Říká se jí architektonický Oscar nebo dokonce Nobelovka, a ne nadarmo. Pritzkerova cena je nejprestižnějším oceněním, na které světoví architekti můžou dosáhnout. Letos tuto uznávanou trofej získal slavný britský architekt David Chipperfield. 

Porota vyzdvihla, že se „vyhýbá trendům“, a ocenila jeho „nenápadné, ale transformativní dílo“. Jinými slovy: tvoří podle svého, bez ohledu na módu i na to, aby u práce byl na první pohled jasný jeho rukopis.

Londýnský rodák David Chipperfield navrhl a realizoval za víc než čtyřicet let, po kterých se věnuje primárně architektuře, ale i designu, přes sto staveb na několika kontinentech. 

Jeho nadčasové stavby, které tematicky sahají od kulturních a akademických budov, muzeí přes urbanistická řešení, ale i firemní sídla až po soukromé rezidence a dokonce i hřbitov, stojí především v Evropě, Asii i Severní Americe. Jeho ateliér má ostatně pobočky v Berlíně, Miláně, Šanghaji a Santiagu de Compostela.

Pro tvorbu Davida Chipperfielda, který před založením vlastního ateliéru pracoval pro hvězdy architektury jako Norman Foster a Richard Rogers, je typická úspornost, čisté a jednoduché tvary, lehkost a neokázalost. 

A ačkoli využít jeho dovedností v roli architekta nemůže každý, přesto je jeho tvorba – alespoň na poli produktového designu – dostupná široké veřejnosti. Například pro italskou značku Alessi navrhl sérii kávovarů či skládací židle. 

Čím se ale tenhle muž, který sám sebe označoval za outsidera a i dnes říká, že není nijak mimořádně talentovaný, zapsal do dějin architektury? Podívejte se na výběr z díla Davida Chipperfielda. 

The River and Rowing Museum, Henley, Velká Británie

První velká stavba Chipperfieldova studia v jeho rodné Velké Británii. Muzeum řeky a veslování je složené ze dvou částí, které jsou propojené lávkou ze skla a betonu. Touhle stavbou se začala psát další tvorba architekta na poli světových muzeí. 

Centrála BBC Scotland, Velká Británie

V bývalých docích u řeky Clyde v Glasgow vznikla budova, ve které sídlí skotská centrála BBC. Cílem architekta bylo samotnou stavbou podpořit propojení mezi lidmi, kteří tady pracují. Hlavní roli v tom hraje impozantní atrium, které je propojené schodišti a terasami z místního červeného pískovce. 

Neues Museum Berlín, Německo

David Chipperfield se kromě novostaveb soustředí i na renovace, jednou z nich je obnova a dokončení části Nového muzea na Muzejním ostrově v Berlíně, které zničilo bombardování v druhé světové válce.

Colección Jumex, Mexiko

Umělecká galerie Museo Jumex v Mexico City, kde se představuje jedna z největších soukromých sbírek současného umění v Mexiku, stojí v moderní čtvrti města. Budova je posazena na několika sloupech a soklu, díky kterému tady vzniká prostor pro setkávání lidí. Do vrchních pater galerie proudí přirozené světlo díky oknům v netradičně řešené střeše. 

Sídlo společnosti Amorepacific, Soul, Jižní Korea 

Sídlo pro největší korejskou kosmetickou společnost AmorePacific má třicet pater, exteriér stavby je prošpikován otvory, které vedou do centrálního atria a přivádí do něj přísun denního světla a i čerstvého vzduchu.

Knihovna Des Moines, Iowa, USA

Dvoupatrová stavba, skrz kterou mohou kolemjdoucí procházet skleněným tunelem, má vnější plášť ze skleněných panelů. Díky speciální desce, která pohlcuje světlo, neoslňuje slunce lidi uvnitř knihovny a zároveň se dá pohodlně dívat do okolního parku. 

America’s Cup, Valencia, Španělsko

Za necelých jedenáct měsíců vzniklo sídlo jachtařského závodu Americký pohár na pobřeží španělské Valencie. Stavbě se třemi horizontálními úrovněmi a terasami s výhledem na moře vládne uvnitř i venku bílá barva. 

Turner Contemporary Gallery, Margate, Velká Británie

Jedna z předních britských galerií současného umění, která je přímo u pobřeží, má betonový skelet a skleněný plášť, který musel mít vysokou odolnost kvůli místním náročným povětrnostním podmínkám. 

James Simon Galerie, Berlín, Německo

Další z mnoha Chipperfieldových staveb v Německu, tato dokonce blízko jeho realizace v Novém muzeu. Tady architekt vytvořil novou vstupní bránu na Muzejní ostrov, která svou jednoduchostí kontrastuje s původními budovami. Místní se sice posmívají, že jde o nejdražší šatnu světa, ve skutečnosti ale stavba dodává místu šmrnc. 

Neue Nationalgalerie, Berlín, Německo

Ještě jednou Berlín. K nejnovějším majstrštykům z dílny Davida Chipperfielda patří renovace úchvatné berlínské Nové národní galerie, kterou původně navrhl Ludwig Mies van der Rohe a patří k jeho nejslavnějším dílům.

Valentino flagshipstore, New York

Práce Davida Chipperfielda ale nejsou jen muzea nebo knihovny. V New Yorku vznikl podle jeho návrhu vlajkový obchod pro módní značku Valentino. Celý interiér v šedé barvě je propojený, zboží je vystavené v dubových policích a vnější plášť budovy zvýrazňují černé ocelové a hliníkové prvky.