Bílé historické stavení v Čeladné v Beskydech se před dvěma lety stalo senzací. Aby ne. V pečlivě a citlivě zrekonstruovaném domě se prolíná odkaz na historii s moderním designem, který je zároveň minimalistický i útulný.

Čtěte také: Byznysový příběh hotelu, který naučil Čechy jezdit za luxusním odpočinkem

Hned před domem vás uvítají dva platany, které stíní jezírko s lekníny, kde se v létě díky chytře vymyšlenému systému můžete i vykoupat. Po vstupu prosklenými dveřmi hotelu vás uvítá na míru navržená dubová kuchyň, které dominuje červené umyvadlo a retro lednice, a velkorysý společný prostor, který spojuje čtyři designové pokoje.

Jednoduše sen každého, kdo rád cestuje na výjimečná místa, i těch, kteří loví stylové fotky na svůj Instagram. „Jezdí k nám 95 procent Pražáků,“ odhaduje majitelka hotelu Mezi Plůtky, právnička a dnes i oceňovaná interiérová designérka Daniela Hradilová.

Butikový hotel spravuje s manželem Petrem Hradilem, ostravským podnikatelem s nemovitostmi, který rodinnou firmu nedávno předal nejstaršímu synovi, aby mohl dvě odpoledne v týdnu obléknout zástěru a hostům uvařit svá oblíbená jídla. Třeba zapečené holoubě s nádivkou nebo těstoviny s hříbky, které brzy ráno nasbíral s dcerou v lese.

Daniela Hradilová

„S manželem jsme celý život hodně cestovali,“ popisuje Daniela Hradilová, jak se v její hlavě zrodil nápad stvořit hotel, který se už pár měsíců od otevření zařadil do dvou světových sítí upozorňujících na prázdninové bydlení s důrazem na architekturu a genia loci – Welcome Beyond a Urlaubsarchitektur. V českém prostředí obdržel minulý i letošní rok cenu od cestovatelského portálu Amazing Places a TTG AWARDS 2017 jej ocenilo jako nejlepší butikový hotel v České republice.

„Celé roky jsme navštěvovali výhradně butikové hotely, které často otevřeli bývalí bankéři, podnikatelé, továrníci, jednoduše lidé, kteří v určité fázi života chtěli zkusit něco jiného, opravili dům a začali ho provozovat,“ popisuje Daniela Hradilová, jež dospěla k tomu, že novým způsobem, jak posunout zážitek z cestování, je nabídnout na cestách pocit domova. 

Minimalistické a světlé vybavení pokojů dává vyniknout dřevěným trámům i výhledům na okolní kopce. Jednoduše ideální pro relaxaci. 

„Vyhledávám místa s příběhem. Jsem schopná někam jet jen proto, že chci poznat hotel a jeho majitele, a naopak jsem taky schopná někam nejet, když nenajdu nic krásného, kde bych se mohla ubytovat,“ přibližuje své cestovní priority, které se rozhodla zhmotnit v top slezské destinaci.

Přitom chybělo málo a hotel Mezi Plůtky, tak jak ho známe dnes, vůbec nevznikl.

„Celý život jsem chtěla, až děti dostudují, zrekonstruovat vilu v Toskánsku,“ popisuje milovnice cestování svůj první impulz k rekonstrukci. Ale čím víc jsem poznávala nová místa, tím víc mi docházelo, jak je u nás v Česku krásně. Taky mi došlo, že nikdy neopravím vilu tak jako Ital. K místu je třeba mít nějaký vztah, znát tradici, materiály, mít v něm kořeny. To je pro mě nenahraditelné pouto,“ vypráví Hradilová a dodává, že její rodina měla chalupu jen kopec vedle od místa, kde nyní stojí Mezi Plůtky. 

„Stavení bylo delší dobu na prodej. Což v Čeladné, kde se hned prodá každá nemovitost, bylo zvláštní. Lidé mu nevěřili,“ upozorňuje s tím, že potenciál v něm uviděla až ona. Trvalo ale dva roky, než se její vize proměnila v realitu. 

Než se ze stavení stal oceňovaný butikový hotel, byla to dlouhá cesta. 

Hotel Mezi Plůtky ale není jediný ani zdaleka první byznys manželů Hradilových. Společnost Depende Goup, jejíž jsou spolumajitely, zaštiťuje víc projektů, které na sebe navzájem navazují atmosférou i nepopiratelným designérským podpisem.

V centru Ostravy se můžete ubytovat v hotelu City.City, dát si středomořskou kuchyni v Loft restaurantu, ochutnat steak v mexické restauraci Comedor nebo pár nocí přespat na zámku Zábřeh, který manželé stejně jako Mezi Plůtky zrekontruovali téměř od základů.

Pokoj v ostravském hotelu City.City dubovým čelem postele navazuje na butik hotel Mezi Plůtky.

Mexická restaurace Comedor.

Relaxační místnost na zámku Zábřeh.

Ale ani tím partnerská dvojice nekončí. Jejím nejnovějším projektem, na kterém momentálně Daniela Hradilová pracuje, je chalupa jen přes kopec od hotelu Mezi Plůtky, která se bude jmenovat Mezi Lukami.

„I když se zatím pracuje na hrubé stavbě, už teď vím, že půjde o chalupu, kterou si celou bude moct pronajmout rodina či skupina přátel,“ popisuje koncept Daniela Hradilová a ukazuje do černého zápisníku se čtverečky, kde má rukou nakreslené a poznamenané všechny podrobnosti ke stavbě.

„Z velké části bude v chalupě zastoupené české umění a design. Už teď například vím, že hlavnímu prostoru budou dominovat svítidla Lucie Koldové,“ popisuje své plány podnikatelka, která plánuje první hosty do Mezi Lukami pozvat přibližně za rok.