Fanoušci anglického fotbalového klubu Tottenham Hotspur už možná ani nedoufali, že se někdy dočkají nového stadionu. Svatostánek White Hart Lane v severní části Londýna už dávno dosloužil, a tak se klub pustil do jeho zásadní rekonstrukce, která přišla na víc než tři čtvrtě miliardy liber (tedy miliardu dolarů). První zápas se na novém stadionu měl hrát už koncem loňského roku, ale vinou nejrůznějších skluzů se tahle sláva musela hned několikrát odložit.

Před několika dny konečně na trávník poprvé vyběhli hráči a do ochozů usedli fanoušci. V prvním zápase, který nový stadion hostil, se juniorský tým domácích utkal se Southamptonem.

Předpremiéra se povedla, a tak nic nebrání tomu, aby se ve středu 3. dubna odehrála i skutečná premiéra, v níž proti sobě nastoupí Tottenham a Crystal Palace. Zápas odstartuje nejen novou éru klubu, ale i novou éru sportovní architektury.

Posledních 10 let se Tottenham v Premier League potýkal s handicapem zastaralého stadionu. Velikost a zázemí White Hart Lane byly v porovnání s ostatními prvoligovými stánky k smíchu. Jeho zásadní rekonstrukce byla tedy pro klub pochopitelně prioritou.

Nový stadion pojme 62 062 lidí, což jej staví na roveň ostatním, a zázemí nabízí prvotřídní. Navíc nemá problém řady nových fotbalových svatostánků vybudovaných v novém tisíciletí – jsou sice velké, ale naprosto postrádají osobitost a atmosféru.

info LONDON,UNITED KINGDOM - MARCH 25: An aerial view of Tottenham Hotspur's New Stadium as work continues at White Hart Lane on March 25, 2018 in London, England. (Photo by Tottenham Hotspur FC/Tottenham Hotspur FC via Getty Images)
Stavba nového stadionu, březen 2018

A právě na tomhle si Tottenham dal záležet. Každá sekce ochozu je originálně pojatá a všechny části tribuny včetně South Stand za brankovištěm mají sklon 35 stupňů. To je největší úhel, jaký dnes ve Spojeném království zákon povoluje, a díky tomu budou fanoušci tak blízko dění na hřišti, jak je to jen možné.

Klub se navíc rozhodl zásadně vylepšit kvalitu zázemí, aby fanoušky na stadionu udržel déle a přinutil je tam víc utrácet. Až dosud platilo, že se fanoušci na stadion nahrnou těsně před začátkem mače a opouštějí ho takřka ihned po závěrečném hvizdu. Tottenham je chce vtáhnout nejen do barů, ale i do fanshopu a dalších obchodů a udržet je tam co nejdéle.

My jsme tvoje budoucnost
Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

Klíčovou roli v tomhle všem mají sehrát technologie. Jednak tím, že umocní fanouškovský zážitek, a taky třeba tím, že maximálně zjednoduší platební procesy. Technologie by zkrátka měly člověka na novém stadionu provázet takřka na každém kroku – počínaje koupí lístku až po usazení na sedačku.

„Nový stadion by měl nastartovat zcela novou etapu klubu,“ prohlašovala už během rekonstrukce stadionu výkonná šéfka Tottenhamu Donna Cullen. „Rádi bychom měli jeden z techologicky nejvyspělejších stadionů na světě.“

Stavba nového stadionu, duben 2018

Něco takového by rozhodně nebylo možné bez infrastruktury, se kterou se počítalo od samotného začátku plánování rekonstrukce a kterou vybudovala firma HPE Aruba, divize amerického gigantu Hewlett-Packard. Díky ní je dnes možné účinně propojit všechny možné systémy, které na stadionu fungují nebo v budoucnu budou fungovat. Technologie ovládají nejen prodeje vstupenek, bezpečnostní systémy nebo turnikety, ale i videoobrazovky, signalizaci, vysílače signálu wi-fi a mobilní systémy prodejních míst.

Díky volně přístupné wi-fi síti a analytickým nástrojům bude moct klub zjistit víc o tom, co přesně zajímá jeho fanoušky. Cílenou reklamou se je pak bude snažit přimět k tomu, aby na stadionu strávili víc času a nechali tam víc peněz.

Plánovaná občerstvovací zóna slibuje lepší pivo i rychlejší odbavování front. Foto: Forbes.com

Stadiony mnohdy nabízejí mizerné jídlo i pivo, nemluvě o tom, že si na to všechno člověk musí často vystát dlouhou frontu. Tottenham sází nejen na čerstvě připravované jídlo a poctivé pivo, ale i na delší barové pulty a další inovace, které by měly zásadně zkrátit dobu čekání.

Bary a restaurace tu přijímají bezkontaktní platby a pípy jsou prý schopny natočit půllitr za šest sekund. Všechno tohle bude možné v reálném čase sledovat a vyhodnocovat díky kontrolnímu systému, jehož úkolem bude předcházet tomu, aby se u pultů tvořily fronty, a fanoušci tak nemohli plynule a bez čekání utrácet.

Zatímco ve Spojených státech se na takové věci bere zřetel už dávno, v Británii je takový přístup novinka.

Podle nadšených ohlasů fanoušků, kteří před pár dny navštívili předpremiérový zápas, stálo čekání na nový stadion opravdu za to. Zdá se, že nový stadion Tottenhamu hraje o třídu výš než ostatní.