Na pražském Václavském náměstí vyrostlo kluziště. Agentura Prague City Tourism od něj neočekává zisk, chce ale oživit místo, kde nikdy dříve kluziště nebývalo.
Bruslení a Praha patří k sobě. Od druhé poloviny 19. století se například bruslilo u Střeleckého ostrova, odkud pochází i pravděpodobně nejstarší fotografie zachycující tuto kratochvíli v roce 1865.
Další kluziště bylo například ve Stromovce, což zachycuje olejomalba malíře Rudolfa z roku 1871. První bruslařský klub ale vznikl v roce 1742 ve skotském Edinburghu.
Záliba v bruslení se k nám dostala ze Skandinávie a Holandska, ačkoli nejstarší kovové brusle byly objeveny u maďarského Balatonu.
Rudolf II. uspořádal v roce 1610 na ledě dokonce karneval, bruslařské kluby v českých zemích fungovaly od druhé poloviny 19. století.
Ale i když se velmi často po ledě klouzalo také u Alšova nábřeží, poblíž mostu Legií, naproti Vyšehradu u Císařské louky a mezi Kampou a Střeleckým ostrovem, na Václavském náměstí nikdy kluziště nestálo.
Až doteď, kdy ho sem v rozměrech třicet krát dvanáct metrů nainstalovala organizace Prague City Tourism. Fungovat bude do 15. února, k dispozici je i občerstvení nebo půjčovna bruslí. Můžete na něm bruslit s výhledem na Národní muzeum.
„Cílem bylo oživit veřejný prostor. Projekt běží bez finanční podpory města. Jaká bude celková částka za provozování, se proto dozvíme až v březnu, po skončení provozu,“ vysvětluje Klára Janderová z Prague City Tourism.
„Do tohoto projektu jsme vstoupili bez závislosti na tom, že bychom očekávali nějaký zisk, a společně s externím provozovatelem neseme všechna rizika nezávisle na městských partnerech. Jedná se o pilotní projekt kluziště,“ dodává.
Václavské náměstí se tedy přidává ke kluzištím na Smíchově, v Karlíně, na Letné či na Smíchovském nábřeží. A pokud tuto sportovní kratochvíli neovládáte, je právě teď nejlepší čas si ji vyzkoušet. Platí zde úplně stejná pravidla jako v byznysu: nejdůležitější je po pádu vstát a jít.