Dorazí český Netflix už tento týden? Fanoušci i filmové weby poslední dny čile spekulují, že Česká republika se po Maďarsku brzy stane 25. zemí s kompletně lokalizovanou podobou. Oficiálně ještě nebylo nic oznámeno, ale kuloáry říkají, že je vše na spadnutí. Pro předplatitele Netflixu to v první řadě znamená, že rozhraní bude v češtině a původní filmy a seriály se dočkají českých názvů.

Do online videotéky se má zároveň dostat na 150 českých filmů včetně titulů jako Kolja, Trabantem až na konec světa, Masaryk či Já, Olga Hepnarová. Zatím přitom byly v nabídce jen dva tuzemské snímky pochybných kvalit: Lída BaarováMilada. Celkem má Netflix po třech letech fungování v Česku k dispozici asi pět tisíc titulů, z toho je přibližně devět stovek počeštěných – má české titulky nebo dabing. I toto číslo se má s lokalizací změnit.

Netflix prý v posledních týdnech a měsících ve velkém využíval kapacity českých dabingových studií, která najímal pro překlad svého originálního obsahu. Už teď si můžete v češtině pustit nové oceňované minisérie Unbelievable nebo The Spy, dabing má ale i queer seriál Tales of the City, mrazivý hit Mindhunter či horor The Haunting of Hill House. S titulky jsou k dispozici všechny sezony seriálu Přátelé a samozřejmostí je také spousta přemluveného animovaného obsahu pro nejmenší. Kompletní česká podpora u originálních titulů Netflixu by se s nástupem lokalizace měla stát samozřejmostí.

Zákazník si podle všeho bude moci vybrat, zda chce rozhraní na webu, jiných platformách či chytrých televizích používat v češtině, či v angličtině. Jak napovídají zkušenosti z maďarské lokalizace, v české variantě možná zmizí obsah bez českých titulků či dabingu. Oficiální podoba české verze však zatím známa není, jasno by však mohlo být po dnešní tiskové konferenci.

Český divák se může těšit také na obsah, který se vůbec nedostane do tuzemských kin. Například nový gangsterský epos Martina Scorseseho The Irishman si odbude celosvětovou streamovací premiéru 27. listopadu, ale v kinech ho podle kuloárních informací neuvidíme. Očekávaný je i nový akční snímek Michaela Baye Six Underground, který by měl v prosinci napodobit úspěch loňského Bird Boxu. Netflix ale chystá ještě jednu těžkou váhu.

Od 17. prosince firma nasadí i u nás horečnatě vyhlížený fantasy seriál Zaklínač s Henrym Cavillem, a to jak s českým dabingem, tak s českými titulky. Osm padesátiminutových epizod podle povídek polského spisovatele Andrzeje Sapkowského by se v očích tvůrců mohlo stát podobným hitem jako Hra o trůny a dočkat se hned několika sérií.

Zaklínače točil Netflix v Maďarsku a brzy by měl více využívat i české tvůrce – ostatně režisér Jan Pavlacký pro firmu točil hororový seriál Haunted. Vzorem může být česká pobočka HBO, která lokální obsah tvoří už řadu let a jejíž streamovací platforma HBO GO je zatím tuzemskou jedničkou. Právě HBO Europe nasadí na výročí sametové revoluce 17. listopadu kompletní špionážní seriál Bez vědomí, který natočil Ivan Zachariáš s Táňou Pauhofovou v hlavní roli.

Podzim tak bude ve znamení streamovací války – zkraje listopadu rozjíždí svůj placený portál Apple a hned 12. listopadu se přihlásí s novou službou i Disney. Streamování od Applu by u nás mělo vyjít na 139 korun měsíčně, zatímco HBO GO stojí 129 korun a Netflix lze pořídit v rozmezí 199 až 319 korun.