Pokud se vám při spojení pracovní networking ihned začnou potit dlaně, máme pro vás dobrou zprávu: když se na tuto nezbytnou kariérní aktivitu podíváte trochu z jiné perspektivy, můžete svou stydlivost jednou provždy porazit.
Nechceme vám nalhávat, že se bez kontaktů a druhých lidí v práci obejdete. A to zejména ve chvíli, kdy se bez jejich pomoci nemůžete pohnout z místa. Vaše kontakty budou zkrátka vždy určovat směr vaší pracovní kariéry – ale jde s nimi pracovat, aniž byste měli diář plný kontaktovacích schůzek.
Vezměme si následující situaci: jste nespokojení v práci a poohlížíte se po něčem novém a zajímavějším. Pokud jste stydliví, budete pravděpodobně sondovat u lidí v nejbližším okolí a schůzkám s lidmi, které neznáte dobře nebo vůbec, se budete obloukem vyhýbat. Tento postup ale v praxi příliš nefunguje. I když vám rodina a blízcí přátelé zcela jistě budou držet při hledání nové práce palce, sami vám nejspíš neporadí. Ne proto, že by nechtěli, ale spíše z toho důvodu, že znají podobné lidi jako vy. A čím je okruh lidí menší, tím v něm koluje méně nových informací.
Teď ale přichází na řadu to pozitivní: člověka, který vám může pomoci kariéru nakopnout nebo minimálně správně nasměrovat, už pravděpodobně znáte. A to přesto, že jste introverti. I když si kolem sebe držíte jen pár lidí, se kterými vám je dobře, celkově jich znáte daleko víc, než si uvědomujete. Spolužáci z vysoké školy, bývalí kolegové nebo kamarádi vašich přátel, ti všichni patří do vaší pracovní sociální sítě. Říká se jim weak ties, tedy slabé vazby.
I když vaše vztahy nejsou hluboké, můžete si vzájemně udělat dobrou službu. Jediné, co musíte udělat, abyste si je udrželi ve své „pracovní síti“, je vaše slabé vazby jednou začas oživit. Autorka knihy Taking the Work Out of Networking: An Introvert’s Guide to Making Connections That Count Karen Wickre, mimochodem bývalá zaměstnankyně Googlu a Twitteru, této technice udržování kontaktu říká loose touch neboli nezávazný kontakt.
O co jde? Loose touch spočívá v tom, že navážete spojení s lidmi, které letmo znáte. Kontakt může být klidně jen virtuální. Bývalé spolužáky a kolegy si najdete na Twitteru, LinkedInu nebo na jiné sociální síti a jednou začas se jim ozvete. Můžete jim poslat něco, co by je mohlo zajímat, pogratulujete jim k nové pracovní pozici nebo se jich třeba jen zeptáte, jak se jim daří. Pokud vás spojuje koníček nebo jiná oblíbená aktivita, propojit se můžete skrze to, radí Wickre.
Nemusíte se s nimi nutně bavit o práci, hlavní je, že s nimi budete občas v kontaktu. A pokud od nich budete v budoucnu potřebovat poradit nebo nasměrovat, bude to pro obě strany jednodušší a příjemnější. Uznejte sami, že dát si schůzku s někým, koho jste neviděli 10 let (nebo vůbec), je daleko těžší než se sejít s člověkem, se kterým jste v pravidelném (i když nijak zvlášť blízkém) kontaktu. Neznamená to ale, že s lidmi udržujete kontakt jen ze sobeckých důvodu – pomáhat si můžete vzájemně.
„Ať jste introvert, nebo extrovert, myslete na to, že udržování slabých vazeb je neustále se vyvíjející proces. Síť lidí, kteří vám mohou pomáhat a podporovat vás, ale nevytvoříte přes noc. Stejně tak jako se staráte o zahrádku, musíte opečovávat i své kontakty,“ uzavírá Wickre.