Pražská rodačka Madeleine Albright, matka tří dcer a první ministryně zahraničí v historii Spojených států, která byla svého času považována za nejvlivnější ženu světa, své zájmy nijak neomezila ani po ukončení kariéry. Přednášela, podnikala, cestovala a psala. S chutí, vtipně a obsáhle. Tady je výběr z jejích knih, jejichž čtením můžete uctít její památku.
Madeleine – Nejlepší ze všech možných světů
Ve své autobiografii Madeleine vypráví o vlastním soukromém životě, působení v OSN i o pozici americké ministryně zahraničí, v rámci níž se podílela na zásadních politických rozhodnutích své doby. Detailně popisuje také události od mírových jednání na Blízkém východě přes zásah NATO na Balkáně po politické střety s Íránem či Irákem.
V knize ale mluví i o svých kořenech, o rodině, o manželovi i rozvodu. O studiu, během něhož vychovávala děti. O celé cestě z kuchyně až na vrchol světa. A také o tom, jaká je pozice žen ve společnosti.
Kniha z roku 2003 je napsaná s šarmem a jemným, inteligentním humorem. Albright si neváhá dělat srandu i ze sebe sama, k čemuž přikládá fotografie nebo své vlastní časopisové karikatury. Dílo je považováno za jeden z nejlepších politických memoárů několika posledních dekád.
Fašismus: Varování
V této knize z roku 2018 představuje osobně laděné, naléhavé a důkladné zkoumání fašismu a jeho různých podob ve 20. století. Je to varování před nedemokratickými principy a připomínka, že fašisté se mohou dostat k moci i prostřednictvím demokratických voleb.
Madeleine Albright v knize dokazuje, že fašismus nejenže přežil, ale v současnosti představuje daleko vážnější hrozbu pro mír a spravedlnost než kdykoli po roce 1945. Poukazuje na to, že v řadě zemí světa oslabuje politický střed a posilují extrémy, ať už ten pravicový, nebo levicový.
Političtí vůdcové jako Vladimir Putin nebo Kim Čong-un se uchylují k taktice, již používali ve dvacátých a třicátých letech fašisté a nacisté. Mluví i o tom, že v čele Spojených států, nejvýznamnější opory svobodného světa, stanul člověk, který rozděluje společnost a otevřeně pohrdá demokratickými institucemi.
Peklo a jiné destinace
V roce 2020 vyšla v češtině její kniha Peklo a jiné destinace, ve které se věnovala svému „postministerskému životu“ nebo své účasti ve volebních kampaních Baracka Obamy a Hillary Clinton.
Madeleine Albright v této knize opět představuje svůj vtip, moudrost, šarm a upřímnost a nabízí zábavnou a osobně laděnou rekapitulaci svého „života po politické smrti“.
Vypráví také důvěrné historky, jak tančila ve svém obýváku s Robertem Redfordem, a přitom zcela konkrétně a upřímně píše o tom, že současnému světu chybí odvážní političtí lídři, že lži je třeba potírat a že starší generace jsou těm mladším leccos dlužny.
Tajná řeč broží
Madeleine byla známou sběratelkou různých broží, kterými vyjadřovala svou náladu a záměry a její „špendlíková diplomacie“ se stala vyhlášenou. Vydala tak o svých brožích knihu s názvem Tajná řeč broží s podtitulem Příběhy z mé šperkovnice.
„Pomalu mi docházelo, že aniž bych to vědomě plánovala, staly se šperky součástí mého osobního diplomatického arzenálu. Bývalý prezident George H. W. Bush proslul svým výrokem „Čtěte mi ze rtů!“ (Read my lips). Začala jsem své kolegy i reportéry žádat, aby „četli z mých broží“ (Read my pins).
Tajná řeč broží z roku 2009 je memoárovou knihou i poutavým pojednáním o sociálních dějinách, kterou oživuje více než 200 fotografií a spousta zajímavých a někdy i humorných příběhů o špercích i světové politice.
Najdeme tu jak starožitného orla, jehož si bývalá americká ministryně zahraničí pořídila v době svého jmenování, tak zebry, které si vzala na setkání s Nelsonem Mandelou, či valentinské srdce vyrobené její tehdy pětiletou dcerou.