Před čtyřiceti lety spolu soutěžily o prvenství mezi obchodními domy v Praze dva symboly normalizační architektury: Máj, který vzešel z předlohy architektů Johna Eislera, Martina Rajniše a Miroslava Masáka, a brutalistní Kotva od manželů Machoninových. V obou se svého času stály fronty na nedostupné „západní“ zboží a do Prahy se jezdilo mnohdy jenom kvůli nim.
Sedmipatrový obchodní dům Máj dnes s Kotvou svádí boj o prvenství znovu: v následujících letech čekají oba domy úpravy, které by jim měly vrátit zašlou slávu.
„Definitivní podoba přeměny se pořád vylaďuje, protože obchodní dům byl před několika lety vyhlášen kulturní památkou,“ říká Václav Klán mladší z firmy Amádeus Real, které patří obchodní dům Máj.
Firma Máj odkoupila loni od britského obchodníka Tesco, kterému zůstane v prostorách supermarket. Zbytek budovy se ale změní k nepoznání a na moderní podobě pracují vedle architektů najatých novým majitelem stále ještě původní architekti. Nejambicióznější plán počítal s přebudováním fasády Máje na prosklený plášť, který by byl protkaný zelení. „Tento návrh jsme ale museli hodně zmírnit kvůli památkářům, se zelení dnes počítáme třeba uvnitř budovy,“ naznačuje Klán.
Úpravy, které mají spolknout stamiliony korun, by mohly začít zhruba za rok a půl. Změna člověka trkne nejen zvenku, ale hlavně v interiéru. Dosud otevřené plochy celých pater, které známe i z tradičních „department housů“ v Anglii nebo Německu, by se měly rozdělit na jednotlivé obchodní jednotky. Přibude tam obchodů i sortimentu.
Z posledních dvou pater domu, o nichž dnes málokdo ví a kde je převážně různé technické zázemí budovy, vzniknou kanceláře. Zachovat by se mělo také propojení jednotlivých pater s přilehlým komplexem obchodů a kanceláří Quadrio Radovana Vítka. Spekulovalo se i o zarovnání budov do jedné linie.
„O skladbě obchodů teprve začínáme jednat, ale věříme, že lokalita kolem Národní třídy je pro mnohé hodně atraktivní a že získáme nějaké zvučné nájemce, třeba z řad prodejců sportovního zboží,“ říká Klán.
Atraktivitu místa v minulých letech zvedly dvě nové stavby – kromě zmíněného Quadria se loni otevřel také Drn, budova s nejluxusnějšími kancelářemi v Praze, která se nedávno prodala za rekordní částku. Lokalitou denně proudí desítky tisíc lidí.
Máj se zatím neplánuje uzavřít. Bývalý majitel Tesco během prázdnin vyklidil kromě potravin všechny zbylé obchody a ty postupně zaplňují noví nájemci, kteří by tam měli vydržet do plánované rekonstrukce.
„V jednom patře se otevřelo nové Sportisimo, ve spodním patře funguje drogerie Rossmann nebo parfumerie Douglas,“ uvedl Jan Kotrbáček ze společnosti Cushman and Wakefield, která se novému majiteli stará o komerční skladbu budovy.
Pražský Máj není jediný obchodní dům, který je v dnešní době na hranici životnosti, nebo spíš konkurenceschopnosti. Za socialismu spadal do obchodní sítě Prior, která se vyznačovala podobně „těžkými“ kovovými stavbami i na jiných místech. Jedna z prvních budov mimo Prahu vznikla například v Liberci a nesla název Obchodní středisko Ještěd. V 90. letech ji koupilo také Tesco a kvůli náročnosti údržby a přestavby prostor prosadilo její zbourání. Na místě dnes stojí obchodní centrum Forum. I ostatní Priory stíhal podobný osud – zbourat, nebo zásadně opravit?
Máj měl po revoluci nejprve amerického majitele Kmart, v roce 1996 jej koupilo Tesco, které ho v roce 2006 chtělo podobně jako liberecký Prior zbourat. Po odporu veřejnosti byl ale obchodní dům stále žijících architektů vyhlášen kulturní památkou, což je status, který jakékoli manipulace s budovou dost ztěžuje.
Máj, Kotva nebo třeba Bílá labuť (další z bývalých Priorů) dnes řeší stejné potíže – energetickou náročnost, specifické konstrukce a obecně klesající atraktivitu pro lidi. „Máme s Kotvou podobný osud, ale přece jen nechceme být úplně srovnávaní,“ říká k tomu Klán. Kotva, která patří jinému českému podnikateli a miliardáři Václavu Skalovi, by mohla s rekonstrukcí začít už příští rok.