Přinést, složit, natřít a poskládat tak, aby svět morbidní fantazie mohl ožít. Dát dohromady výstavu bývá mnohdy oříšek a tenhle je o to tvrdší, že jde o mistra příšerné krásy Tima Burtona.

Dílo filmového mága s temnou duší se do Prahy vrací po deseti letech a druhým patrem Obecního domu už čile pobíhají členové týmu společnosti Art Movement, instalující jednotlivé postavičky a modely ze slavných filmů a seriálů.

Část postaviček zůstává ještě v dílnách, ale další už našla svoje místo v reprezentačním prostoru o ploše osmi set metrů čtverečních. Návštěvníky výstavy přenesou do děje příběhů Beetlejuice, Batmana, Střihorukého Edwarda nebo Karlíka a továrny na čokoládu. Dohromady více než pět set kousků jim pomůže nahlédnout do nitra amerického tvůrce a jeho myšlenek.

Dozví se, jak Burtonovy unikátní projekty vznikaly a vznikají. Od těch prvotních, chaoticky zpřeházených nápadů, až po přesnější skici, nákresy, loutky i finální scénu. Mrtvo na výstavě nebude už proto, že mrtví v díle Tima Burtona dost často ožívají a ty živé navštěvují.

Těšit se tak lze třeba na režisérovy „habitáty“, jakési mikrosvěty, jejichž výroba trvala více než rok. Kromě architektů, stavařů a animátorů se na ní podíleli i režiséři, střihači, zvukaři, překladatelé, a dokonce výrobci lodí.

Aby byla výstavní atmosféra dokonalá, nebude chybět hudba Burtonova dvorního skladatele Dannyho Elfmana. Průřez režisérovým dílem putuje po celém světě a každá ze zemí, kde se koná, k němu přistupuje jinak a po svém. V Česku ostatně navazuje na obdobnou akci, která se v Praze konala před deseti lety v domě U Kamenného zvonu. Tehdy ji navštívilo přes sto tisíc lidí.

Sám režisér by měl do Prahy zavítat v průběhu výstavy. Momentálně ho zaměstnává dokončování snímku Beetlejuice Beetlejuice, kterým navazuje na dnes už kultovní první díl z roku 1988.

Pořadatelé připomínají, že se Burtonovo dílo i myšlenkově prolíná s českou tvorbou a dlouhou historií tuzemských animátorů i loutkářů. Bezednost své rozkošně chmurné představivosti ostatně potvrdil i v loňském seriálu Wednesday na motivy Addamsovy rodiny, vytvořeném pro Netflix.