Na place se potkala s Bradem Pittem, Ryanem Goslingem i Vinem Dieselem. Nejstarší česká kaskadérka Hana Dvorská žije s neoperovatelným nádorem na mozku, kardiostimulátorem a umělým kolenem. Nic z toho jí ale nezabránilo dál pokračovat v drsných filmových kouscích nebo skákání z letadla.

Praha, 1974: Hana Dvorská chodí o berlích. Je jí čtrnáct a zbývá jí týden do amputace nohy nad kotníkem. „Starší brácha si koupil motorku a ve dvanácti mě na ni posadil. Jenže já to narvala do stromu a motorka mi skrz holínku prorazila nohu. Rána pořád hnisala a já s berlemi strávila dva roky. “

„Až když mi hrozili uříznutím nohy, táta sebral peníze našetřené na auto a za ty sehnal doktora, který konečně zjistil, že mám na kosti přilepený kus holínky. Ránu vyčistili a bylo po problému,“ vzpomíná nejstarší česká kaskadérka.

Praha, 2024: Hana Dvorská o padesát let později opět chodí o berlích. Tentokrát kvůli umělému koleni. To si přidala do sbírky k neoperovatelnému nádoru na mozku a kardiostimulátoru.

I s berlemi ale každé ráno vyráží za svými svěřenci na bootcamp – intenzivní šestitýdenní cvičební a běžecký program. Až za pár týdnů berle odhodí, plánuje vedle trénování znovu přijímat nabídky na kaskadérské role a skákat z letadla.

„I kdyby to s tím kolenem pořád bylo hodně špatné, vždycky můžu přistát na zadek,“ směje se 64letá sportovkyně. Odmalička chodila do Sokola a v první třídě ji tatínek zapsal na hodiny plavání.

„Moc mě to nebavilo a přišlo mi to jako úplná pakárna, plavat pořád sem a tam a koukat na kachlíčky pod sebou. Tak jsem jednoho dne udělala revoluci, oblékla si nafukovací kruh a plavala v něm prsa. Provokovala jsem trenéra, který mě úplně vytočený vyhodil. Táta to u něj pak žehlil, ale já se zasekla, že už tam nepůjdu,“ líčí Hanka Dvorská.

Když to nevyšlo s plaváním, vymyslel si pro ni tatínek novou zábavu. Rozhodl se, že bude doma mít úspěšnou tenistku. Sám hrál tenis závodně, a malou Hanku tak svěřil do rukou své kamarádky a finalistky Wimbledonu Věry Sukové, jejíž dcera Helena Suková se později stala světovou jedničkou.

„Na trénincích jsem se potkala s Hankou Mandlíkovou. Ale zatímco ona to dotáhla mezi nejlepší hráčky světa, moje tenisová kariéra skončila kvůli nehodě na motorce,“ vypráví kaskadérka. Když se jí konečně uzdravila noha a mohla znovu sportovat, byla už na většinu vrcholových sportů dost stará.