Jestli se něčemu chcete během dovolené vyhnout, pak jsou to místa, kde jsou během letních prázdnin takzvaně všichni, ať už jde o Itálii, Chorvatsko, nebo Egypt.
Právě v létě je daleko příjemnější zakotvit v místech, která tolik turistů nevyhledává. Možná v horách nebo ve městech, která jste třeba ještě nenavštívili, protože nepatří do evropské top 10. Nebo i na plážích, ale rozhodně ne na těch, kde během července a srpna odpočívá polovina Evropy, včetně vašich sousedů.
Rostoucí letní teploty navíc logicky lákají spíše na sever Evropy či do hor, kde se nebudou během prázdnin teploměry šplhat nad třicítky.
Je dokonce možné, že do pár let se z pláží na Baltu stane další trend, zvlášť pokud bude teplotní křivka šplhat ještě výš než doposud. Možná je teď ale ideální čas prozkoumat pár relativně neznámých míst, než se z nich stane nová Hurghada.
Feldkirch, Rakousko
Malebné alpské městečko nedaleko Bodamského jezera jsem objevil teprve nedávno a překvapilo mě, že tahle malá perla uprostřed Alp není daleko populárnější.
Feldkirch, který je nejzápadnějším městem Rakouska, je hodně podobný Českému Krumlovu a má taky něco z Halstaadtu, na rozdíl od těchto dvou turistických epicenter je ale daleko rezidentnější a turistů tady moc nenajdete.
Jeho výhodou je nejen jeho krása, ale také poloha, leží přesně na rozhraní Rakouska, Lichtenštejnska, Švýcarska a ani do Německa to tu nebudete mít daleko.
Pokud vás v létě baví víc výšlapy v horách než lehátko na pláži, tohle město je výborná „základna“ pro výlety po okolí. Zkusit můžete nedaleké alpské oblasti Amerlug nebo Gurtis, které najdete pár kilometrů od Feldkirchu. Jestli ale raději bloumáte historickými městy, tak St. Gallen, Zurich nebo Kostnice jsou všechny také nedaleko.
Pokud chcete v létě kombinaci aktivní dovolené v horách, ale nechcete se vzdát ani městské turistiky, tohle město je výborná volba.
Asturias, Španělsko
Je možná jen otázkou času, kdy Češi objeví tuhle kouzelnou část Španělska, ale než k tomu dojde, řeknu vám k ní něco alespoň já. Většina lidí nemá hory spojené se Španělskem, Astrurie ale není vaše typické Costa del Sol.
Jde o severní část země, jejíž hlavní město je Oviedo a najdete tu všechno to, co nejsou typické „pláž a moře“. Tedy, ne že by tu moře nebylo, je nedaleko a je tu celá řada skvělých malých pláží. Tahle část Španělska je ale tak vizuálně daleko od Bibione, jak si jen dovedete představit – ať už jde o strmé hory, ledovcová jezera, nebo nekonečné louky plné pasoucích se krav.
Moře si můžete užít na malých plážích nedaleko Gijónu, hory a přírodu zase třeba v přírodním parku Somiedo nebo v Picos de Europa, tedy na „vrcholcích Evropy“.
Ať už jste na hory, nebo na moře, pobřeží a malá přístavní městečka, Asturie vás určitě nezklame. Navíc budete mít chvílemi pocit, jako byste se ocitli v jihoamerických Andách a netrávili dovolenou vlastně kousek od Česka.
Sylt, Německo
Německý ostrov v Severním moři, který u nás zatím nemá moc příznivců, je oblíbenou destinací Němců z Kielu, Hamburku a dalších nedalekých měst. V letní sezoně je i turistická sezona ale pořád relativně komfortní záležitostí, alespoň v porovnání s jižní Evropou.
Je tu baltsky větrno, takže pokud nemáte rádi stojaté počasí a neustále pálící slunce, na Syltu vám bude foukat vítr ve vlasech.
Historické domy s doškovými střechami jsou navíc velmi odlišné od architektury Itálie nebo Řecka. Užít si tu můžete i severomořské watty, fenomén při kterém vám odliv umožní přecházet pěšky mezi jednotlivými ostrovy. A jelikož se bavíme o „vyvinutém severu“ tenhle ostrov si bezvadně užijete, také pokud chcete během dovolené šlapat do pedálů kola.
Gdaňsk, Polsko
První signály, že Češi začínají objevovat Balt a Polsko, tady už jsou. „Vůbec poprvé vidíme, že se Polsko drží mezi nejoblíbenějšími letními destinacemi. V meziročním srovnání prodeje pobytů v Polsku vzrostly o padesát procent,“ uvádí ředitel portálu Slevomat Ladislav Veselý.
Jde-li o nějaký přirozený vývoj nebo jestli tenhle trend souvisí s novou leteckou linkou nejmenovaného budgetového dopravce do Gdaňsku, nechám na vašem posouzení.
Pobaltí je ale na dovolenou jako dělané. Gdaňsk má pro nás netypický hanzovní styl a architekturu a nedaleké pláže jsou o něco divočejší a méně organizované než ty u našich jižních sousedů. Balt je navíc trochu studenější, víc osvěžující – a zatím to ani nevypadá, že by na mělčinách řádili žraloci.
Výbornou oblastí nedaleko Gdaňsku je Łeba, malé přístavní městečko s pruhy nekonečných písečných pláží, které jsou tak dlouhé, že rozhodně nebudete mít problém se soukromím.
Řezno, Německo
Kdybyste si během léta chtěli udělat jedno či dvoudenní výlet, Regensburg, hodinu autem od Rozvadova, je na to jako stvořený.
Řezno má všechny atributy dobře vedeného historického města, krásné historické centrum plné středověkých domů, kostelů i jednu velmi starou katedrálu. Svatý Petr stojí na základech kostela z roku 700 našeho letopočtu. A taky Dunaj, který protéká kolem centra města.
Řada vstupů do řeky a pověstná láska Němců ke kultuře těla a k přírodě vás v létě možná inspiruje i ke koupání a určitě nebudete jediní.
Většina místních jezdí přes léto na kole, a město tak má za hezkého počasí téměř lázeňskou atmosféru. Takový malý Amsterdam, ale daleko blíž k českým hranicím.
Stockholmská jezera, Švédsko
Příjemnou alternativou k „lehátku u moře“ jsou skandinávská jezera. Spoustu jich najdete i nedaleko Stockholmu. Ideální dovolená pro ty, co rádi tráví dovolenou u jezera, ale české miniatury jsou pro ně příliš přeplněné.
Speciální hody tady budou mít rybáři. Rybářský lístek si můžete objednat online a švédská jezera jsou plná štik, lososů a pstruhů. Ideální doba na rybolov je mezi dubnem a zářím.
Na západ od Stockholmu, v oblasti Bromma, najdete doslova desítky menších i větších jezer skvělých na plavání i rybolov. Výhodou je, že jste pořád nedaleko hlavního města, takže pokud chcete trochu přírody a trochu města, můžete tu mít obojí.
Banát, Rumunsko
Svatá Helena, Gernik, Eidenthal, Bígr, Rovensko, Šumice, šest původních českých vesnic uprostřed rumunského venkova si většina z vás vybaví spíše pod názvem Banát.
Oblast, kterou v 19. století osídlili Češi začala být populární díky festivalu, který tu fanoušci téhle rázovité části Evropy před lety začali pořádat. Odehrává se, jako každý rok, v srpnu.
Do Banátu se ale můžete vypravit klidně i teď. Nebudete sice obklopeni veselicí, ale zato krásnou přírodou a především se tak trochu vrátíte v čase.
V Banátu se dodnes udržují tradice, pije slivovice, kokrhají kohouti a většina domů, z nichž část žije z ubytovávání hostů, připomene život na vesnici, jaký býval do přibližně padesátých let minulého století.
Nečekejte luxus ani prvotřídní hotelový servis, co ale dostanete, jsou domácí vajíčka k snídani, péřové duchny do postele a navíc původní „rakousko-uherskou“ češtinu, kterou si s sebou kdysi přivezli místní a kterou dodnes mluví. Nostalgický výlet do minulosti.
Seznam ubytování i tipy na výlety najdete velmi pěkně shrnuty na webu banat.cz.