Někdy se práce a povinností nahrne tolik, že si začnete připadat jako robot. Vstanete, jdete do práce, z práce, připravujete dětem snídani, večeři, plánujete rodinné výlety. Energie se vám začne vytrácet. Nebo už svou práci vykonáváte tak dlouho, že to, co se vám na ní dříve líbilo a přinášelo vám radost, najednou vnímáte automaticky a chybí vám zápal a nadšení.
V tom případě je nejlepší si zaprvé tenhle problém přiznat a zadruhé se z něho dostat. Jak? Pojďte si zahrát hru autorky knihy Someday Is Not a Day in the Week Sam Horn, která vám vnese do všedních dní zase trochu pořádku.
Pravidla jsou následující: Vezměte si do ruky papír a tužku, nakreslete čtverec, který rozdělíte na čtyři pole, a odpovězte si na následující otázky.
Čtverec č. 1: Co dělám a zároveň to dělat chci? Chodíte na procházky se psem? Užíváte si kulturního života a navštěvujete divadla, kina nebo výstavy? Dělá vám radost čas strávený s vaším partnerem a dětmi? Zapište to.
Čtverec č. 2: Co chci dělat, ale nedělám to? Chcete více cestovat? Najít si více času na své rodiče nebo přátele? Chcete více sportovat – běhat, hrát fotbal, boxovat nebo lézt na stěnu? Nebo se naučit hrát na nějaký hudební nástroj?
Čtverec č. 3: Co dělám, ale dělat nechci? Chodíte pozdě spát? Udržujete vztah, který nefunguje? Plníte úkoly, které vás nebaví? Neumíte chodit včas? Trávíte moc času na Netflixu, HBO Go nebo na Facebooku, Twitteru a Instagramu?
Čtverec č. 4: Co (už) nedělám, protože nechci? Přestali jste kouřit? Snažíte se nakupovat ovoce bez plastových sáčků? Začali jste vstávat na první zvonění budíku, aniž byste jej několikrát odsunuli? Nahradili jste fastfood zdravým stravováním? Zaznamenejte to do tohoto čtverce.
Odpovědi v polích 1 a 4 podle Sam Horn přispívají k naší spokojenosti, a měly by tedy být našimi prioritami. Aktivity ve zbylých dvou nám energii berou a přinášejí stres.
A dále se zeptejte sami: Jak dlouho už děláte věci, které
dělat nechcete? A jak dlouho neděláte to, čemu byste se chtěli
věnovat?
Překážky ze života nezmizí. Známkou úspěchu je jejich řešení. Podle amerického diplomata Johna Fostera Dullese je nejdůležitější, abychom neměli stejné problémy, které nás trápily loni či předloni, a pokud možno začali dělat věci hned, a ne „až jednou“.
Není třeba a ani reálné měnit všechno najednou. Stačí zkusit udělat z napsaných věcí ve čtverci 2 a 3 alespoň jednu. Už víte, která to bude?