Prezidentovo sbohem se stalo velkou událostí. George Washington tuhle tradici nastartoval v roce 1796 a dlouhá léta byla jeho řeč považována za tu nejslavnější v amerických dějinách. Dokonce tak, že ji studenti museli číst a úryvky z ní memorovat. Protože slova mají moc pohnout s lidmi. Mají schopnost inspirovat, spojovat. Teď svou velkou řeč o vážných věcech pronesl Barack Obama, loučící se 44. prezident USA.
Tohle jsou triky, díky nimž Obama dokázal svými proslovy během uplynulých osmi let tolik zaujmout:
Úsměv
Obama má majestátní držení těla a nenucený, široký úsměv. Navazuje oční kontakt se všemi zákoutími místnosti. Výzkumy ukazují, že posluchači si na vás vytvoří názor během úvodních pár sekund, dávno předtím, než řeknete první slovo. Snažte se, abyste během těch několika prvních okamžiků udělali dojem.
Humor
Když zněl dlouhý aplaus jeho zanícených fanoušků, Obama při svém proslovu na rozloučenou musel dav utišit. „Jsme v přímém přenosu, musíme popojet,“ nabádal s úsměvem, ale když se potlesk netišil, dodal: „Jasně, odcházím z funkce, takže mé instrukce už nikdo neposlouchá.“ Obecenstvo se rozesmálo a konečně usedlo.
Osobní vzkaz
Velké proslovy jsou plné touhy, ale nechybí v nich ani osobní momenty. Obama svou řeč zahájil pohledem za sebe: „Do Chicaga jsem poprvé přišel, když mi bylo dvacet, a hledal jsem své já, smysl svého života… a na ulici jsem byl svědkem toho, jakou sílu má víra.“
Čtěte také: Komunikujete hůř, než si myslíte? Jak to napravit
Ale nejhlasitější odezva, která mu vehnala slzy do očí, přišla ke konci proslovu. Obama poděkoval své ženě a jeho srdečná slova následně obletěla sociální sítě. „Michelle LaVaughn Robinson ze South Side, posledních 25 let jsi byla nejen mou ženou a matkou mých dětí, byla jsi i mým nejlepším přítelem. Chopila ses role, o kterou jsi neprosila, a zvládla jsi ji s grácií, elánem, stylově a s humorem. Udělala jsi z Bílého domu místo, které patří všem. Pro novou generaci jsi idolem.“
Řečnické nástroje
Od proslovu na kongresu demokratů v roce 2004, který Obamu uvedl ve známost, po jeho poslední slova směřovaná národu se prezident stal mistrem v užívání rétorických prostředků, ze kterých sálá síla a sebevědomí. Není náhodou, že následující prvky během jeho posledního velkého večera vyvolaly největší odezvu.
Toto jsou opojné jazykové prostředky, které používají největší světoví spíkři:
Anafora – je opakování stejných slov a formulací na začátku vět nebo jejich celků. Obama je v tomto oboru mistrem.
„Kdybych vám před osmi lety řekl, že Amerika prolomí velkou recesi…“
„Kdybych vám řekl, že otevřeme novou kapitolu jednání s Kubou…“
„Kdybych vám řekl, že zajistíme právo na zdravotní pojištění pro dalších 20 milionů našich občanů…“
Čtěte také: 8 filmů, které vám pomohou být lepším lídrem
Pravidlo tří – Obama pravidlo, kterému se podle řecké rétoriky říká tricolon, používá v odstavcích i samotných větách. Protože číslo tři je v komunikaci jedním z nemocnějších čísel. (Následující příklady je nutno uvést v originále, při překladu by se ztratilo jejich kouzlo.)
„We remain the wealthiest, the most powerful, the most respected nation on Earth.“
„Yes, we can.“
Gesta
Obama používá silná, otevřená gesta, aby svá slova zdůraznil. Používá obě ruce nad úrovní pasu. Silná slova totiž zapadnou, pokud je nedoprovodíte mocnými a rozhodnými gesty.
Slova, struktura, přednes i gesta, to vše se v posledním Obamově vzkazu Americe prolnulo. Možná není nutné studenty nutit, aby slova prezidentů „biflovali“, ale jejich způsob prezentace nás v mnohém může inspirovat.