Dnes se snažte sníst co nejvíc zeleniny. Jestli pro to potřebujete nějaký jiný důvod, než že je to pro vás zdravé a budete mít víc energie a chuti dělat to, co vás čeká, tak přesně takhle bychom měli oslavit Eat Your Vegetables Day. Který právě na dnešek – tedy 17. června – připadá. Sice v Americe, ale vypůjčit si ho můžeme i v Česku.

Poučku, že denně bychom měli sníst alespoň 400 gramů ovoce a zeleniny rozdělených do pěti porcí, jistě znáte. Před skoro 20 lety s ní přišla Světová zdravotnická organizace, které tohle množství doporučila jednak proto, abychom si udrželi zdravou váhu, ale hlavně kvůli tomu, že pravidelná konzumace ovoce a zeleniny snižuje riziko úmrtnosti na nemoci srdce a cév, rakoviny i infarktu.

Rozsáhlá metaanalýza necelé stovky dostupných vědeckých studií pak před pár lety zjistila, že tato rizika začínají klesat už u denní dávky 200 gramů a v případě rakoviny dál klesají až do porce 600 gramů denně, u cévních a mozkových onemocnění a celkové úmrtnosti vůbec dokonce až do 800gramové nálože. Jako ovoce a zeleninu s nejprospěšnějšími účinky tato analýza vyhodnotila jablka, hrušky, citrusy, zelenou listovou zeleninu, brokolici, zelí a květák. 

Pro představu, 400 gramů ovoce a zeleniny rozdělených na pět částí znamená, že na jednu porci vychází jedno menší jablko nebo tři vrchovaté lžíce vařené zeleniny. A to přece není tak hrozné. 

Jestli ale i tak potřebujete trochu ošálit svůj mozek, aby pořád tolik netoužil po důmyslně vyrobených průmyslově zpracovaných potravinách, nebo do sebe chcete dostat zeleniny co nejvíc, vyzkoušejte tyto triky:

Pořiďte si barevné talíře
Protože když barva našeho nádobí koresponduje s barvou toho, co jíme, máme tendenci toho sníst víc. Našemu mozku totiž jídlo s podkladem tak trochu splývá. Na světlých talířích proto sníme bez problémů hodně těstovin či brambor, naopak na tmavě modrých či zelených bychom měli mít šanci zkonzumovat více zeleniny a méně příloh. 

Půl na půl
V ideálním stavu byste měli zařadit zeleninu či ovoce ke každému svému jídlu. Protože se ale dobré zvyky pěstují pomalu a vyplatí se postupovat po menších krůčcích, začněte třeba tím, že zeleninou doprovodíte každou svou večeři. A až si ji budete dávat na talíř, myslete na to, že si nejdřív nandáte na půlku zeleninu a zbývající místo až pak doplníte tím, co máte v plánu jíst.

Mějte ovoce a zeleninu neustále po ruce
Než si sednete k počítači, obětujte k vaření kávy ještě chvilku a připravte si i misku s něčím zdravým, abyste to mohli při práci bezmyšlenkovitě ukusovat. Je to starý, ale lety prověřený trik.

Alobal vs. igelitová fólie
Přelstít sami sebe můžete, i když budete ukládat jídlo do lednice – stačí, když to zdravé zabalíte či překryjete průhledným materiálem a to nezdravé dáte naopak třeba do alobalu. Až pak budete přemýšlet, co dojíst, máte mnohem větší šanci, že sáhnete po tom, co rozpoznáte jako první a dostanete na to chuť.

Větší, menší a prominentnější 
Obdobně jako předchozí tip funguje i tento. Pokud se vám nechce jídlo do lednice balit a preferujete ho ukládat do krabiček, dejte si zdravé a zeleninové pokrmy do větších a zbylé jídlo do menších, které ještě ideálně někam zasunete. Větší nádoby mají opět větší šanci upoutat vaši pozornost. A až budete do lednice rovnat svůj nový nákup, tak zapomeňte na zeleninový šuplík a dejte si zeleninu na takové místo, kde ji při každém otevření lednice uvidíte.

Nahrazujte 
Pokud rádi vaříte, zkuste zeleninu vyměnit za některý z komponentů, které v kuchyni běžně používáte. Wrap můžete udělat místo moučné placky z listového salátu, špagety třeba z cukety, rýži z květáku a chipsy z řepy. 

Naučte se ji mít rádi 
Když se budete snažit jíst co nejvíc zeleniny jen proto, že víte, že to máte dělat, pravděpodobně to moc dlouho nevydržíte. Naučte se proto mít zeleninu a ovoce rádi, vždyť se z nich dají uvařit úžasná jídla. Vyberte si to, které máte nejraději vy, a začněte.