweck: Mindset: The New Psychology of Success. Druhý titul z aktuálního Gatesova seznamu, který se věnuje fungování lidské mysli a seberozvoji. Konkrétně jeho autorka zkoumá, nakolik způsob našeho uvažování a vlastní přesvědčení o našich schopnostech ovlivňují to, jak se učíme a jaké výzvy si v životě vybíráme. Možná to zní banálně, ale podle Gatese je tahle kniha hodnotná jak pro studenty, tak pro byznysmeny nebo třeba rodiče.