Nepředvídatelnost je podstatou našeho bytí. To, co příliš nečekáte, se do vteřiny může stát realitou – a někdy i realitou ohrožující život. Pokud vás taková situace potká, třeba si vzpomenete na následující tipy.
Mozek může kontrolovat buď dění okolo, nebo mobil
Chůze se zdá být tak banální záležitostí, že nevyžaduje plnou pozornost. Mozek ale nedokáže zpracovat podněty, které přicházejí ze dvou různých zdrojů. Když nedáváte venku pozor, může se během vteřiny, kdy si projíždíte e-mail, přihodit nečekané: například průvan rozbije sklo okna, pod kterým právě procházíte, a nebezpečí je tu, aniž byste učinili něco neobvyklého.
Zaskočilo vám? Můžete se zachránit sami
Zemřít na to, že vám uvízl kus potravy v dýchací trubici, je hloupá smrt, ale takové neštěstí se děje poměrně často. Pokud vám zaskočilo a dusíte se, musíte zachovat v rámci možností klid a postupovat následně. Stlačte ruku v pěst a umístěte ji pod úroveň žeber, ale zároveň nad pupík. Udělejte rychlý silný úder nahoru, směřující k ose páteře. Opakujte tak dlouho, dokud se nezbavíte cizího předmětu, který vám brání dýchat.
Na daleké cesty se vybavte antihistaminiky
Až bude možné opět cestovat, kamkoli se nám zlíbí, tak si přibalte léky proti alergii i v případě, že jste zdraví a nikdy jste neměli alergické potíže. Existuje řada preparátů, které jsou volně v prodeji a pomohou, pokud se „osypete“ po neznámém jídle nebo bodnutí divého hmyzu.
Pamatujte na pravidlo tří
Dostali jste se do mezní situace, která vám připadá jako z hororu nebo dobrodružného románu? Opět pomůže zachovat chladnou hlavu a stanovit si priority. Pro jejich určení pomůže znalost takzvaného pravidla tří, které říká, že člověk vydrží tři minuty bez kyslíku, tři dny bez vody a tři týdny bez jídla.
Nůž nechte v ráně
Nikdy nevytahujte nástroj, kterým jste byli bodnuti. Můžete ještě více poškodit zasažené vnitřnosti a způsobit si masivnější krvácení. Místo toho se snažte zastavit krvácení a dostat se co nejdříve k lékařské pomoci.
O pomoc řekněte konkrétní osobě
Snad každý se někdy ocitl v situaci, že přihlížel nějakému veřejnému neštěstí. V takové chvíli často dochází k efektu pozorovatele, kdy nikdo netuší, jak (a jestli) má pomoci. Jste-li obětí například přepadení, kdy vám někdo na ulici vytrhne tašku, obraťte se k určitému člověku. Šance, že vám bude nápomocný, je mnohem vyšší, než když budete pouze volat o pomoc.
Baterka s ostrým světlem je lepší než pepřový sprej
Pro sebeobranu funguje mnohem lépe baterka, která má ostré světlo, než pepřový sprej, jehož účinek je podřízen okolnostem, které nemusíte mít pod kontrolou – například směrem větru. Namiřte světlo útočníkovi přímo do očí a dostanete tak několik cenných sekund, abyste ho zaskočili a utekli do bezpečí.