Vraceli se zrovna z dovolené ve Slovinsku a projížděli kolem Neratovic. Pauzu mladý pár z Hamburku neměl v plánu, ale nakonec se tady Maximilian Mues a Carlotta Bastian zastavili, postavili stan a dvě noci kousek od Labe přespali. 

Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby si stan nepostavili na pozemku zámku Lobkovice, který patří Maximilianovu otci Alexandremu Lobkowiczi (pravnukovi Ferdinanda Zdeňka Lobkowicze, desátému knížeti rodu). A hlavně kdyby z krátké návštěvy z předloňského léta nevznikl plán, jak zchátralé a opuštěné místo opravit a vrátit do něj zase život. 

Teď už tady Maximilian Mues a Carlotta Bastian druhým rokem žijí, pracují a plní si sen, o němž ještě nedávno ani netušili, že ho mají. Místo ruiny tu má stát opravený zámek, kde se budou konat svatby, výstavy i konference.

Jak přesně využijí budovu bývalého pivovaru, zatím není úplně jasné. Podle současných plánů by zde ale mělo vzniknout coworkingové centrum, nájemní byty a také kiosek s lokálními specialitami, který bude brzy otevřen pro kolemjdoucí.

„Líbilo se nám tady a cestou domů do Hamburku jsme vtipkovali, jak bychom se sem nastěhovali a co bychom tu dělali,“ popisuje Carlotta Bastian. Z vtípků se ale rychle staly vážně míněné nápady a od nich to byl už jen kousek ke stěhování z milionové německé metropole do ruiny u českého maloměsta.

„Dali jsme výpověď a šli sem, aniž bychom měli pořádný plán. Naložili jsme dodávku věcmi a přestěhovali se,“ dodává Maximilian Mues, jehož otec zámek získal po roce 1989 po dlouhém soudním sporu jako dědic zpátky.

Proces se ale táhl přes deset let a spotřeboval veškerou energii a finanční prostředky. Peníze tak zůstaly jen na údržbu, aby zámek a okolní budovy, které rodině Lobkowiczů patří od roku 1409, dále nechátraly.