Hledáte práci nebo jen tak rozhazujete sítě? Toto jsou podle Zacka Friedmana chyby, které vás mohou stát na profesní platformě LinkedIn vytoužené místo. Víte, jak se s nimi poprat?
Chyba č. 1: neprofesionální fotka
LinkedIn je sociální síť jako každá jiná, profilu s fotkou se tedy nevyhnete. Nezapomeňte ale na to, že je to profesní síť. Fotky ve slunečních brýlích z dovolené, s domácím mazlíčkem nebo oříznuté portréty ze skupinové fotky jsou no-go.
Jak na to? Myslete na to, že je uvidí váš potenciální zaměstnavatel, kolegové nebo recruiteři. Ideální je barevný portrét na jednotném pozadí. Nemusíte se ale bát experimentovat, pokud dodržíte, že fotka vypadá profesionálně a zároveň je autentická.
Chyba č. 2: mlhavý nebo zavádějící popis práce
Jak ostatním sdělit, co vlastně děláte? Pomocí jednoduchého a jednoznačného popisu práce.
Jak na to? Vyhněte se spojením typu „Optimistický CEO ve firmě XY“, „Žurnalistický nadšenec“ nebo nedej bože inspirativnímu citátu a napište přesně, jakou pozici zastáváte. Ne, digitální nomád také není popis práce.
Chyba č. 3: výčet pracovních pozic
LinkedIn není školní ročenka, kam píšete, co jste všechno stihli, připomíná Friedman. Snažit byste se podle něj měli své pracovní pozice propojit, a vytvořit tak ucelený profesní příběh. Máte jistotu, že zaujme.
Jak na to? Pokuste se všechny své pracovní zkušenosti propojit do jednoho celku, který bude ukazovat, co máte za sebou a kam míříte. Pomoct by vám v tom mohly i tyhle otázky.
Pracovali jste ve stejném odvětví, a dalo by se tedy říct, že jste expert?
Pokud jste pracovali ve více odvětvích, vysvětlete v popisku, proč jste se rozhodli pro změnu.
Trvalo působení na některé z pozic jen krátkou dobu? Řekněte proč.
Co vám každá pracovní zkušenost dala?
V čem jste se během své kariéry zlepšovali?
Chyba č. 4: hrajete si na někoho, kým nejste
„Buďte vždycky autentičtí. Odvyprávějte svůj příběh. Lidé chtějí navázat spojení s vámi, ne s někým, za koho se vydáváte,“ tvrdí Friedman. Nehledě na to, že pokud se na LinkedInu do někoho stylizujete, vyjde to najevo hned na první schůzce nebo pohovoru.
Chyba č. 5: nepomáháte ostatním
LinkedIn není jen o hledání nové práce. Můžete tam také pomáhat ostatním. A oni zase na oplátku můžou pomoct vám.
Jak na to? Sdílejte s nimi, co víte. Pokud se na LinkedInu nechají slyšet, že hledají novou práci, příspěvek jim okomentujte, když o nějaké vhodné nabídce víte. Nezapomínejte na to, že loose touch (nezávazný kontakt), klidně jen virtuální, je efektivní způsob virtuálního networkingu.