Trendy se projevují v šatnících, v designu… Proč by se měly vyhýbat kuchyni? Na tyhle narazíte v roce 2019. Get ready!

Pegan dieta

Po keto, raw či paleo dietě přichází nový styl stravování. Fitness nadšenci, zpozorněte! Pojem „pegan diet“ vyskočil ve vyhledávání o více než 337 procent.

O co jde? Dieta kombinuje veganské a paleo stravování, tedy hlavně zeleninu, ovoce, ale i biomaso a biovejce v základní úpravě. Obsahuje minimum sacharidů a přídavných látek.

A podle dietonadšenců je to ten nejlepší stravovací styl vůbec. Alespoň do příštího roku, než se zase objeví nějaká novinka.

Na co dalšího byste se měli v nadcházejících 12 měsících zaměřit?

Hyperlokální jídlo

Že kupujete mošt výhradně od českých sadařů? Zaspali jste. Teď frčí hyperlokálnost, takže pokud jste z Prahy, hledejte šťávu z řepských jablek.

Místo supermarketů se vypravte k nejbližšímu řezníkovi, do místní pekárny či na farmářské trhy. A zajímejte se, odkud je jídlo, co vám prodávají. Věřte, že bude dobré, i když k vám necestovalo přes půl planety.

Navíc kdo říká, že musí cestovat jídlo? Novým trendem je i to, že za zdrojem putují kuchaři i návštěvníci. „My vždy jednou ročně vyjedeme na statek Mitrov, odkud bereme maso do Alcronu, a vaříme u nich. Dává mi to smysl – zvíře se tam narodilo a vyrostlo. Nemusíme ho někam převážet,“ popisuje šéfkuchař Roman Paulus.

Fermentované potraviny

Náznaky už tu byly a rok 2019 už je jistota: v gastronomii se budou objevovat fermentované potraviny: v nápojových lístcích třeba kombucha (kvašený nápoj ze slazeného čaje), jako příloha kimči (fermentované zelí s čili), místo masa sójový tempeh.

Je to výhra pro chuťové buňky i imunitní systém. Fermentované potraviny mají díky probiotikům pozitivní vliv na naše zdraví.

Asijské restaurace

Není to žádná novinka, tehle trend rok od roku sílí. A Češi si konečně zvykli, že dobrá asijská restaurace se nevyznačuje tím, že nabízí kopec jídla „tajemné chuti“ za méně než stovku.

Nabídka se značně rozšířila a teď už si můžete vybrat, jestli zajdete na korejské kimči, čínské knedlíčky guo tie, či japonský ramen.

A naše tipy na dobré restaurace? Zajděte do Kimchi na Bělohorské, Gao den na Lužinách nebo Kitchen Ramen Baru v centru Prahy. V Brně se stavte na sushi třeba v Mori v České ulici.

Yuzu dezerty

Asijský vliv se projeví i v cukrařině. Předvídá to Vladyslav Ryasnyy, mladý český cukrářský talent a cukrář v juniorském národním týmu kuchařů.

„Osobně si myslím, že začínajícím trendem je japonský citrus yuzu. Jeho unikátní aroma a příchuť jsou nezapomenutelné. Chuťově připomína mandarinku, limetku a citron,“ popisuje Ryasnyy.

Upozorňuje, že co letí v Česku, se liší od toho, co frčí ve světě. Zatímco v tuzemsku je teď v módě používat na dortech zrcadlovou polevu, ve světě už tahle vlna proběhla a v roce 2019 berou cukráři do ruky zase cukrářský pytlík.

„Hodně se teď klade důraz na ruční techniku. Snaží se také o snižování obsahu cukru, což je zajímavé, ale také velice náročné,“ podotýká mladý cukrář.

Robodrink

A po dezertu je čas na drink. Že si koktejl už brzy objednáte u neživého barmana, předpovídá foodblogerka Juliana „Maškrtnica“ Fischerová.

„Jsem zvědavá, jak bude pokračovat trend robotických barů. Zatím je to jen výstřelek, třeba jako v případě pražského Cyberdogu (první podnik v Evropě, kde robot připravuje nápoje – pozn. redakce). Já spíš tipuji, že se rozšíří,“ odhaduje Fischerová.

Tak na zdraví a směle do roku plného nových chutí!