Chvilku si říkám, jestli to celé není jen nějaký hloupý vtip. Představte si, že přijdete na vrátnici provozní budovy Národního divadla v Praze a trochu nejistě oznámíte, že jdete do sauny.
Čekám, že mě vrátný vyrazí, ale místo toho mě s ledovým klidem posílá do výtahu. Fajn, možná to nakonec nebude vtip. Jedu do pátého patra, odkud pak ještě stoupám pěšky dvě patra až pod střechu, trochu nejistě zahnu do chodby, kde se čas zastavil zhruba v 80. letech, klepu na dveře a – tady to je.
Nejutajenější sauna v Praze a také sauna s největším geniem loci v Praze.
Na střeše jedné z budov Nové scény od architekta Pavla Kupky, která je perlou brutalistické architektury v Česku, přímo v centru Prahy, funguje už 36 let sauna, o které jste nejspíš nikdy neslyšeli.
Celé ty roky do ní chodili jen herci a baletky Národního divadla, ale tenhle týden se poprvé, už zrekonstruovaná a v novém hávu, otevřela i veřejnosti z ulice. Utajená ale zůstala dál a její provozovatelé ji také chtějí ukrytou před davy lidí udržet co možná nejdéle.
„To dobré zkrátka musíte chvíli hledat. Je to taková hra na něco nedostupného a trochu tajemný klub, kam se dostanete jen na pozvánku,“ usmívá se Lukáš Otevřel, který společně se svými partnery Miroslavem Sládkem a hercem Stanislavem Majerem letos na jaře uspěl ve výběrovém řízení Národního divadla, jež pro tehdy ztrátovou saunu hledalo nového provozovatele.
Ani jeden z nich samozřejmě neměl s provozováním sauny žádné zkušenosti. Kromě přátelství a lásky k saunování je ale spojovala také touha zachovat unikátní atmosféru místa, o kterém málokdo ví, ale které se za 36 let své existence stalo legendárním.
Otevřel, který mimochodem postavil a v pražských Holešovicích provozuje futuristický hausbót PortX, se v té době zrovna vrátil z Londýna, kam vyrazil s kamarádem hledat mizející krásu brutalistické architektury. Když se pak dozvěděl o tom, že je k mání divadelní sauna s brutalistickým interiérem v provozní budově Národního divadla na rohu Ostrovní a Divadelní ulice, neváhal ani na okamžik.
„Manželka mi to zakázala a řekla mi, že jestli to myslím vážně, rozvede se se mnou,“ směje se Otevřel. „Tak jsem musel přijít na to, jak to udělat, abych se nemusel zabývat každodenním provozem, ale abychom zároveň tenhle prostor zachránili před velkými saunovými řetězci,“ dodává.
Základní myšlenka tedy byla jednoduchá – zrenovovat to omšelé a poničené, ale zároveň toho co možná nejvíc z původního interiéru zachovat. Plán, jak vrátit sauně někdejší lesk, se nakonec nejvíc líbil i Národnímu divadlu, takže Otevřel a spol. nakonec dostali – trochu i ke svému překvapení – zelenou.
„Chtěli jsme navázat na Pragera a ještě ho trochu povznést,“ popisuje Otevřel rekonstrukci, pod kterou jsou podepsaní Edit! Architects a která trvala necelý půlrok a nakonec vyšla na méně než jeden milion korun. Srdcem celého prostoru, který Otevřel a spol. nazvali symbolicky Národní sauna, je kompletně nová finská sauna, do které se nyní vejde místo osmi lidí dvojnásobný počet hostů a která má dřevěný strop vyskládaný do tvaru české vlajky.
Přehnaný luxus, jacuzzi nebo okázalost, na kterou jste zvyklí z moderních wellness center, tady ale nečekejte. Národní sauna má kromě šaten jen tři části – centrální místnost, kde můžete posedět u stolků, napravo je odpočívárna s lehátky a nalevo je samotná sauna a ochlazovací bazének.
Starý a omšelý nábytek je pryč, zmizel i koberec, který na zemi vystřídala betonová stěrka, ale jinak většina detailů zůstala. Včetně lustrů, typického dřevěného stropu nebo unikátního výhledu skrz skleněné panely na střeše na sousední Žofín.
A změnu nakonec přežilo i spojení s Národním divadlem, v jehož historické budově bývala mimochodem sauna dlouhé desítky let v suterénu. Herci a baletky, jejichž těla na jevišti dostávají pořádně zabrat, jsou proto dodnes zvyklí místní saunu navštěvovat a odpočívat v ní.
Aby bylo spojení s Národním divadlem ještě silnější, můžete si dokonce každý den v 19 hodin, kdy v sousední historické budově začíná večerní představení, užít audio přímý přenos z jeviště. Jen si to představte: ležíte v sauně a místo obvyklých uklidňujících melodií posloucháte operu.
Dostat se sem ale nebude tak jednoduché. Pokud nejste zaměstnanci Národního divadla, budete potřebovat jednu ze 300 členských karet, které stojí od 500 korun (dva vstupy měsíčně) až po tři tisíce korun měsíčně (neomezené vstupy) a které budou Otevřel a spol. prodávat na pozvání. Maximální kapacita Národní sauny je totiž jen 24 lidí.
V předem stanovených (a omezených) hodinách si ale můžete saunu vyzkoušet i bez členství. Více informací vám prý prozradí recepční sauny na telefonním čísle 704 909 091. „Sauna je i o pocitu v ní, proto tady nikdy nesmí být hlava na hlavě a musíme počet hostů regulovat,“ dodává Otevřel.