Chcete na hory (třeba na nejlepší sjezdovky v Evropě), ale vybavení máte už dvacet let? Žádný problém, nakoupit můžete i u českých firem, které jsou outdoor vybavením vyhlášené a patří k nejlepším na světě. Čeští výrobci dělají už léta všechno od ponožek po snowboard a my pro vás vybrali to nejlepší.

Stačí pár vrstev prádla, ale kvalitního
Zapomeňte na to, že si musíte obléknout pět vrstev, abyste se udrželi v teple. Trik je v materiálech. Vaše oblečení musí zůstat kompletně prodyšné, odvádět pot z těla a k tomu vás udržet v příjemném teple, ať sedíte na lanovce, nebo se potíte na černé v Mayrhofenu. V Česku takové prádlo vyrábí několik značek, patří mezi ně třeba písecká firma Progress, která dělá vše od ponožek po bundy, část věcí vyrábí ve svém okolí a využívá přírodní materiály, jako je bambus. Nebo Moira Maria Vlčka, který vyráběl funkční oblečení už za socialismu, aby s dalšími horolezci zvládl expedice na horách. Po revoluci založil vlastní firmu, která má i patent na vlastní vlákna. Dnes jejich výrobky používá například první Čech, který došel na Severní pól Miroslav Jakeš nebo mistr světa v cyklistice Jiří Ježek.
Progress a Moira

Lze zůstat v suchu i vypadat dobře
Bundu a kalhoty si zvolte podle toho, v jakém budete jezdit počasí (půjdete v chumelenici radši na kávu, nebo zůstanete venku?) a jestli se hodláte hodně válet ve sněhu. Na výběr toho budete mít hodně, oblečení se liší samozřejmě i střihem nebo barvou a ideální bude necháte-li si poradit. Celý komplet si můžete koupit třeba u Horsefeathers, jedné z největších značek se snowboardovým oblečením u nás, o které jsme psali v prosincovém Forbesu. A jestli chcete pravou péřovku, vyberte si u Sir Joseph. Jeho historie je podobná jako u Moira – majitel a zakladatel Josef Rakoncaj byl už v sedmdesátých letech na expedici v Himálajích a je vůbec prvním Čechem, který dvakrát vylezl K2. Jeho značka se tak zaměřuje spíš na horolezce než lyžaře, ale jeho oblečení obstojí i při sjezdu.
Sir Joseph a Horsefeathers

-30 C a silný vítr
Pokud bude foukat tak, že budete mít problém se vůbec rozjet směrem dolů a mráz vám začne pálit do tváře (stát se to může i na Lysé hoře), vzpomeňte si, že jste si měli koupit kvalitní roušku. Použít se sice dá i šála, ale lepší je zvolit roušku, která vám skvěle padne a má i díry na dýchání. Takové vyrábí i firma rodiny Pertlových Kama, kterou nejspíš znáte spíš pro jejich pletené oblečení – svetry a čepice.
Kama

Lyže a snowboard
Abychom se vrátili k ostrým hranám, které zvládnou i ledové plotny na českých sjezdovkách – z Česka pochází například ručně vyráběné lyže pro náročné a pokročilé lyžaře Lusti. Vybrat si můžete z mnoha druhů od sjezdových po freeride a snowboardy. Na závodech je používá třeba naše akrobatická lyžařka Nikola Sudová.
Lusti

Bezpečnost: dobrá helma i brýle
Někde jsou helmy i povinné, ale jistě je mnozí nosíte (nebo budete nosit) zkrátka proto, že nechcete pokoušet limity své pojistky. Samozřejmě, jezdíte pomalu a opatrně, ale ostatní na sjezdovce ne. A navíc si na helmu můžete připnout kameru.

Krom kvalitní helmy, která vám musí dobře sedět, aby netlačila a zároveň při pádu nespadla, si vyberte i brýle, které se zdeformují, místo toho, aby vás pořezaly, nebo zlomily váš nos.

Některé se i vyrábí v Česku. Firmu Vagus založil alpský lyžař Ondřej Bank, který získal na olympiádě páté místo v obřím slalomu. Ta u nás jako jediná vyrábí celokevlarové helmy a brýle, které používají i další čeští olympionici.
BeVagus