Jestli vám jde o to, abyste v práci eliminovali nedorozumění, množství chyb i ztraceného času a v soukromí zase měli skutečně kvalitní vztahy s těmi, se kterými je takové mít chcete, není jiná cesta než aktivně naslouchat.

Pozorné poslouchání navíc pomáhá i vašemu osobnostnímu růstu, protože se díky němu můžete snadněji něco naučit, pochopit souvislosti, zkrátka posunout se dál.

Máte problém s udržením pozornosti? Rozhodně nejste sami, v dnešní době je to výzva skoro pro každého. Přesto bychom se o to měli všichni snažit. Pomoct nám může těchto několik tipů:

Vytvořte si správné prostředí. Jestli si s vámi potřebuje někdo promluvit, ať už o důležitých pracovních záležitostech, nebo svých osobních problémech, udělejte si na to čas. Dořešte, co zrovna potřebujete neodkladně vyřídit, a ideálně si najděte nějaké klidné místo. Vypněte zvonění a notifikace na telefonu.

Na druhého se dívejte a nezapomínejte udržovat oční kontakt. Buďte ale přirození, nezírejte, pohodlně se musíte cítit vy i druhý. To důležité je dát najevo, že se na druhého soustředíte.

Snažte se nevnímat okolní zvuky.

Držte svou mysl tady a teď, nenechávejte ji bloumat. Tohle je gros všeho a naše rada zní tak trochu jako návod na meditaci. Aktivní naslouchání ji skutečně připomíná a stejně jako meditování je potřeba ho trénovat. Tady a teď.

Vizualizujte si, co vám druhý říká. Pomůže vám to zůstat na místě a nemyslet na něco jiného.

Vnímejte emoce druhého a snažte se do nich vcítit.

Buďte open minded. Snažte se neodsuzovat, nahlas a ani ve své hlavě, jakmile si u něčeho řeknete například „To je ale hloupé“, začnete být ke sdělení druhého předpojatí a kouzlo otevřenosti zmizí.

Vydání Forbesu P.H. Excel

Druhého nepřerušujte. Namístě jsou nejčastěji jen otázky, kterými se ujistíte, že druhého dobře chápete. Snažte se je ale klást ve chvílích, kdy je pro ně vhodný prostor.

Rady a názory si nechte pro sebe. Když vás o ně druhý člověk přímo nepožádá, nedávejte je. Většina z nás se často potřebuje jen vymluvit, podobně jako to funguje na terapeutických sezeních. Jestli přece jen chcete něco poradit, zeptejte se nejdřív, jestli druhý o vaše názory stojí. 

Snažte se řeč svého těla udržet co možná nejneutrálnější.

Přitakávejte. Ve vhodných okamžicích můžete říct něco jako „To muselo být hrozné / skvělé“, ať dáte najevo, že sledujete, o čem je řeč.

Nezaměstnávejte svůj mozek tím, že budete vymýšlet, co řeknete vy, až druhý domluví. O tom aktivní naslouchání není.