Oops, they did it… again. Světová premiéra nové bondovky Není čas zemřít byla znovu odložena. O dalšího půl roku. A jde už o několikátý odklad v řadě.

Ačkoli se tvůrci a producenti ještě v září zaklínali, že je premiéra letos na podzim už zcela jistá, teď obrátili. Společnosti MGM, Universal a producenti Michael G. Wilson a Barbara Broccoli se znovu rozhodli posunout premiéru nového dobrodružství Jamese Bonda.

V pořadí pětadvacátá bondovka měla jít do kin v polovině listopadu – od páteční noci je ale jasné, že se letos fanoušci agenta 007 ani na podzim nedočkají. Nový termín padá na duben 2021.

Nové rozhodnutí samozřejmě kopíruje momentální zhoršení situace s pandemií koronaviru, ale především je mimořádně špatnou zprávou pro filmový byznys.

Odsouvaná bondovka je se stopáží 163 minut nejdelší v historii a rovněž poslední, v níž se coby agent s povolením zabíjet objevuje Daniel Craig. Měla být hlavním lákadlem do podzimních kin, která celosvětově skomírají.

Právě toho se tvůrci Bonda bojí: malé návštěvnosti v zemích, kde počet lidí v sálech omezují restriktivní opatření, ale i obavy diváků do společných prostor vůbec vyrazit. Bondovka Není čas zemřít měla premiérovat 11. listopadu a do dalších zemí včetně Česka dorazit o týden později – tedy v době, kdy za normálních okolností sychravé počasí a šero už ve čtyři odpoledne k návštěvě kina vysloveně vybízí.

Je to začarovaný kruh: diváci do kin momentálně moc nechodí i proto, že v nich už řadu měsíců chybějí velké očekávané premiéry (čest výjimkám) a nemají důvod kupovat drahé lístky. Když ale lidé nechodí do kina, velcí producenti mají obavy své drahé blockbustery promítat, aby neprodělali.

A tak jejich premiéry znovu a znovu odsouvají… A lidi nechodí do kina. Nakonec nevydělá nikdo, od distributorů přes provozovatele kin a majitele licencí po samotné producenty.

Nová bondovka je navíc skutečně epická: rozpočet přesáhl dokonce čtvrt miliardy dolarů a epičnost filmu i rozpočtu dokládá také poslední zveřejněný trailer.

Je jasné, že uvést takový trhák namísto velkého plátna na monitorech a chytrých televizích přímo v domácnostech fanoušků, jako se v posledních měsících rozhodli někteří další tvůrci, je v případě Bonda nejspíš čirý nesmysl.

Producenti jsou navíc zvyklí na tržby, které jim žádná platforma nezaručí. Všechny bondovky s Danielem Craigem vydělaly minimálně půl miliardy dolarů: Craig do své nejslavnější úlohy vstoupil v roce 2006 s filmem Casino Royale, který vynesl 616 milionů dolarů.

Následoval snímek Quantum of Solace (589 milionů dolarů), skvěle přijatý Skyfall v režii Sama Mendese, s tržbami 1,1 miliardy dolarů historicky nejúspěšnější díl série, a konečně Spectre, který v roce 2015 vynesl 880 milionů dolarů.

Novinka Není čas zemřít v režii Caryho Jojiho Fukunagy však jako by byla zakletá. Teprve třiačtyřicetiletý režisér je v českém prostředí známý zejména jako tvůrce invenčního pojetí románu Jana Eyrová, kam do hlavních rolí obsadil Miu Wasikowskou a Michaela Fassbendera a uspěl před lety na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

K nové bondovce poskytoval první nadšené rozhovory už před rokem a o posledních Vánocích se konaly první bondovské party v New Yorku. Pak ale přišla korona – a dále už jen ticho po pěšině.

Respektive šelest stále odsouvaného červeného koberce.