Očekávanější seriál v současnosti nenajdete –⁠ a dražší také ne. Pán prstenů: Prsteny moci, televizní adaptace vycházející z díla J. R. R. Tolkiena, dorazí na Amazon Prime Video 2. září 2022.

A má jít o událost srovnatelnou s tím, když na plátna kin vtrhla počátkem milénia filmová adaptace Pána prstenů, mnohými považovaná za nejlepší fantasy snímky všech dob.

Předpoklady tu jsou. Tím hlavním je pochopitelně síla Tolkienova světa, který si zamilovaly generace čtenářů. Druhým pilířem je Jeff Bezos, někdejší šéf Amazonu a třetí nejbohatší člověk světa. Když se v roce 2017 vedl souboj o práva na Pána prstenů, vytáhl údajně 250 milionů dolarů a přeplatil HBO i Netflix.

Zároveň neváhal napumpovat astronomické sumy i do seriálu samotného. Mluví se o tom, že chystaných pět sérií má spolykat přes miliardu dolarů.

Pro srovnání, osm sérií jiného fantasy megahitu podle slavné předlohy – Hra o trůny na konkurenčním HBO – mělo stát podle spekulací zhruba 560 milionů dolarů. Od té doby, co tenhle fantasy fenomén skončil, se hledá jeho nástupce. A všichni streamovací giganti si to při bitvě o práva na příběhy ze Středozemě dobře uvědomovali.

Licence tak v rukou Bezose může být darem i prokletím. Seriálového Pána prstenů vyhlížejí miliony fanoušků po celém světě. Pokud uspěje, učiní tím videotéce Prime Video obří reklamu. Pokud selže, sklidí nebývalou kritiku.

Přístup fanoušků je zatím spíše skeptický. Předchozí velký fantasy počin od Amazonu, seriál Kolo času natáčený v Česku, dopadl jen lehce nadprůměrně a kdekoho překvapil zejména kolísavou vizuální kvalitou. Ani v tomto případě totiž nešlo o levný seriál, stál údajně osmdesát milionů dolarů, což je na televizní poměry luxusní částka.

Navíc nepřesvědčil ani první trailer, ani první fotky ze seriálu, které ukázal ve svém exkluzivním preview Vanity Fair. Seriálový Pán prstenů na nich působí jako sice vysokorozpočtové, ale přece relativně tuctové fantasy, které se přitom stejně jako vyzývaná filmová adaptace natáčelo v pohádkových kulisách Nového Zélandu.

Díky těmto materiálům jsme si ale alespoň mohli prohlédnout některé postavy včetně mladších verzí starých známých elfů Galadriel a Elronda. Seriál se totiž odehrává ve druhém věku Středozemě, tisíce let před událostmi známými z filmového Pána prstenů.

Velkou neznámou jsou i jména tvůrců Johna D. Paynea a Patricka McKaye, dosud v branži takřka neviditelných. „Cítili jsme se jako hobiti,“ přiznal Payne pro Vanity Fair. „Cítili jsme se jako dva malí mužíčci v obrovském světě, kterým svěřili něco, co znamená tak moc pro tolik různých lidí.“

Nebyli na to pochopitelně úplně sami: dohlížel na ně třeba Bryan Cogman, který pracoval na Hře o trůny, zapojil se také mazák J. A. Bayona (Nic nás nerozdělí, Jurský svět: Zánik říše), který zrežíroval první dva díly a udal seriálu tón.

P.H. Excel
Vydání Forbesu P.H. Excel

Ani mezi herci nehledejte proslavené tváře. Jména jako Morfydd Clark, Robert Aramayo, Owain Arthur či Nazanin Boniadi pravděpodobně čtenářům nic moc neřeknou, ale to nemusí být zákonitě špatně – mnoho seriálů již z neznámých herců udělalo hvězdy.

Co se týče samotného obsahu, má se zabývat plíživým vzestupem Saurona, hlavního padoucha z filmového Pána prstenů. Seriál ve své epické šíři ukáže jak vznešené elfy, tak i běžné obyvatele Středozemě, a podíváme se na ostrovní království Númenor a do časů posledního spojenectví mezi lidmi a elfy.

Nahlédneme také do království trpaslíků Khazad-dûm ještě v dobách jeho největšího rozkvětu, než zpustlo a stala se z něj nechvalně proslulá Moria. A dojde samozřejmě i na vykování titulárních prstenů moci, klíčových hybatelů událostí ve Středozemi, byť k jejich zrodu možná dojde až v pozdějších fázích.

Tohle vskutku nemá být klasický seriál, ale běh na dlouhou trať. Počítá se s pěti sériemi a snad nabídnou divácký zážitek, který připomene legendární filmovou trilogii.

Vanity Fair po zhlédnutí prvních tří dílů označilo seriál za „bohatou a podmanivou směsici palácových intrik, magie, válečnictví a mytologie“. Koncem léta se budeme moci přesvědčit sami.